داوری در معاملات املاک

داوری در معاملات املاک

داوری در معاملات املاک


بررسی شرط داوری در معاملات املاک موضوع این نوشتار است.

داوری نهادی است که جهت حل اختلاف بین افراد در قوانین پیش‌بینی شده است. قوانین و مقررات مربوط به داوری در قانون آیین دادرسی مدنی و قانون داوری تجاری بین‌المللی پیش‌بینی شده است.

داور قاضی خصوصی بین طرفین قرارداد است. نوعی داوری نیز در پرونده طلاق در دادگاه خانواده داریم.

ارجاع به داوری قبل از حدوث اختلاف

برای ارجاع اختلافات به داوری می‌توان قبل از بروز مشکل شرط نمود که در صورت بروز اختلاف به داوری مراجعه کنیم و هم می‌توان پس از بروز اختلاف شرط نمود که برای حل اختلاف به داور مراجعه نمود.

اهمیت انتخاب داور زمانی چشم‌گیر است که در قراردادی مقرر شده باشد. در صورت بروز اختلاف، برای حل اختلاف به داوری مراجعه نماییم. بنابراین قبل از صدور رای توسط داور، دادگاه به اختلاف پیش آمده رسیدگی نمی‌کند.

طلاق به درخواست مرد

در این فرض ابتدا باید داور رسیدگی و رای صادر نماید یا اینکه استعفا دهد در غیر اینصورت دادگاه رسیدگی نخواهد کرد.
حال به بررسی داوری در معاملات املاک خواهیم پرداخت.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص داوری دعاوی ملکی، داوری مشاور املاک و داوری ملک با شماره تماس‌های موسسه حقوقی مهر پارسیان که در انتهای مقاله درج شده‌اند، تماس حاصل نمایید.

سوالات مهم موضوع داوری در معاملات املاک

  • چه دعاوی ملکی به داور ارجاع می‌شوند؟
  • چه اشخاصی می‌توانند داور باشند؟
  • آیا داوری مشاور املاک صحیح است؟
  • حق‌الزحمه داوری در دعاوی ملکی چقدر است؟
  • چگونه رای داور باطل می‌شود؟
  • بهترین وکیل تضمینی ملک در داوری در معاملات املاک کیست؟

دعاوی ملکی قابل ارجاع به داوری

وکیل متخصص در حوزه داوری در معاملات املاک در خصوص دعاوی ملکی قابل ارجاع به داوری بیان نمودند که در این خصوص محدودیتی برای ارجاع دعاوی ملکی به داور وجود ندارد.

زیرا به موجب قانون داور فقط در مواردی که جرمی واقع شده و یا دعاوی مربوط به خانواده مانند اصل نکاح (ازدواج) و تعیین نسب و طلاق نمی‌تواند ورود و رسیدگی و صدور رای نماید.

بنابراین بروز هرگونه اختلاف در حوزه املاک مانند اختلافات در مشارکت در ساخت ملک، تخلیه ملک، اختلافات ناشی از ملک ورثه‌ای و… را می‌توان با توافق به داور ارجاع نمود.

آیا پرونده کلاهبرداری ملکی قابل اجاع به داوری است؟

اما مواردی همچون فروش ملک دیگری یا کلاهبرداری ملکی را چون عمل مجرمانه می‌باشند؛ نمی‌توان به داور ارجاع داد.

چه اشخاصی می‌توانند داور باشند؟

همان‌گونه که بیان شد طرفین اختلاف می‌توانند قبل از بروز اختلاف با یکدیگر یا پس از بروز اختلاف با یکدیگر توافق نمایند که اگر اختلافی پیش آمد برای حل آن به جای دادگاه به داور مراجعه نمایند و می‌توانند فردی را به عنوان داور انتخاب نمایند.

در انتخاب داوری در معاملات املاک به دلیل حائز اهمیت بودن املاک باید بسیار دقت شود که فردی را برای داوری انتخاب نمایید که به قوانین داوری و ملک و املاک آگاهی و تسلط داشته باشد.
در انتخاب داور با توافق دو طرف در داوری دعاوی ملکی و سایر دعاوی و اختلافات، قانون‌گذار چند محدودیت قرار داده است.

داوری در عقد و ازدواج

به موجب قانون آیین دادرسی مدنی افرادی که اهلیت ندارند یعنی افرادی که به لحاظ سنی بالغ نشده و یا افرادی که دچار اختلالات عقلی می‌باشند مانند سفیه و دیوانه، افرادی که به موجب حکم قطعی دادگاه از داوری محروم شده‌اند و همچنین قضات و کارمندان اداری شاغل در محاکم قضایی را نمی‌توان به عنوان داور انتخاب نمود.
اما می‌توان قضات و کارمندان بازنشسته دادگستری را با توافق به عنوان داور انتخاب نمود.

وکیل داوری در معاملات املاک همچنین در خصوص ضمانت اجرای انتخاب افراد ممنوع از داوری به عنوان داور بیان داشتند که در صورت انتخاب این افراد و صدور رای توسط آنها چنین رایی قابلیت ابطال خواهد داشت.

داوری مشاور املاک

انتخاب مشاور املاک به عنوان داور دارای محدودیت قانونی نیست و می‌توان مشاور املاک را به عنوان داور انتخاب نمود.
در بسیاری از قراردادهای ملکی مخصوصا قراردادهای مشارکت در ساخت شرط داوری و انتخاب مشاور املاک به عنوان داور مشاهده شده است.
داوری مشاور املاک در اختلافات ملکی باعث کاهش هزینه دادرسی و تسریع در امر رسیدگی خواهد شد.

اما بزرگترین ایرادی که انتخاب مشاور املاک به عنوان داور دارد؛ این است که اغلب این افراد به قواعد و اصول حقوقی آگاهی ندارند و همین امر موجب می‌شود رایی صادر نمایند که قابلیت اجرا در دادگاه را نداشته یا قابل ابطال خواهد بود.

نمونه نظریه داوری پرونده طلاق

حق‌الزحمه داوری در دعاوی ملکی

اگر داور بر اساس توافق دو طرف اختلاف تعیین شده باشد، حق‌الزحمه داوری نیز به صورت توافقی تعیین خواهد شد. اما اگر دعوا از طریق دادگاه به داوری ارجاع شده باشد؛ هزینه داوری براساس آیین‌نامه هزینه داوری تعیین خواهد شد.

چگونگی ابطال رای داور

برای ابطال رای داوری بیست روز از تاریخ ابطال ای داور فرصت داریم که ابطال رای را از دادگاه بخواهیم.
برای ابطال رای داوری در معاملات املاک باید بین چند فرض تفکیک قائل شد. بنابراین اگر طرفین با توافق یکدیگر اختلاف خود را به داوری ارجاع داده باشند ابطال رای داوری را باید از دادگاه صالح به رسیدگی به اصل دعوا خواستار شد.

اما اگر پرونده از طریق دادگاه به داوری ارجاع شده است؛ در اینجا دادگاهی که پرونده را به داور ارجاع داده است، به پرونده رسیدگی می‌نماید و رای را ابطال می‌نماید.
در صورتی که رای داور برخلاف قوانین موجود در ماده 489 قانون آیین دادرسی مدنی صادر شده باشد، می‌توان از دادگاه درخواست ابطال رای داور را خواستار شد.

داوری خانواده

وکیل داوری در معاملات املاک در خصوص مواردی که موجب ابطال رای داوری می‌شوند علاوه بر موردی که پیش از این گفته شد یعنی انتخاب افراد ممنوع از داوری، به مواردی زیر اشاره نمودند:

چنانچه قرارداد ارجاع به داوری از اساس بی اعتبار بوده باشد و یا رای داوری برخلاف قوانین موجد حق باشد یا داور نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده رای صادر نموده باشد.

اگر رای داور پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد. یا اینکه رای داور با آنچه در دفتر املاک یا بین اصحاب دعوا در دفتر اسناد رسمی ثبت شده و دارای اعتبار قانونی است مخالف باشد؛ قابلیت ابطال خواهد داشت.
همچنین چنانچه داور خارج ازحدود اختیارات خود رای صادر نموده باشد. فقط آن قسمت از رای که خارج از اختیارات داور است؛ قابلیت ابطال دارد.

بهترین وکیل تضمینی ملک در داوری در معاملات املاک

ابتدا باید بیان نمود که تضمین گرفتن رای در دعاوی از مصادیق کلاهبرداری و اعمال نفوذ در امر وکالت محسوب می‌شود. چرا که صدور رای در هر صورت در صلاحیت قاضی دادگاه می‌باشد.
بنابراین منظور از تضمین در این عبارت، تضمین صلاحیت علمی و تلاش وکیل در احقاق حق موکل خود می‌باشد.

وکیل اعاده دادرسی و ماده 477

بهترین فرد برای انتخاب داور در معاملات املاک وکیل پایه یک دادگستری می‌باشد. چرا که وکیل دادگستری هم به قوانین و مقررات و اصول رسیدگی علم دارد و اغلب دوره‌های داوری را گذرانده و هم آرای قضایی بسیاری را دیده و می‌تواند یک رای صحیح و قابل اجرا در امر داوری صادر نماید.

موسسه حقوقی مهر پارسیان با مدیریت دکتر محمدرضا مهری، وکیل پایه یک دادگستری، با دارا بودن وکلای متخصص در امور ملکی و داوری ملک، جهت پذیرش داوری دعاوی ملکی و پذیرش پرونده در امور ملکی به شما مخاطبان گرامی، معرفی می‌گردد.

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
معرفی بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
معرفی بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
معرفی بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
معرفی بهترین وکیل فرجام خواهی

تفاوت داوری در اختلافات خانواده و داوری در حوزه املاک چیست؟

داور بین زوجین در دادگاه خانواده در صورت درخواست طلاق از سوی زن یا شوهر انتخاب می شود. یعنی قبل از وقوع اختلاف بین زوجین وقوع داوری در طلاق مفروض نیست. اما داوری معاملات ملکی را می توان در زمان قرارداد شرط نمود.

5/5 - (11 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *