ازدواج موقت با دختر باکره

پدیده ازدواج سفید با دختر باکره و زنان مطلقه که به تازگی در جامعه ایرانی مرسوم شده است، تا چه حد شبیه به ازدواج موقت با دختر باکره و صیغه دختر باکره بدون دخول در مهبل می‌باشد؟

سوال یکی از کاربران شبکه های اجتماعی موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، جواز ازدواج موقت با دختر باکره و ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر از سوی یکی از فقها و مراجع تقلید بود.

این سوال باعث نگارش مقاله ای از سوی وکیل خوب خانوادگی در تهران و عضو گروه وکلای مهر شده است.

اما صیغه دختر باکره در مواقعی که پاسخ خواستگاری از سوی خانواده دختر مثبت است، جهت محرم شدن دختر و پسر که قصد مراجعه به آزمایشگاه و خرید لوازم برگزاری عقد رسمی را دارند به صورت عرفی نا نوشته در آمده است.

اگر در حین این مدت، رابطه جنسی انجام شود و در انقضای مدت ازدواج موقت، پسر از انجام به تعهدات و عدم تسلیم به ازدواج دائم استنکاف کند، تکلیف چیست؟

سوالات درباره ازدواج موقت با دختر باکره

آیا امکان ازدواج موقت با دختر باکره بدون اجازه پدر وجود دارد؟
حکم ازدواج موقت با دختر باکره و رابطه جنسی از پشت با دختر چیست؟
آیا ازدواج موقت مرد متاهل بر خلاف شرایط مندرج در عقدنامه است و موجب ایجاد حق طلاق زن می‌شود؟
وکیل خوب خانوادگی در تهران چه شرایط و ویژگیهایی دارد و چگونه می‌توان درباره ازدواج موقت با وکیل مشورت نمود؟
عدم دخول از جلو و داشتن رابطه جنسی از پشت چه تاثیری در صحت ازدواج موقت دارد؟
آیا در ازدواج موقت رعایت عده پس از انقضای مدت ازدواج لازم است؟
تکلیف مهریه بیش از 110 سکه در ازدواج موقت چیست و چگونه می‌توان مطالبه مهریه در ازدواج موقت را مطرح نمود؟

خروج از کشور بدون اجازه پدر

ازدواج موقت مرد متاهل با دختر باکره

وصف متاهل بودن مرد در ازدواج موقت، مانع از تحقق آن نخواهد بود. ازدواج موقت مرد متاهل با دختر باکره امکان خارجی دارد و هیچ منعی وجود ندارد.

اما بحث بر سر اینکه آیا ازدواج موقت مرد متاهل با دختر باکره یا زن مطلقه و بیوه دیگر، حق طلاق برای همسر دائمی وی ایجاد خواهد کرد یا نه، مورد اختلاف حقوقدانان قرار گرفته و این موضوع چالشی در عرف قضایی قضات دادگاه خانواده به صورت متفاوت دیده می‌شود.

محمد رضا مهری، قاضی سابق دادگاه خانواده، نظر بر تحقق حق وکالت در طلاق زوجه در صورت ازدواج موقت مرد متاهل دارد.

چرا که بنا به اطلاق بند 12 از مواردی که زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده تقاضای صدور اجازه طلاق نماید، اگر زوج همسر دیگری اختیار کند، یا بنا به تشخیص دادگاه بین همسران خود عدالت را رعایت نکند، این حق برای زن محقق می‌شود.

در متن شرط و نیز در صورتی که ازدواج موقت مرد با زن دیگری، در زمانی که همسر اول هیچ مانعی برای نزدیکی ندارد، توجیه پذیر نیست و همسر، اعم از همسر دائمی یا موقت می‌باشد. بنابراین بهتر است در این گونه موارد قایل به داشتن حق طلاق زن باشیم.

ازدواج موقت با دختر باکره با اذن پدر

تنها موردی که بین فقها در بحث ازدواج موقت هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، مشروعیت ازدواج موقت با دختر باکره با اذن پدر است.

با توجه به اینکه ثبت اجباری ازدواج موقت فقط محدود به موارد مندرج در قانون حمایت خانواده جدید شده است، ازدواج موقت بدون ثبت در شناسنامه انجام می‌شود.

راه رهایی از حبس مهریه

گاهی نیز در خانواده هایی که رعایت مسائل شرعی در انها اولویت دارد، پس از قبول خواستگاری و توافق طرفین، جهت انجام تشریفات اداری و قانونی، ازدواج موقت با دختر باکره با اذن پدر انجام می‌شود.

در این گونه موارد اگر رابطه جنسی انجام شود و بکارت دختر از بین برود و در پایان مدت صیغه، پسر از انجام تعهدات و انجام عقد دائم استنکاف نماید هیچ ضمانت اجرایی جهت جبران موضوع وجود ندارد.

بنا بر این توصیه می‌شود قبل از پذیرش شرط ازدواج موقت قبل از ازدواج دائم با وکیل خوب خانوادگی درباره شرایط ازدواج موقت با دختر باکره با اذن پدر مشاوره فرمایید.

ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر

بر اساس فتوای مشهور اکثر مراجع تقلید، ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر جایز نیست و حتما اجازه پدر لازم است.

حتی دختر مجردی که از طریق زنا، استمنا، ورزش یا هر موضوعی غیر از دخول شوهر، بکارت وی از بین رفته باشد، برای ازدواج دائم یا موقت نیاز به اذن پدر و در غیاب پدر اجازه جد پدری دارد.

تعداد کمی از فقها اعتقاد دارند که ازدواج موقت دختر باکره بدون اذن پدر در صورتی که دختر رشیده باشد و با تشخیص مصالح خانوادگی و آینده خود و اینکه احتمال فریب خوردن وی در بین نباشد، صحیح است.

اما دختری که قبلا ازدواج کرده و دخول انجام شده است ولی بکارت وی از بین نرفته باشد، دختر باکره محسوب نمی‌شود و برای ازدواج موقت نیازی به اذن پدر ندارد.

تکلیف مطالبه مهریه در ازدواج موقت در صورت عدم دخول از جلو

اگر به محض وقوع عقد ازدواج موقت، شوهر بقیه مدت را به زوجه ببخشد و دخول انجام ندهد، مکلف به پرداخت نصف مهریه به زن می‌باشد. اما بذل باقی مدت پس از دخول، امکان مطالبه مهریه کامل در ازدواج موقت را به زن می دهد.

مشاوره حقوقی ازدواج در ترکیه

بنا به نظر حضرت امام خمینی در تحریر الوسیله، در صورتی که زن پس از نکاح موقت و جاری شدن صیغه، از تمکین به رابطه جنسی استنکاف ورزید، شوهر می‌تواند نسبت به ایامی که تمکین نشده است مهریه را نپردازد.

اما اگر بعد از عقد موقت، با توجه به تمکین زن، مرد تمایلی به سکس و دخول نداشت، مکلف به پرداخت کامل مهریه به همسر می‌باشد.

در صورت کشف فساد در عقد ازدواج موقت مانند ازدواج موقت با زن شوهردار، ازدواج موقت با مادر زن، ازدواج موقت همزمان با دو خواهر، اگر زن از فساد عقد اطلاعی نداشته و دخول انجام شده باشد مستحق مهر المثل است و نه مهریه تعیین شده.

و اگر اطلاع از فساد ازدواج موقت داشت، حتی در صورت دخول هم مستحق هیچ مهریه‌ای نیست.

حق طلاق زن در صورت ازدواج موقت شوهر

موضوع ایجاد حق طلاق زن در صورت ازدواج موقت شوهر، در بند مربوط به جواز ازدواج موقت مرد متاهل با دختر باکره مورد بحث قرار گرفت با توجه به اختلافی بودن این موضوع، لازم است در صورتی که نیاز به مشاوره حقوقی در این موضوع دارید، با بهترین وکیل خانواده در تهران به صورت حضوری و آنلاین مشاوره فرمایید.

وکیل خوب خانوادگی در تهران

دفتر وکالت محمد رضا مهری وکیل خوب خانواده در ایران با همراهی برترین حقوقدانان کشور، اقدام به نشر آخرین تغییرات قوانین حوزه خانواده از طریق وب سایت رسمی گروه وکلای مهر و موسسه حقوقی و داوری مهر پارسیان نموده است.

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری، وکیل دادگستری شمال تهران و همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی،  همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
راههای ارتباطی با دفتر محمدرضا مهری
021-88663925
021-88663926
021-88663927

وکیل دادگاه تجدیدنظر پاسداران

شماره همراه وکیل خانواده

09120067661
09120067662
09120067663
09120067664
09120067665
تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.
09120067669
دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری

4 دیدگاه

  • سلام منو پسری خیلی همو دوس داریم اما فعلا شرایط ازدواج را نداریم ومیخواهیم صیغع موقت کنیم اما اذن پدر نیاز دارد وما میخواهیم بدون اذن پدر صیغه کنیم که مدت ببشتری باهم باشیم واشناییت بیشتری داشته باشیم واسه این کارباید چیکار کرد؟؟

  • دختر خانم خارجی که مسیحی هستند و با هم نامزد هستیم می خواهند به ایران بیایند تا با هم بیشتر آشنا بشویم.جهت هم به لحاظ شرعی و هم به لحاظ قانونی که می خواهیم با هم بیرون برویم می توانیم صیغه موقت بخوانیم تا رسمی باشد و به مشکل قانونی برخورد نکنیم.چه شرایطی دارد.پدرشان فوت کرده و ایشان در ایران تنها هستند.البته بالغ و رشیده هستند. می توانیم به دفاتر ازدواج رفته و صیغه موقت بکنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *