وکیل خانواده در خیابان جمالزاده

وکیل خانواده در خیابان جمالزاده


آیا در خصوص قوانین طلاق در اتریش نیاز به مشاوره دارید؟ آیا نیاز به وکیل خانواده در اتریش دارید؟ آیا امکان مطالبه مهریه طبق عقدنامه ایرانی در اتریش وجود دارد؟ حضانت فرزندان در اتریش چگونه است؟ نحوه وصول مهریه بالای 110 سکه در اتریش و اروپا چگونه است؟ وکیل متخصص خانواده در اتریش و ایران کیست؟ مرجع رسیدگی به دعاوی خانواده های ایرانی در اتریش چه دادگاهی است و بر اساس قوانین کدام کشور حکم صادر می‌کند؟ آیا حکم صادر شده از دادگاه‌های خانواده اتریش در ایران قابل اجراست؟  پیرو سوالات شما عزیزان از طریق ایمیل های گروه وکلای مهر و تماس تلفنی با موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان در خصوص اطلاعاتی در باب قانون طلاق در اتریش، انواع طلاق در اتریش، مراحل حقوقی طلاق در اتریش ، در صدد بر آمدیم که مقاله ی حاضر را برای شما عزیزان به رشته تحریر در آوریم. امید است که با نگارش این مقاله توسط کارشناسان حقوق بین‌الملل موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان و انتشار از طریق وب سایت رسمی گروه وکلای مهر، در جهت افزایش اطلاعات حقوقی شما سروران گرامی در باب مراحل حقوقی و قوانین طلاق در اتریش کمک شایانی نموده باشیم.

قانون خانواده در اتریش سه نوع طلاق را به رسمیت می شناسد:

 • طلاق به موجب تقصیر یکی از همسران
 • طلاق پس از جدایی برای حداقل سه سال
 • طلاق با رضایت. ( طلاق توافقی)

همسر می‌تواند تحت شرایط زیر دادخواست طلاق را تقدیم دادگاه خانواده اتریش نماید، اگر ازدواج به نحوی ناپایدار به علت یک تقصیر جدی یا رفتار غیر قابل انکار یا غیر اخلاقی از طرف دیگر از بین رفته است. اگر زن و شوهر به مدت سه سال زندگی می‌کنند، هر دو همسر می‌توانند تقاضای طلاق را به دلیل اینکه ازدواج بدون نقص بوده است، رد کنند. اگر رابطه ی زناشویی حداقل شش ماه وجود نداشته باشد، هر دو اعتراف می‌کنند که ازدواج  آن ها بی نهایت شکسته شده است و آنها با طلاق موافقت می‌کنند، در نتیجه می‌توانند تقاضای طلاق توافقی از طریق وکیل خانواده در اتریش ارائه نمایند.

دلایل قانونی طلاق در اتریش

طلاق ممکن است به دلیل یک مشکل جدی در ازدواج و رفتار یک شریک ایجاد شود، به خصوص اگر یک همسر ناسازگاری یا خشونت فیزیکی یا رنج جدی عاطفی بر دیگری داشته باشد در این صورت، همسر دیگر می‌تواند از طریق وکیل خانواده در اتریش، برای طلاق اقدام کند. حتی اگر رفتار وی نتواند به عنوان گسستگی ازدواج محسوب شود. زیرا این امر به دلیل اختلال روانی است. یعنی ازدواج، تا حدی شکسته شده است که بازسازی رابطه ای را که اساسا معادل با ازدواج است نمی‌توان انتظار داشت همچنین ممکن است همسر دچار بیماری روانی یا یک بیماری بسیار عفونی یا مسری  شده باشد یا بیماری ای داشته باشد که موجب عصبانیت وی می‌شود.

در همه این موارد، درخواست تقاضای همسر برای طلاق باید زمینه های مورد تایید را ثابت کند. با این حال، اگر همسران به مدت سه سال از هم جدا باشند، نیازی به ادعا و تشخیص رابطه ی زناشویی نیست.

قوانین طلاق در اتریش

آثار حقوقی طلاق در قانون اتریش

آثار قانونی طلاق در رابطه با :

 1. روابط شخصی میان همسران (مانند نام خانوادگی) :

به عنوان مثال، هر دو همسر، نام خانوادگی را که در هنگام ازدواج از آن استفاده می کردند، حفظ می‌کنند. اما اگر هر یک از همسران نام خانوادگی دیگر همسر را در ازدواج پذیرفته باشد، می‌تواند به استفاده از نام قبلی خود بازگردد.

 1. آثار طلاق در تقسیم مالکیت همسران :

در اصل، همسران می‌توانند به خواست خود اموال را تقسیم کنند. این ممکن است با رضایت متقابل انجام شود به این معنی که تفکیک قانونی اموال در طول ازدواج یا پس از ازدواج با تقسیم مالکیت به دست آمده از طریق قرارداد و یا انتقال مالکیت از یک همسر به دیگر حل و فصل شود. اگر همسران در مورد اموال خود به توافق برسند، هر یک از آنها ممکن است از دادگاه تقاضای تقسیم مالکیت خاص متعلق به هر دو همسر را بدهند. آنچه که به عنوان “دارایی های مادی” و “پس انداز در ازدواج” شناخته می‌شود بین آنها تقسیم می‌شود. “دارایی های متقابل”، خانه های خانوادگی و وسایل خانگی و سایر مواردی است که هر دو همسر در زندگی روزمره خود در هنگام ازدواج از آن استفاده می کردند.

هرچیزی که همسران به ارث برده اند یا توسط شخص ثالث به آن ها تسلیم شده است، از تقسیم مالکیت حذف می شوند. دادگاه باید دارایی را به طور عادلانه با توجه به تمام شرایط مربوطه توزیع کند و توجه ویژه ای به اهمیت و اندازه سهم هر دو همسر برای دستیابی به دارایی های زناشویی و انباشت پس انداز ها و رفاه فرزندان داشته باشد.کمک به زندگی، نگهداری خانواده مشترک و مراقبت و پرورش فرزندان و هر گونه کمک زناشویی دیگر به عنوان یک کمک در نظر گرفته می‌شود.

 1. 3. آثار طلاق در ارتباط با فرزندان :

در صورت طلاق، هر دو همسر معمولا مسوولیت مشترک فرزندان زیر سن قانونی خود را حفظ می‌کنند. با این حال، اگر والدین مایل به حفظ کامل مسوولیت فرزندان مشترک باشند، همانطور که ازدواج کرده اند، باید درمورد محل اقامت اولیه کودک با دادگاه در یک حد معقول و معین، توافق کنند. والدین همچنین ممکن است در یک دادگاه به توافق برسند که یکی از والدین تنها مسئولیت خود را به مسائل خاص محدود کند. برای آگاهی از وضعیت حضانت فرزندان در اتریش با وکیل خانواده در اتریش مشاوره فرمایید.

از سال 2013 قانون اصلاح قانون کودکان( Kindschaftsrechts-Änderungsgesetz)  بیان می دارد اگر مسوولیت مشترک والدین در بهترین منافع فرزند نباشد، دادگاه باید تصمیم بگیرد که والدین هر یک تنها مسوولیت فرزندان را به عهده بگیرند.

اگر یکی از همسران از لحاظ قانونی ناتوان، ناخودآگاه یا موقتا دارای اختلال ذهنی در هنگام عقد باشد یا اگر ازدواج تنها یا به طور عمده به منظور کسب نام خانوادگی دیگر همسر و یا به دست آوردن ملیت همسر، بدون هیچ گونه قصد ایجاد رابطه تاهل باشد، ازدواج نیز غیرقانونی است.

همچنین ازدواج می‌تواند به موجب حکم دادگاه لغو شود، در صورتی که پس از پایان ازدواج، یکی از همسران به ازدواج رضایت نداشته باشد یا یکی از همسران به خاطر هویت همسر دیگر اشتباه شده باشد یا به دلیل غیرقانونی مجبور به ازدواج شده اند.

دادگاه صالح به رسیدگی دعوی طلاق در اتریش

اختلافات مربوط به طلاق یا لغو یا وجود یا عدم وجود ازدواج در صلاحیت دادگاه های محله ( Bezirksgerichte ) قرار دارد. اگر در زمانی که دادخواست طلاق ثبت شده است، هیچکدام از همسران ساکن این ناحیه نبودند و یا اگر اقامت دائم مشترک در اتریش نداشته باشند، دادگاه ناحیه ای که خواهان در آن اقامت دائم دارد صالح است و اگر خوانده محل اقامت در اتریش نداشته باشد، دادگاه ناحیه ای صالح  است که همسر تقاضای اقامت دائم دارد.

 در غیر این صورت، دادگاه منطقه مرکزی وین (Bezirksgericht Innere Stadt Wien) تنها صلاحیت را دارد. چنین اختلافاتی در صلاحیت داخلی دادگاه های اتریش وجود دارد. اگر همسر، یک ملیت اتریشی داشته باشد یا در صورتی که خوانده یا در صورت تقاضای طلاق توافقی، حداقل یکی از آنها به طور منظم در اتریش ساکن باشد یا اگر خواهان به طور عادی در اتریش اقامت دارد و هر دو همسر آخرین محل اقامت مشترک خود را در اتریش داشته اند و یا متقاضی یک فرد بدون سرپرست است و وقتی که ازدواج می‌کند، یک مهاجر اتریشی است.

درخواست طلاق باید با عناوین کلی تقاضانامه مطابقت داشته باشد. تقاضانامه برای طلاق با رضایت، باید توسط همسران امضا شود. در تمام موارد، گواهی ازدواج باید محرمانه باشد. همچنین توصیه می‌شود اسناد دیگری را که از پرونده حمایت می‌کنند، پیوست کنید.

قوانین طلاق در اتریش

وکیل خانواده در اتریش

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان با تشکیل گروه وکلای مهر و به کارگیری بیش از 100 وکیل پایه یک دادگستری در سطح ایران و در سطح بین‌الملل آماده ی ارائه ی مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تمامی زمینه ها می‌باشد. گروه وکلای مهر تحت سرپرستی محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با بیش از 15 سال سابقه قضایی و وکالت می‌باشد و یکی از موسسات حقوقی پیشرو در وکالت تخصصی در داخل و خارج از کشوراست. لذا با توجه به امور تخصصی مشاوره در خصوص قوانین طلاق در کشور اتریش، شما عزیزان می‌توانید با وکلا و مشاورین زبده موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان مشورت و اطلاعات لازمه را از ما دریافت نمایید.

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن های تماس با دفتر وکیل آنلاین

021-88663925

021-88663926

021-88663628

021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تخصصی خانواده تهران

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل متخصص

09120067664

09120067669

09121281014

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

دفتر وکیل پایه یک ویژه

 

5/5 - (15 امتیاز)

25 دیدگاه

 • سلام
  آیا این قوانین تنها برای ایرانیانی هستند که پاسپورت اتریش دارند؟
  برای کسانی که ویزای دانشجویی دارند امکان طلاق و مطالبه مهریه در اتریش وجود دارد؟
  با سپاس

  • سلام اگر هر دو نفر ساکن اتریش باشند می توان از طریق دادگاههای اتریش اقدام کرد
   دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای مهر

 • اگر همسر خیانت کند و قبل از طلاق با یک مرد دیگر در ارتباط باشد. و ضمنن خودش درخواست طلاق بدهد، آیا دادگاه مرد را مقصر میداند و زن برگ برنده را در دادگاه دارد یا خیر؟

 • من و خانمم بعد از دو ماه ذندگی مشترک در اتریش از هم جدا شدیم بخاطر مشکلات شخصی حالا مدت یک سال است که از هم جدا ذندگی میکنیم آیا من میتانم تقاذایی طلاق بدهم یا ۳ سال منطزر باشم مرسی
  متین

   • سلام من پاس اتریشی دارم همسرم اقامت سه ساله و یک بچه داریم میخواستم بپرسم وقتی طلاق بگیریم هم مهریه به قانون ایران بدیم هم به قانون اتریش سرمایه مان تقسیم کنیم بعد همسر اجازه داره بچه را بعد طلاق از شوهر دور کنه یعنی ببره ایران یا واسه سفر چند ماهه ممنون

 • باسلام،
  من‌ و همسرم سال ۲۰۱۵ تو‌دادگاه اتریش طلاق رسمی گرفتیم. وقتی خواستم از سفارت ایران در اتریش درخواست پاسپورت کنم، گفتن به عنوان زن باید امضا و‌ رضایتنامه همسرت باشه. گفتم‌ما طلاق رسمی گرفتیم، قبول نکردن‌ و گفتن طلاق باید تو‌ایران انجام بشه و طلاقنامه اتریشی قابل قبول نیس!
  همسر سابقم هم به هیچ عنوان برای ثبت طلاق در ایران همکاری نمیکنه!
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 • علی از وین.
  سلام من می‌خواهم خانمم را طلاق بدهم ولی صاحب چهار فرزند هستم ، بعد از طلاق ماهانه چقدر حق بچه هایم را پرداخت کنم

 • سلام. من اقامت اتریشی دارم وهمسرم در کشور دیگری زندگی می‌کند.ما سه ونیم سال است که جداهستیم و ایشان حاضر به طلاق توافقی وهمکاری نیستند…آیا طلاق غیابی نیازمند اثبات موضوع خاصی هست و روند آن چگونه است؟ ممنونم

 • سلام. من یک سال پیش توسط ویزای ازدواج یک ساله (rot weiß rot karte plus) آمدم اتریش. متاسفانه به مشکل برخوردیم و الان میخوام از شوهرم طلاق بگیرم. آیا میتونم تو دادگاه های اتریش درخواست مهریه کنم؟ مهریه رو به رسمیت میشناسند؟ بعد از طلاق وضعیت اقامتم چطور میشه؟ چون به خاطر شوهرم به من ویزا دادن و الان داریم از هم جدا میشیم!
  متشکرم

  • سلام بله مهریه رو میتونین مطالبه کنین ولی اجرای رای مهریه اتریش در ایران باید تنفیذ بشه پس بهتریه که مهریه رو از ایران اقدام کنید.
   وضعیت اقامت بعد از طلاق هم باید خودتون اقدام کنید که اسپانسر باشید.
   حتما برای اقامت با وکیل مشورت کنید

 • سلام…من ازاتریش برای طلاق غیابی اقدام کرده ام و مدت چهارسال هست که همسرم جدا در کشور دیگری زندگی میکند وکیل من گفتن که این پروسه یک ونیم سال طول میکشه… این مدت زمان برای من بسیار طاقت فرسا هست ودچار مشکلات جدی روحی شده ام…چیکار میتونم برای تسریع در روند این پرونده؟ آیا از طریق وکلای شما میشه زودتر تمامش کرد؟

  • سلام بعیده که یکسال و نیم طول بکشه. در این موضوع حتما باید با جناب وکیل محمد رضا مهری مشاوره بفرمایید

 • سلام من حدود ۵ ساله اتریش هستم و همسرم تو افغانستان مفقود شده بود و امسال پیدا شده و ازدواج کرده .حدود پنج سال من هیچ کاندک با این آقا نداشتم و تنها تو اتریش زندگی مکنم و مخواهم طلاق بگیرم و خیلی دنیا برام خسته کن شده .لطفان یک مشوره بدید تو اتریش میشه کاری کرد ک طلاق بگیرم

 • سلام من میخواستم بدونم کسی ک خانومشو دعوت کنه از ایران و خانومش بعد یک سال زندگی در اتریش بخواد جدا بشه و بگه میخاد مهریه شو بگیره میتونه برای مهریه اقدام کنه و اینجا حق مرد ضایع نمیشه ک اون خانوم رو دعوت کرده ولی فهمیده ک قصد داشته فقط بیاد اروپا و بدونه ک حقوق زن تو اروپا بالاست سو استفاده بکنه

  • سلام مهریه حق مشلم و قانونی خانم هست و در صورت مطالبه طبق توافقی که در سند ازدواج درج شده لازم الاجراست.

 • سلام.ببخشید من از طریق پیوست همس اومدم اتریش۶ماه میشه ک اومدم و همسرم اذیتم میکنه وهمش تحقیر و فوش و ناسزا و میتونم‌ازش جدا بشم؟امکان دیپورت من ب ایران هست؟شنیدم میگن باید۲سال زندگی کرده باشی تا بتونی و جدا بشی و ایران دیپورتت نکنه؟؟میتونم جدا بشم الان ک۶ماه شده اومدم؟؟

 • سلام.من۶ماه شده از طریق پیوست ب همسر اومدم‌اتریش.و شوهرم خیلی اذیتم میکنه فوش میده و خرج خونه ام ب زور و منت میده و تحقیر میده سر هر چیزی میگه برو. من میتونم الان طلاق بگیرم؟میتونه شوهرم منو دیپورت کنه ایران؟شنیدم میگن باید۲سال زندگی کرده باشی ک بخای طلاق بگیری نتونه شوهرت دیپورتت کنه درسته؟؟؟

  • سلام وقت به خیر
   لطفا با شماره ای که اعلام میشه جهت تعیین وقت و مشاوره با وکیل تماس بگیرید.
   09120067669

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.