امروز با نمونه شکایت ترک انفاق با شما هستیم.

بر اساس قانون جدید حمایت از خانواده که در سال 1391 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، پرداخت نفقه افراد واجب النفقه، ممکن است بر عهده هر یک از زوج یا زوجه قرار گیرد.

بدین توضیح که گاهی ممکن است زن نیز مکلف به پرداخت نفقه افرادی باشد که به موجب قانون یاد شده، موظف به پرداخت نفقه به دلیل عدم استطاعت مالی و نیاز مند بودن آنها باشد. بنا بر این پرداخت نفقه فقط در نکاح دائم و همچنین پرداخت نفقه فرزندان در زندگی مشترک چه عقد دائم باشد و یا از طریق ازدواج موقت دارای فرزند مشترک باشند بر عهده زوج می‌باشد.

در نوشتار پیش رو که توسط بهترین وکیل خانواده در تهران و ایران تهیه شده است، موارد شکواییه ترک انفاق فرزند، شکواییه ترک انفاق همسر، راه‌های اثبات ترک انفاق کیفری، مجازات ترک انفاق در قانون حمایت خانواده جدید، بررسی ضمانت اجرای ترک انفاق کیفری، راه‌های اجبار زوج به پرداخت نفقه، پرداخت نفقه زوجه با توجه به عدم تمکین زوجه و معرفی بهترین وکیل خانواده در تهران جهت طرح شکایت ترک انفاق و مطالبه نفقه معوقه بررسی شده و نمونه شکایت ترک انفاق نیز جهت اطلاع عزیزان درج خواهد شد.

رابطه نامشروع از طریق پیامک عاشقانه

این مقاله جهت درج در وب سایت تخصصی خانواده گروه وکلای مهر و دفتر وکالت محمد رضا مهری بهترین وکیل خانواده در تهران تهیه شده است.

مباحث مرتبط با نمونه شکایت ترک انفاق

 • تعریف نفقه چیست و نحوه محاسبه نفقه زن چگونه است؟ آیا نفقه فرزندان بر نفقه همسر مقدم است؟
 • در صورت عدم استطاعت مالی مرد در پرداخت نفقه تکلیف زن چیست؟
 • جهت تهیه نمونه شکایت ترک انفاق کیفری به چه مراجعی می‌توان رجوع کرد؟
 • آیا پرداخت نفقه زن در صورتی که زن از حق حبس استفاده نموده و از تمکین خاص خودداری کند واجب است؟
 • در ازدواج موقت پرداخت نفقه زن صیغه ای به عهده شوهر است؟ در صورت عدم پرداخت نفقه در ازدواج دائم چه ضمانت اجرایی پیش بینی شده است؟
 • بهترین وکیل خانواده در تهران و ایران جهت طرح شکایت ترک انفاق و مطالبه نفقه معوقه کیست؟
 • در چه صورتی مادر می‌تواند نفقه فرزند مشترک را مطالبه کند؟ آیا شکایت ترک انفاق برای سایر افراد واجب النفقه هم قابل استماع است؟
 • خدمات گروه وکلای مهر در تهیه شکایت ترک انفاق کیفری و تنظیم دادخواست های خانواده چیست؟

تعریف نفقه

مجموع هزینه‌هایی که بر حسب عرف و عادت و همچنین جایگاه اجتماعی همسر و نیز درآمد زوج، توسط وی به همسر پرداخت می‌شود، در قانون و حقوق به عنوان نفقه تعریف شده است. نوع نفقه با توجه به شرایط افراد متفاوت است. در جایی ممکن است حتی استخدام خدمتکار و پرداخت شهریه تحصیل همسر نیز جزیی از نفقه محسوب شود حال آنکه در برخی موارد، صرفا پرداخت هزینه‌های زندگی اعم از هزینه‌های مسکن، بهداشت و درمان، پوشاک و سایر لوازم ضروری، نفقه محسوب می‌شود. با توجه به اینکه در نکاح دائم تهیه اسباب و وسایل زندگی با زوج می‌باشد، تهیه و تجهیز جهیزیه به عهده زوجه نیست و بر اساس عرف و رسم متداول، زوجه اقدام به تهیه جهیزیه می نماید و در این خصوص تکلیفی ندارد.

نحوه اعتراض به حکم حبس

نحوه تعیین نفقه همسر

با توجه به شان و منزلت زن از نظر سطح تحصیلات، ظاهر وی و همچنین وضعیت اجتماعی و خانوادگی وی و میزان درآمد ماهانه مرد، در صورت بروز اختلاف در تعیین میزان مهریه، دادگاه خانواده و یا دادسرای محل رسیدگی به شکایت ترک انفاق، با جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری، نسبت به تعیین میزان مهریه اقدام خواهد نمود.

چگونگی طرح شکایت ترک انفاق فرزند

اگر حضانت فرزند پس از طلاق با مادر باشد برای طرح شکایت ترک انفاق فرزند پسر قبل از 15 سالگی و فرزند دختر قبل از 9 سالگی، مادر امکان اقدام دارد و در غیر این صورت خود فرزند جهت طرح شکایت باید به دادسرای عمومی محل وقوع جرم مراجعه نماید. ترتیب تعیین میزان نفقه فرزند نیز مانند نفقه همسر می‌باشد اما نفقه همسر به نفقه فرزند مقدم است. گروه وکلای مهر تمامی خدمات تنظیم شکایت کیفری ترک انفاق، لایحه دفاعیه شکایت ترک انفاق و همچنین طرح دادخواست مطالبه نفقه معوقه را توسط بهترین وکیل خانواده در تهران دارد.

متن نمونه شکایت ترک انفاق                                                

                                                     شکواییه ترک انفاق

شاکی: م ر فرزند م ا به شماره شناسنامه و شماره ملی 2800000013 متاهل مذهب 000صادره از م به نشانی تهران شهرک غرب- انتهای خیابان درختی- پ س- پلاک9واحد7

مشتکی عنه: ق ج فرزند ح به شماره شناسنامه 006 و شماره ملی 0000000737 متاهل مذهب 000 صادره از م به نشانی شاکی

مهلت پرداخت دیه در قانون

وکیل شاکی: محمد رضا مهری متانکلایی فرزند حسینعلی شماره شناسنامه2743 و شماره ملی0064096807 متاهل مذهب شیعه به نشانی: تهران- میدان ونک- خیابان گاندی جنوبی- خیابان 14- پلاک14- طبقه4- واحد 9

محل و تاریخ وقوع جرم: تهران نشانی موکل از اول بهمن تاکنون

موضوع شکایت: ترک انفاق

معاون محترم دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه 2 تهران

با سلام و احترام، موکل در تاریخ 07/05/1394 شمسی در دفتر رسمی ازدواج شماره 4 م به عقد رسمی و شرعی مشتکی عنه در آمده است.

با توجه به آغاز زندگی مشترک در همان تاریخ، از اواخر بهمن ماه 1394 از پرداخت نفقه به موکل استنکاف ورزیده و حتی پس از مطالبه نفقه توسط موکل همچنان از پرداخت نفقه به موکل استنکاف می ورزد و موکل را در عسر و حرج قرار داده است.

با توجه به اینکه عدم پرداخت نفقه با داشتن استطاعت مالی، بر اساس ماده 53 قانون حمایت خانواده مصوب 1391 جرم و با شکایت شاکی خصوصی، قابل رسیدگی در دادسرای محل وقوع جرم می‌باشد، و مشتکی عنه نیز دارای تمکن مالی جهت پرداخت نفقه موکل می‌باشد، اما از پرداخت نفقه طی دو سال گذشته امتناع ورزیده است، با تقدیم شکواییه حاضر و مستندات پیوست، با اختیارات حاصل از وکالت اعطایی موکل، پس از اثبات صدق عرایض، تعقیب کیفری مشتکی عنه مورد استدعاست. منوط به نظر و امر عالیست

  با تجدید احترام- محمد رضا مهری به وکالت از شاکی خانم م ر

مدارک و مستندات:

 • تصویر مصدق رونوشت سند ازدواج
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی
 • عنداللزوم تحقیق محلی و استماع شهادت شهود

بهترین وکیل خانواده در تهران

دفتر وکالت محمد رضا مهری به عنوان بهترین وکیل خانواده در تهران با تکیه بر توان وکلای پایه یک دادگستری دارای سابقه قضایی در دادگاه خانواده تهران، آماده ارائه مشاوره حقوقی درباره شرایط طرح شکایت ترک انفاق، تنظیم انواع دادخواست های خانواده، لایحه پرونده‌های خانواده در مجتمع های قضایی خانواده تهران برای عزیزان دارد.

وکیل آنلاین اجرای ثبت

گروه وکلای مهر و موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، پیشگام ارائه خدمات حقوقی تخصصی با قیمت مناسب به هم وطنان عزیز می‌باشد.

برای دریافت مشاوره کیفری با وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر، همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
021-88795408
021-88796143
09120067665
تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.
09120067669
موسسه حقوقی مهر پارسیان

امتیاز دهی به مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *