امروز با بررسی جرایم رایانه ای علیه خانواده و معرفی وکیل تخصصی جرایم اینترنتی با شما هستیم.

گسترش استفاده از ماهواره و امکان دسترسی خانواده ها به شبکه های تلویزیونی فارسی وان و جم تی وی، باعث بروز گسترده مشکلات اخلاقی بین خانواده های ایرانی شده است.

جرایم چون پورنوگرافی و هرزه نگاری در فضای ماهواره و فضای مجازی، دسترسی به این داده ها را برای افراد آسان نموده است. شیوع استفاده از گوشی های هوشمند تلفن همراه، جرایم رایانه ای علیه خانواده را گسترش داده و باعث فاصله رفتن اعضای خانواده از یکدیگر شده است.

قوادی رایانه ای، هرزه نگاری و پورنوگرافی اینترنتی، پخش فیلم و تصاویر مبتذل و مستهجن در فضای مجازی، پیشنهاد رابطه نامشروع در فضای مجازی حتی به زن شوهردار و جرایم رایانه ای علیه اخلاق و عفت عمومی، از جمله جرایم رایانه ای علیه خانواده محسوب می‌شود.

کاربران شبکه های اجتماعی و سایت های گروه وکلای مهر، خواهان دریافت اطلاعات جامع درباره امکان وقوع جرایم رایانه ای علیه خانواده شدند که در ادامه این مقاله، دپارتمان جرایم سایبری موسسه حقوقی مهر پارسیان، به صورت مشروح توسط وکیل پایه یک تهران و بهترین وکیل تهران، به این مباحث خواهد پرداخت.

سوالات مرتبط با جرایم رایانه ای علیه خانواده

  • مصادیق جرایم رایانه ای علیه خانواده مطابق قانون چیست؟ قوادی رایانه ای و مجازات قانونی آن چیست؟
  • جرم انتشار آثار سمعی و بصری مستهجن به چه جرمی اطلاق می‌شود؟
  • پیشنهاد زنا به زن شوهردار چه مجازاتی دارد؟ انتشار عکسهای خصوصی و خانوادگی از طریق رایانه دارای چه آثار قانونی می‌باشد؟
  • مرجع قانونی برای رسیدگی به جرایم رایانه ای علیه خانواده کجاست؟

مصادیق جرایم رایانه ای علیه خانواده

جرایم رایانه ای علیه خانواده که در قانون جرایم رایانه ای، جرم انگاری شده است و در حوزه ی خانواده به حریم و عفت و اخلاق خانواده آسیب وارد می‌کند شامل موارد ذیل می‌باشد:

انتشار عکس و فیلم و آثار صوتی و بصری که مغایر عفت و اخلاق در خانواده می‌باشد که هر یک از این موارد می‌تواند خانواده و اعضای آن را تحت تاثیر قرار دهد.
قوادی اینترنتی، در این صورت مصداق بارز جرم قوادی است که تحت شرایطی که قوادی جرم تلقی می‌شود، صورت گیرد مجازات خاص خود را دارا خواهد بود.

انتشار صور و تصاویر قبیح و مستهجن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی

معاملات تجارتی نسبت به آثار سمعی و بصری و انتشار آن
تحریک و ترغیب و یا فریب افراد در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی به اعمال جرایم منافی عفت و خانوادگی
تهدید به افشا و انتشار آثار مستهجن و مبتذل تهیه شده از دیگری برای انجام زنا با وی
تهیه فیلم یا عکس از محلهایی که اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می باشند
پیشنهاد زنا با زن شوهردار
انتشار عکس های خصوصی و خانوادگی افراد

قوادی رایانه ای و مجازات آن

قوادی، یکی از جرایمی است که مستوجب حد می‌باشد. در قانون، قوادی به عمل مجرمانه ای گفته می‌شود که شخص یا اشخاصی از طرق مختلف چند نفر را برای انجام زنا و یا لواط جمع می نمایند که در صورت تحقق زنا یا لواط، جرم قوادی محقق می‌شود و اگر تحقق پیدا نکند شخص قوادی کننده به سی و چهار ضربه شلاق و حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

با توجه به رسانه ای و فراگیر بودن شبکه های اجتماعی و امکان سهل انتقال پیام به سایر اشخاص، ممکن است که قوادی از طریق رایانه صورت بپذیرد و به این نحو که شخصی از طریق انتشار داده هایی از صفحه ی شخصی خود، اشخاصی را برای انجام زنا و یا لواط تشویق و اعلام نماید و آنها برای امر مذکور جمع نماید و به هم برساند.

در صورتی که شخص، اشخاص را از طریق رسانه های جمعی و رایانه ای اقدام به تشویق مردم به زنا یا لواط و فساد و فحشا نمایند، علاوه بر حد قوادی به مجازات تعزیری درجه چهار محکوم می‌شود. اگر قوادی به تحقق زنا و لواط منجر نشود، به مجازات تعزیری درجه شش محکوم می‌شود.

جرم انتشار آثار سمعی و بصری مستهجن

با توسعه ی فضای مجازی و شبکه های اینترنتی همواره این تهدید وجود دارد که اشخاصی با انتشار آثار سمعی و بصری مستهجن و آثاری که دارای محتوای غیر اخلاقی (صحنه های برهنگی زنان و مردان که دارای رابطه ی جنسی با یکدیگر هستند)، موجب بی حرمتی و بی عفتی شوند و به حریم خانواده ها تعرض نمایند و در نتیجه موجب ایجاد انحرافات جنسی در اعضای خانواده گردند. از این جهت قانون با اینگونه اعمال برخورد قاطع خواهد داشت.

هرگاه شخص یا اشخاصی از طریق سامانه های رایانه ای، محتویات و آثار سمعی و بصری مستهجن را منتشر، توزیع، معامله و یا به قصد تجارت ذخیره نماید، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد و چنانچه محتویات مستهجن به کمتر از ده نفر ارسال شود، مرتکب به یک میلیون ریال تا پنج میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.در صورتی که انتشار محتویات مستهجن توسط شخص به صورت حرفه یا سازمان یافته باشد و مشمول افساد فی الارض نگردد به حداکثر مجازات فوق محکوم می‌شود.

پیشنهاد زنا به زن شوهردار

زنانی که ازدواج نموده اند در حریم شوهر و زندگی مشترک خود محصون هستند و شخص دیگری نمی‌تواند متعرض آنان گردد ولی این امکان وجود دارد که شخص یا اشخاصی از طریق فضای مجازی و اینترنتی جرمی را تحت عنوان پیشنهاد زنا یا اعمال منافی عفت و غیر زنا به زن شوهردار و محصنه مرتکب گردند.در قانون مجازات، پیشنهاد صرف به انجام اعمالی مثل زنا، لواط، مساحقه و یا اعمال منفی عفت غیر زنا، جرم شناخته نمی‌شود و بلکه باید این پیشنهاد محقق شود تا به مجازات مقرر در قانون محکوم شود.

ولی طبق قانون، هرگاه شخص یا اشخاصی از طریق سامانه های رایانه ای، افراد را(از جمله زنان شوهردار) به ارتکاب اعمال منافی عفت یا انحرافات جنسی تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت نماید، به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

از طرفی دیگر هرگاه شخصی با سواستفاده از عکسها و تصاویر مستهجن شخصی که از وی تهیه شده، وسیله ای برای تهدید یا انتشار آثار قرار دهد و از این طریق با وی زنا نماید، به مجازات زنای با عنف محکوم می‌شود و اگر عمل ارتکابی غیر از زنا و مشمول حد باشد حد مزبور بر وی جاری می‌گردد و در صورتیکه مشمول تعزیر باشد به حداکثر مجازات تعزیری محکوم می‌شود.

انتشار عکسهای خصوصی و خانوادگی از طریق رایانه

هرگاه شخص یا اشخاصی، از تصاویر و عکسهای خانوادگی دیگران که به هر نحو در دسترس آنها قرار گرفته است، با توجه به عکسها و تصاویر و فیلم های خانوادگی اشخاص، آنها را وسیله ی استفاده قرار بدهند و بخواهند از طریق یارانه و یا رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی منتشر کنند، در صورت موارد متعدد مجازاتهای متعددی را در بر خواهد داشت:

– سوء استفاده از آثار مبتذل و مستهجن تهیه شده از دیگری که وسیله ای برای تهدید به انتشار یا افشای آثار قرار دهد و از این طریق با وی زنا نماید به مجازات زنای به عنف و در غیر این صورت تعزیر می‌شود.

– تهیه فیلم یا عکس از محلهایی که اختصاصی بانوان بوده و آنها فاقد پوشش مناسب می باشند مانند حمامها و استخرها و یا تکثیر و توزیع آنها از طریق رایانه

– تهیه مخفیانه فیلم یا عکس مبتذل از مراسم خانوادگی و اختصاصی دیگران و تکثیر و توزیع آن.

در دو مورد اخیر مجازات مرتکبین، حبس تعزیری دو الی پنج سال و به همراه هفتاد و پنج ضربه شلاق تعزیری می‌باشد.

– تغییر یا تحریف فیلم، صوت و یا تصویر(خانوادگی) دیگری به صورت مستهجن، با علم به تغییر یا تحریف  و اقدام به انتشار آن با استفاده از سامانه های رایانه ای و اینترنتی و به نحوی که موجب هتک حیثیت او شود و به حد اکثر حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

– انتشار و یا در دسترس قرار دادن صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری از طریق سامانه های رایانه ای و اینترنتی بدون رضایت او (جز در مواردی که قانون مجاز دانسته) و موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می‌شود.

مرجع صالح رسیدگی به جرایم رایانه ای علیه خانواده

به طور کلی، در مواردی که عنوان داده شد و شرح گردید، در صورتی که جرم رایانه ای علیه خانواده در رابطه با تولید، توزیع و انتشار آثار مستهجن ویا تصاویر و فیلم خانوادگی و خصوصی افراد باشد، در صلاحیت دادسرای ارشاد و دادگاه انقلاب خواهد بود و در جرایم رایانه ای علیه خانواده که در رابطه با موضوع جرایم منافی عفت باشد، مستقیما و بر حسب مجازات آنها در صلاحیت دادگاه کیفری یک یا دو خواهد بود.

وکیل متخصص کیفری تهران و جرایم رایانه ای علیه خانواده

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان به مدیریت جناب آقای محمدرضا مهری و به عنوان وکیل پایه یک تهران، به همراه آقای فرامرز نصیری شفتی بهترین وکیل پایه یک تهران، و آقای محمد علی مهری، در زمینه جرایم رایانه ای علیه خانواده و پرونده‌های کیفری مرتبط با جرایم کیفری علیه خانواده، اقدام به مشاوره و قبول وکالت می نمایند.

جهت مشاوره تلفنی و حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری، مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، از روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 الی 19 و روزهای پنجشنبه از ساعت 9 الی 15 با دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی تماس بگیرید.

021-88796143

021-88795408

در صورت ضرورت و فوریت موضوع و درخواست وکیل خارج از ساعات یاد شده با شماره همراه اعلامی تماس حاصل فرمایید.

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

تماس آنلاین در تمامی ساعات شبانه روز با مدیر دفتر محمدرضا مهری با شماره همراه زیر امکان پذیر است.

09120067669

گروه وکلای رسمی مهر پارسیان

امتیاز دهی به مقاله

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.