تجاوز به عنف

تجاوز به عنف


با بررسی جرم تجاوز به عنف همراهتان هستیم.

تجاوز جنسی محصول یک اختلال شخصیت و ناشی از دوران کودکی و نوجوانی فرد بوده و در واقع به نوعی در دوران رشد روانی وی یعنی دوران دهانی، دفعی، سالوس، نهفتگی و بلوغ در او پدید آمده است و در زمان جوانی و میانسالی خود نمایی می کند.

جرایم جنسی ارتباط تنگاتنگی با شرایط سنی، فرهنگی و اقتصادی متجاوزان دارد.

تجاوز جنسی به عنوان یک بزه معمولا به صورت مختلف در قالب کودک‌آزاری از نوع آزار جنسی، زنای با محارم، سادیسم جنسی، پورنوگرافی و عورت‌نمایی انجام می‌ گردد و در دو حالت ماسوخیسم و یا سادیسم یعنی خود‌آزاری و دیگرآزاری خودنمایی میکند.

سوالات مهم در بررسی جرم تجاوز به عنف، زور و اکراه

تجاوز به عنف با به عبارتی تجاوز جنسی چیست؟
قربانی تجاوز مجرم نیست!
قربانی تجاوز چه اقداماتی بعد از تجاوز باید انجام دهد؟
آیا بحث تجاوز میان زن و شوهر قابل طرح است؟
تجاوز به عنف و اثبات آن در دادگاه به چه شکل است؟
هم اقرار متهم و هم اقرار قربانی تجاوز ملاک اثبات جرم تجاوز به عنف می باشد.
عنف و اکراه در تجاوز جنسی چیست؟
زن چگونه می تواند ارش البکاره یا مهرالمثل را مطالبه کند؟
رابطه نامشروع با دختر باکره

چگونگی شکایت از متجاوز جنسی

تجاوز به عنف

جرایم جنسی تحت عنوان زنا در فصل حدود( یعنی جرایمی که میزان مجازات آنها در شرع معین شده) آمده است.

در قانون ایران صرف رابطه جنسی خارج از چهارچوب ازدواج جرم شناخته شده است. فرقی نمی کند این رابطه با رضایت بوده یا بدون رضایت شخص.

در میان مواد قانونی می توان تفاوت مجازات رابطه جنسی با رضایت و رابطه جنسی بدون رضایت را پیدا کرد که اصطلاحا به آن «زنای با عنف و اکراه» گفته شده است. به رابطه جنسی بدون رضایت تجاوز گفته می شود.

وکیل طلاق توافقی سوئیس

چگونگی حذف نام همسر سابق از شناسنامه

قانونگذار با توجه به شرع مقدس، اشد مجازات را برای جرم تجاوز به عنف و اکراه در نظر گرفته است که اعدام می باشد. از سوی دیگر در مواردی که در زنای به عنف، زن باکره باشد، مرتکب به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می‌شود و در صورتی که باکره نباشد فقط به پرداخت مهرالمثل محکوم می شود.

اینها مجازات‌های قانونی جرم تجاوز به عنف است و متجاوز مجبور به ازدواج با قربانی خود نمی باشد.

عنصر مهم در تجاوز، وضعیت عدم رضایت می باشد.

قربانی باید بدون رضایت و خواست شخصی وادار به برقراری رابطه جنسی شده باشد. نکته مهم در تجاوز اثبات همین عنصر عدم رضایت و اجباری بودن است.

اقداماتی که فرد قربانی بعد از تجاوز باید انجام بدهد

قبل از برقراری رابطه جنسی حالات مختلفی ممکن است پیش بیاید.

مثلا فرد متجاوز با اغفال، چرب زبانی، وعده های دل فریب یا ترساندن و راه‌های دیگر اقدام به نزدیک شدن به قربانی کند و با دسیسه و نقشه در یک مکان مناسب عمل زشت خود را انجام بدهد. ممکن است متجاوز اقدام به بیهوش کردن یا مست کردن یا گیج کردن قربانی خود کند تا توان هر مقابله ای را از او بگیرد.

اگر حالت اول پیش بیاید شما قربانی نیرنگ و هوسرانی فردی شده اید که خود را دوست مهربان یا آشنای صمیمی معرفی می کرده است.

در درجه اول باید بر احساس تحقیر و یا خشم خود غلبه کنید.

همه مکالمات شما با متجاوز در فضای مجازی به صورت پیامک ، صوت و چت تلگرامی و اینستاگرامی و مکالمات تلفنی می تواند برای اثبات در دادگاه به کار بیاید پس آنها را از بین نبرید و حتما آن‌ها را در جایی ذخیره کنید.

وکیل دادگاه تجاوز به عنف

با یک فرد مورد اطمینان تماس بگیرید و از او کمک بخواهید.

اگر آثاری از حادثه وجود دارد مثلا شواهدی از درگیری در اتاق یا لباستان، با احتیاط آن‌ها را در همان حالت اولیه حفظ کنید. هر چه سریعتر به نزدیکترین پزشکی قانونی محل وقوع حادثه مراجعه کنید.

بهترین زمان برای معاینه و نمونه برداری از بدن همان ساعات اولیه حادثه است24 تا 48 ساعت اولیه آثار فشار، درگیری،کبودی و موارد دیگر تا همان یکی دو روز اولیه باقی خواهد ماند. اما آثار مایع جنسی یا خون روی لباس و ملحفه و … تا مدت بیشتری قابل آزمایش است.

شرح قانون حمایت از کودکان و نوجوانان

به هرحال ریسک نکنید بر اعصاب خود مسلط باشید و هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید و اگر نتوانستید در ساعات اولیه به پزشک مراجعه کنید و کمی طول کشید، باز هم ناامید نشوید و در اولین فرصت به پزشک قانونی مراجعه کنید.
تجاوز به عنف

تجاوز جنسی با مست یا بیهوش کردن

اگرتجاوز جنسی با خوراندن مواد بیهوشی یا روانگردان و مخدر همراه بوده، در اولین ساعات هوشیاری به پزشک مراجعه کنید و بخواهید که از شما آزمایش خون گرفته شود. هر چیزی که از قبل حادثه یادتان هست را به پلیس گزارش دهید. طرح شکایت در کلانتری خیلی ساده و با نوشتن اظهارات شما در یک برگه ساده هم امکان پذیر است. شکواییه، تشریفات یا فرم مخصوصی ندارد.

آنچه در پرونده های تجاوز مهم است جمع آوری دلایل و شواهد و مدارک کافی برای اثبات آن در دادگاه می باشد. به همین دلیل سرعت عمل به خصوص در مراجعه به پزشک قانونی از اهمیت زیادی برخوردار است.

مهلت شکایت از تجاوز به عنف

متاسفانه در جرم تجاوز فقط جسم قربانی مورد تعرض قرار نگرفته بلکه شخصیت، حیثیت و روح او نیز آسیب دیده است پس این حادثه همراه با یک ضربه شدید روحی همراه است که گاهی فرد آسیب دیده را از هر اقدامی باز می دارد. شرایط اجتماعی نیز این اوضاع را تشدید می کند، ترس از بدنامی، مورد تهمت قرار گرفتن، بی آبرویی همه باعث می شوند قربانی تجاوز با تاخیر بیشتری نسبت به وقوع حادثه آن را گزارش و پیگیری کند در شرایطی که شاید اثبات بعضی موارد را مشکل می کند.

مجرم نبودن فرد مورد تجاوز 

موردی که باعث نگرانی برخی قربانیان می‌شود و گاهی آن‌ها را از طرح شکایت باز می دارد نحوه برخورد دستگاه قضایی با چنین قربانیانی است. با این سوال در ذهن که آیا ممکن است بزه‌دیدگان قربانی تجاوز خود مورد سوءظن یا پیگیری قضایی قرار بگیرند؟ اگر تجاوز اثبات شود فقط شخص متجاوز محکوم است و ارتباطی با بزه دیده ندارد.

مورد دیگر که ممکن است فرد مورد تجاوز توسط دوست پسر خود مورد تجاوز قرار گیرد که این موضوع تحت عنوان رابطه نامشروع که قبل از تجاوز وجود داشته موضوعیت دارد. در رویه فعلی محاکم به این امور ورود نمی‌کنند و فقط موضوع تجاوز را بررسی می‌کنند.

تجاوز میان زن و شوهر

در قانون ایران که مبتنی بر شرع اسلام است، تجاوز بین زن و شوهر معنایی ندارد و زن متعهد به تمکین از شوهر خود است پس جرمی تحت عنوان تجاوز بین زن و شوهر نخواهیم داشت. توسل به خشونت جنسی در روابط میان زن و شوهر تجاوز به عنف محسوب نمی‌شود.

مجازات قتل فرزند توسط پدر

ماده قانونی تجاوز به عنف

ماده 82 قانون مجازات اسلامی: مجازات تجاوز به عنف، اعدام است.

تجاوز به عنف از جرایم حدی است.

چگونگی اثبات تجاوز به عنف

متهم باید در نزد قاضی ۴ بار اقرار کند و اقرارهای وی نزد پلیس ملاک قاضی نیست.

همچنین طبق ماده ۱۲۰ قانون مجازات اسلامی یکی از شرایط اثبات زنا، علم قاضی است که از طریق متعارف حاصل می شود، یعنی این که قاضی می تواند با توجه به اقرارهای کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند و سایر قرائن و شواهد، جرم متهم را زنای به عنف تشخیص داده و حکم را صادر نماید.

اگر متهم ابتدا نزد قاضی اقرار ولی بعد انکار کند، قاضی می تواند با استفاده از علم خود حکم را صادر کند.

یکی از راه های دیگر اثبات جرم، حضور ۴ شاهد عادل است. اما اگر ۴ شاهد برای اثبات جرم وجود نداشته باشد، قاضی می تواند به علم خود رجوع کند.

اقرار هر کسی علیه خودش نافذ است. اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند، برای علم قاضی مهم است و جزو قرائن و شواهد محسوب می شود.

عنف و اکراه در تجاوز جنسی

جرایم جنسی به عنف یا اکراه عنوان عامی دارد و شامل زنا و مساحقه و لواط می شود.

منظور از عنف و اکراه اعمال خشونت نیست بلکه صرف عدم رضایت بزه دیده مد نظر می باشد.
تحصیل رضایت با فریب و خدعه و نیرنگ در حکم عدم رضایت می باشد.

در تبصره ۲ ماده ۲۲۴ قانون مجازات اسلامی در مورد زنا به عنف گفته شده: هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بی هوشی خواب یا مستی زنا کند، رفتار او در حکم زنای به عنف است.

در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز در حکم زنای به عنف می باشد.

در اکراه، شخص به امر ناخوشایندی، بیم داده و تهدید می‌شود و از ترس تهدید، تن به انجام کاری می‌دهد که خوشایند نیست.

در زنای اکراهی، عنف وجود ندارد و زن بدون مقاومت تسلیم می‌شود.

فرد قربانی تجاوز در اکراه به عنف به جهت تهدید به قتل، افشای راز یا موارد دیگر تن به زنا می‌دهد. در اکراه به عنف نه اختیار وجود دارد و نه قصد فعل.

دادگاه خانواده غرب تهران

در جرم تجاوز به عنف و اکراه ، مطابق ماده 100 قانون مجازات اسلامی و تبصره 3 آن، اصولا گذشت شاکی تاثیری در سقوط و تخفیف مجازات ندارد. یعنی این جرم غیر قابل گذشت است حتی اگر شاکی رضایت بدهد مرتکب جرم مجازات می شود.

مطالبه ارش البکاره و مهرالمثل در تجاوز به عنف

زمانی که بین دختر باکره و مردی، بدون وجود رابطه زوجیت، نزدیکی و رابطه جنسی برقرار شود و با رضایت دختر، پرده بکارت او ازاله گردد، آیا دختر میتواند تقاضای مطالبه مهرالمثل یا ارش البکاره نماید؟

طبق قانون مجازات اسلامی، اگر مردی با توسل به زور و بدون اینکه زن را عقد کرده باشد، با او رابطه جنسی داشته باشد و به اصطلاح به او تجاوز نماید بدلیل اینکه زن رضایت نداشته و اکراه داشته است، در اینصورت باید به زن، مهرالمثل پرداخت کند.

اگر در رابطه جنسی برقرار شده، دختر باکره باشد و ازاله بکارت صورت بگیرد، در اینصورت باید به زن، ارش البکاره (خسارت بکارت) هم پرداخت شود.

مطالبه ارش البکاره

در شرایطی که دختر راضی به برقراری رابطه جنسی نباشد و به اصطلاح تجاوز صورت گرفته باشد، طبق ماده ٩ قانون مسئولیت مدنی، علاوه بر زیان مادی، زیان معنوی نیز قابل مطالبه می باشد.

ماده 9 قانون مسئولیت مدنی:

دختری که در اثر اعمال حیله یا تهدید و یا سوء استفاده از زیر دست بودن، برای همخوابگی نامشروع شده می‌تواند از مرتکب علاوه بر زیان مادی مطالبه زیان معنوی هم بنماید.
تجاوز به عنف

رابطه نامشروع با دختر باکره

با یک مثال می توان مشخص کرد آیا در رابطه نامشروعی که بین زن و مرد برقرار می شود، زن چگونه می تواند ارش البکاره یا مهرالمثل را مطالبه کند؟

بطور مثال اگر دختر و پسری چند سال با هم دوست بوده و قصد ازدواج داشته اند و در همین مدت بین آنها رابطه جنسی برقرار شده باشد و پرده بکارت دختر نیز توسط پسر زائل شده باشد، دختر می تواند ابتدا به پزشکی قانونی مراجعه کند و معاینه شود.

مشاوره حقوقی تجاوز به عنف

اگر ثابت شود که دختر با رضایت خود رابطه جنسی را برقرار نموده است و هیچگونه زور یا تهدیدی از سوی مرد، وجود نداشته است، در اینصورت دختر مستحق مهر المثل نخواهد بود و اگر در این بین پرده بکارت دختر زائل شود، به دختر ارش البکاره نیز تعلق نمی گیرد.

چرا که دختر برای انجام رابطه و ازاله بکارت رضایت و توافق داشته است.

بهترین وکیل طلاق شمال تهران

اما اگر رابطه جنسی با زور و تهدید مرد باشد و به زور مرد و بدون رضایت دختر، ازاله بکارت نیز صورت گیرد، دختر مستحق مهرالمثل و ارش البکاره است.

چگونگی شکایت از متجاوز جنسی

 جرم تجاوز به عنف شکایت کیفری محسوب می شود و صلاحیت رسیدگی به آن، دادگاه کیفری هر استان می باشد.

شاکی پس از عضویت در سامانه الکترونیک قضایی (ثنا) و ثبت شکوائیه تحت عنوان تجاوز به عنف که در آن شرحی از چگونگی تجاوز نوشته می شود شکایت خود را مطرح می کند.

مورد به دادگاه و شعبه رسیدگی کننده ارجاع می شود و پس از ارجاع به دادگاه طی نامه ای از طرف دادگاه، شخص مورد تجاوز به پزشکی قانونی جهت بررسی علایم و آثار تجاوز مراجعه می کند. قاضی دادگاه پس از بررسی نامه پزشکی و دلایل و منضمات مندرج در پرونده طی جلسه رسیدگی حکم مورد نظر را صادر می نماید.

معرفی بهترین وکیل برای شکایت از تجاوز در دادگاه کیفری یک

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (دکتر محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – دکتر محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی دکتر محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

2 دیدگاه

 • سلام مجازات رابطه ای که با زور برقرار شود و زن راضی به رابطه نباشد ولی از ترس جانش به متجاوز اجازه دهد عمل را انجام دهد برای فرد متجاوز چیست؟

  • درود بر شما
   روز به خیر

   اگر این امر برای قاضی با اقرار و یا شهادت چهار مرد عادل ثابت شود بدون هیچ تردیدی مجازات فرد اعدام است اما در سایر موارد اگر قرائن علم اوری وجود داشته باشد مانند نظریه پزشکی قانونی که قاضی با بررسی ان علم به تجاوز پیدا کند مجازات فرد متجاوز در این موارد هم بدون شک اعدام است
   جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از وکلای موسسه حقوقی مهر پارسیان مشاوره دریافت کنید
   09120067661

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *