جهیزیه و استرداد آن

امروز با موضوع جهیزیه و استرداد آن با شما هستیم.

نکات مهم جهیزیه و استرداد آن

آیا از ماهیت حقوقی جهیزیه مطلعید؟
تاکنون به حق استرداد جهیزیه توسط خانواده زن اندیشیده اید؟
آیا تهیه جهیزیه طبق قانون بر عهده زوجه است؟
در صورتی که زنی جهیزیه نداشته باشد تکلیف چیست؟
پس از طلاق تکلیف جهیزیه چیست؟ برای استرداد جهیزیه چه مدارکی لازم است؟
اگر شوهر جهیزیه را تلف کرد و یا فروخت تکلیف چیست؟

مشاورین و وکلای متخصص خانواده در گروه وکلای مهر با همکاری موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، به عنوان مشاوری امین در حقوق خانواده، اقدام به تنظیم جزوه های اختصاصی و تخصصی در جهیزیه و استرداد آن که به صورت مشاوره رایگان تلفنی در دسترس عزیزان می‌باشد.

جهیزیه

ماهیت جهیزیه به اثاث البیت اطلاق می‌شود که طبق رسمی پسندیده از قدیم الایام خانواده عروس جهت شروع زندگی مشترک به همراه دخترشان، راهی خانه بخت او می نمودند.

درسالهای اخیر، کمی ماهیت جهیزیه تغییر کرده و به واسطه اینکه در بسیاری از ولایات رسم دریافت شیربها از خانواده داماد، جهت تهیه جهیزیه مفصل تر، منسوخ شده است.

تعدادی از اقلام جهیزیه توسط خانواده داماد تهیه می‌شود.

در  واقع خانواده ها با تشریک مساعی در تهیه لوازم اولیه زندگی زوجین، آنها را درشروع زندگی مشترک یاری می نمایند.

زوجه هیچ تکلیفی برای همراه داشتن جهیزیه در هنگام ازدواج ندارد.

بلکه عکس این موضوع صادق است، با توجه به تکلیف قانونی وشرعی مرد در تامین نفقه همسر، تهیه اثاثیه زندگی که یکی از موارد نفقه است نیز برعهده شوهر است.

  اما این بحث در اختلافات احتمالی مابین زوجین به چالشی تبدیل شده و طرفین که در هنگام اختلافات پیش آمده چشم خود را به روی گذشته ها می بندند.

جهت تخلیه فشارهای روحی و روانی ممکن است استفاده از حقوق خود را، دستاویزی جهت آزار و اذیت طرف مقابل قرار دهند.

مانند اینکه شوهری جهیزیه همسر را به فروش برساند و یا جهیزیه را از حیز انتفاع ساقط نماید.

یا اینکه نسبت به استرداد جهیزیه استنکاف نماید. در  ادامه شرایط حل و فصل اختلافات درباره جهیزیه و استرداد جهیزیه برای خوانندگان عزیز تشریح می‌شود.

استرداد جهیزیه

در عرف و قوانین خانواده و سایر قوانین ایران، جایی دیده نمی‌شود که بنا را براساس استرداد جهیزیه نهاده باشند.

جهیزیه از حقوق مالی زن است. هرچند هر مالکی حق همه گونه تصرف در مایملک خود را دارد.

اما مرسوم نیست که در هنگام زندگی مشترک، زن جهیزیه خود را مسترد کند.

این موضوع در جایی  مصداق می یابد که اختلافات عمیق شده و زن می خواهد از این حربه علیه شوهر استفاده کند و با استرداد جهیزیه او را به زانو درآورد.

اما اموالی که توسط شوهر تهیه شده است در حکم جهیزیه و یا جزیی از جهیزیه نیست و زن نمی‌تواند در دعوی استرداد جهیزیه، آن اموال را نیز مطالبه نماید.

برای اثبات درخواست استرداد جهیزیه از مرد، بهترین راه ارسال اظهارنامه رسمی با موضوع درخواست استرداد جهیزیه است که از تاریخ ابلاغ این اظهارنامه، ید مرد نسبت به جهیزیه ید امانی شده و عدم استرداد جهیزیه، میتواند با جمع سایر شرایط موجب تعقیب کیفری مرد شود.

در  این حالت زن مختار است در صورتی که مبلغ جهیزیه زیر بیست میلیون تومان باشد براساس قانون جدید شوراهای حل اختلاف، استرداد جهیزیه را از طریق شورای حل اختلاف مطالبه نماید.

اگر مبلغ جهیزیه بالای بیست میلیون تومان باشد استرداد جهیزیه از طریق طرح دعوی استرداد جهیزیه در دادگاه خانواده انجام می‌شود.

خیانت در امانت نسبت به جهیزیه

با توجه به اینکه در جرم خیانت در امانت، عنصر قانونی سپردن مال، به قصد استرداد شرط مهمی است، درباره جهیزیه، مادامی که زوجین زندگی مشترک دارند و از جهیزیه استفاده می‌کنند بحث سپردن به عنوان امانت مطرح نیست، تا با عدم استرداد جهیزیه از طرف زوج، امکان طرح شکایت کیفری خیانت درامانت توسط وی انجام شود.

اما در صورتی که زوجین، جدا از هم زندگی می‌کنند یا پس از طلاق، زوج از استرداد جهیزیه خودداری نماید و زوجه اظهارنامه رسمی مبنی بر مطالبه جهیزیه ارسال نماید، می‌توان در این حالت ید زوج را امانی دانست و شکایت خیانت در امانت به دلیل عدم استرداد جهیزیه مطرح نمود که البته مرسوم نیست.

بهترین راه برای استرداد جهیزیه تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه می‌باشد.

تعقیب کیفری شوهر به اتهام فروش جهیزیه

با توجه به مال بودن جهیزیه و اختصاص این اموال به زن، در صورتی که مرد جهیزیه همسرش را به فروش برساند، ممکن است با اتهام فروش مال غیر که مجازات آن درحکم کلاهبرداری است، روبرو شود.

این محکومیت غیر قابل تبدیل به جزای نقدی است و حداقل یکسال حبس، پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر مال برده شده و همچنین رد مال است.

می‌توان گفت که مجازات سنگینی برای این عمل در قانون راجع به فروش مال غیر و ماده واحده تشدید مجازات مرتکبین کلاهبرداری پیش بینی شده است.

پس بهترین کار استرداد جهیزیه به زن در صورت مطالبه وی می‌باشد.

در شرایطی که زن و مرد پرونده طلاق در دادگاه خانواده داشته باشند، یکی از تکالیف دادگاه خانواده، تعیین تکلیف درباره اموال وحقوق مالی زوجه است.

دادگاه خانواده مکلف است که اجرای صیغه طلاق را منوط به پرداخت حقوق مالی زوجه، از جمله جهیزیه به او نماید.

گاهی اوقات طرفین بر استرداد و تحویل جهیزیه در زمان مشخصی توافق می‌کنند و شوهر از انجام تعهد سرباز می زند.

تشخیص اینکه موضوع از طریق کیفری و یا حقوقی قابل طرح است با دادگاه رسیدگی  کننده به موضوع می‌باشد.

در این حالت، و در صورت محکومیت مرد به مجازات حبس و پرداخت جزای نقدی، نیازی به طرح دعوای حقوقی استرداد جهیزیه نیست و مرد با حکم کیفری مکلف به استرداد جهیزیه و در واقع رد مال می‌شود.

وکیل متخصص استرداد جهیزیه و وکیل متخصص خانواده

همانگونه که در بالا نیز عرض شد، اولین راه برای استرداد جهیزیه و تشخیص ماهیت حقوقی جهیزیه، تعیین نوع دعوای استرداد جهیزیه است که به صورت حقوقی یا میفری طرح شود.

در مواردی ممکن است با مشاوره وکیل خانواده مرد دریابد که عدم تسلیم جهیزیه به همسر، ممکن است تبعاتی مانند زندان و جزای نقدی در پی داشته باشد و از ارتکاب فروش جهیزیه همسر چشم پوشی نماید و یا زن از طرح شکایت کیفری خیانت درامانت یا فروش جهیزیه خودداری نماید.

وکیل جهیزیه و استرداد آن

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری، وکیل دادگستری شمال تهران و همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی،  همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
راههای ارتباطی با دفتر محمدرضا مهری
021-88663925
021-88663926
021-88663927
شماره های همراه
09120067661
09120067662
09120067663
09120067664
09120067665
تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.
09120067669
دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری

10 دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر من 4 ماه جدا شدم و میخوام جهیزیه ام رو پس بگیرم و درخواست دارم همسرم جهیزیه ام برگردونن اما ایشون جواب تلفن من نمیده و کلید در خونه رو عوض کردن من از دادگاه حقوقی حکم استرداد جهیزیه ام رو گرفتم أیا من میتونم اقدامی انجام بدم ؟

  • سلام دوست عزیز
   تحت شرایطی امکان شکایت خیانت در امانت مطرح است، ولیکن مدارک و شرایط شما نیاز به بررسی بیشتر دارد میتوانید با وکیل متخصص این حوزه جناب آقای علی مهری مشاوره شوید جهت رزرو تایم مشاوره با شماره 09120067661تماس حاصل فرمایید.

 • سلام و وقت بخیر. 2 سال پیش همسرم چون پول اجاره خونه نداشت جهیزیه ام رو برد خونه مادرش دوماه بعد گفت که مجبوره که لوازم رو ببره تو انبار محل کارش و من 8ماه منزل پدرم بودم، بعدا متوجه شدم که دروغ می‌گفته و یک منزل مجردی داره و تو این مدت چند بار با دروغ و بهانه های مختلف میگفتن که جهازیه ام را برمیگرداند اما الان که کارمون به طلاق کشیده انکار می‌کنه که جهیزیه رو برده، من برای پس گرفتنش چیکار میتونم بکنم ؟ ممنون میشم من رو راهتمایی کنید

  • با سلام و احترام
   شما میتوانید با استناد به سیاهه اموال، فاکتور یا شهادت شهود، دادخواست استرداد جهیزیه دهید. میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره با وکلای متخصص در امور خانواده و استرداد جهیزیه با شماره 02188663925 تماس حاصل فرمایید.

   • سلام سوالی از وکیل خانواده داشتم من اصالتا خوزستانی هستیم و کلا خانم ها جهیزیه نمی‌برند اما همسرم اصالتا فارس هستن و گویا رسمشون متفاوت آیا من قانونا ملزم به بردن جهیزیه هستم ؟

    • سلام دوست عزیز
     تهیه مسکن و لوازم اولیه منزل جهت زندگی مشترک از وظایف قانونی زوج می باشد. بنابراین آنچه خانواده‌های زوجه جهت تهیه جهیزیه از وظایف خود می دانند و عرف شده است، الزام قانونی ندارد. اما طرفین در این موارد می‌توانند به توافقاتی برسند.

 • با سلام و وقت بخیر. بنده در سال 97 ازدواج کرده ام. در آن زمان پدرم 4 تخته فرش ابریشم به عنوان فرش جهازیه برای بنده خریدن. در چند ماه گذشته به دلیل اختلافات فراوان بین من و همسرم و اعلام اینکه بنده میخوام جهزیه ام را به خانه ی پدری منتقل کنم ایشان فرش های جهیزیه بنده و 1 قاب تابلو فرش که از اموال جهازیه من بوده، را سوزانده. سوال بنده این است، اگر خسارتی به اموال جهیزیه وارد شود آیا این خسارت از شوهر قابل مطالبه است؟

  • سلام دوست عزیز
   ید زوج معمولا امانی نیست، مگر اینکه ثابت شود. در این صورت بهتر است به دلیل عمدی بودن چون جرم واقع شده، زوجه در دادسرای محل وقوع جرم بر علیه زوج به علت ارتکاب تخریب عمدی شکایت کند. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور خانواده با شماره 02188663926 تماس حاصل فرمایید.

  • سلام وقت شما بخیر
   راهکار این مورد ارسال اظهارنامه رسمی با موضوع درخواست استرداد جهیزیه است. و برای اقدامات بعدی شما میتوانید با وکیل متخصص این امر مشاوره داشته باشید. جهت رزرو تایم با شماره 09120067663 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

باز کردن چت
سلام، به سایت موسسه حقوقی مهر پارسیان خوش آمدید. چطوری میتونیم کمکتون کنیم؟