حضانت فرزندان

حضانت فرزندان


دغدغه بسیاری از زوجین به هنگام طلاق، حضانت فرزندان است. امروز با معرفی وکیل حضانت فرزند با شما هستیم.

به سبب اهمیت این موضوع، مقاله امروز را نیز به آن اختصاص دادیم. حضانت چیست و قانون‌گذار آن را بر عهده‌ی چه کسی قرار داده است؟ حضانت حق است یا تکلیف؟ صدور دستور موقت در دعوای حضانت، آیا امکان دارد و به چه صورتی است؟ آیا ممکن است حضانت از یکی از والدین طفل سلب شود؟ برای اطلاع از پاسخ این سوالات، با ما همراه باشید.

حضانت چیست؟

حضانت، از واژگان حقوق خانواده است و به‌طور خلاصه، به معنای حق یا تکلیف در نگهداری و سرپرستی کودک است. نمی‌شود واژه فارسی سرپرستی را همسان با واژه حضانت گرفت. زیرا واژه حضانت، مجازا از واژه‌ای گرفته شده که به سرپرستی از کودک و بچه‌های خرد یک حیوان برمیگردد.

به عبارتی حضانت، یعنی نگهداری مادی و معنوی از طفل توسط افرادی که قانون تعیین نموده است. در قانون مدنی حضانت را، نگهداری و تربیت طفل می‌داند.

طلاق دادن به علت مشکل روانی همسر

حضانت و سرپرستی کودک، از جمله امور حساس و پر اهمیت، در حوزه نهاد خانواده به شمار می‌آید که انجام ان در مقطع خاصی از سن کودک بر عهده مادر است.

اثبات نسب در نکاح موقت

پیداست که سرپرستی و تربیت کودک، سعی و زحمت فراوانی را می‌طلبد. قانون حمایت خانواده جدید، به بحث حضانت با دقت نظر زیادی توجه کرده است. یکی از مسائل مهم در حقوق خانواده، مبحث حضانت است که با جدا شدن زن و شوهر از هم مطرح می‌شود.
حضانت فرزندان

حضانت در قانون

تعریفی از حضانت در متون قانونی، به عمل نیامده است. حضانت، حقی است که قابل اسقاط و واگذاری نیست. حضانت از طفل، توسط هر کدام از ابوین یا خویشاوندان وی، زمانی جنبه حقوقی پیدا می‌نماید که نکاح به دلایلی منحل و یا اختلاف بین زوجین وجود داشته و جدای از هم زندگی کرده باشند.

طبق اصلاحیه مجمع تشخیص مصلحت نظام، بر ماده‌ی ۱۶۹ قانون مدنی، حضانت طفلی که ابوین او جدا از هم زندگی می‌کنند، مادر تا ۷ سالگی اولویت دارد و بعد از آن حضانت با پدر است. بعد از ۷ سالگی در صورت حدوث اختلاف، دادگاه با رعایت مصلحت طفل تشخیص می‌دهد که حضانت وی با چه کسی باشد.

دادخواست سلب حضانت فرزند از مادر

اگر کسی که حضانت طفل را عهده‌دار است، نخواهد یا نتواند وظایف قانونی‌اش را انجام دهد، دادگاه برای حضانت طفل، تصمیم مقتضی اتخاذ خواهد کرد. در صورت فوت یکی از والدین، حق حضانت با والدی که زنده است، خواهد بود.

در صورتی که هیچ‌ کدام از والدین زنده نباشد، حضانت به جد پدری می‌رسد؛ و در صورت عدم وجود وی متوجه خویشان به ترتیب تقدم در ارث‌ بری است.
حضانت فرزندان

رسیدگی فوری در دعوی حضانت

نهاد حضانت، برای تأمین سلامت جسمی، روحی و تربیتی طفل است که گاه به دلایل خاص حقوقی از صاحب حق و مسئول حضانت سلب می‌شود. رسیدگی به این‌ گونه دعاوی، با تشریفات دادرسی عادی مستلزم زمان زیادی است و ممکن است در شرایط اضطراری، موجب آسیب جسمی و روحی طفل شود.

مطالبه دیه زنان از صندوق تامین خسارت

این موضوع در ماده ۷ قانون حمایت خانواده جدید با امکان رسیدگی فوری به دعوای حضانت و صدور دستور موقت، پیش‌‌بینی ‌شده است به ‌طوری‌ که امکان صدور دستور موقت، پیش از صدور حکم نیز، وجود دارد.

حضانت فرزند بعد از فوت پدر

شرایط صدور دستور موقت در دعاوی مربوط به حضانت، به این شرح است که ابتدا ذی‌النفعی که حضانت با او نیست، می‌بایست آن را درخواست نماید.

درخواست از دادگاهی به عمل می‌آید که صلاحیت رسیدگی به اصل موضوع را داشته باشد. بعد جلسه رسیدگی تشکیل می‌شود و در صورت ضرورت، اقدام به صدور دستور موقت در رابطه با حضانت، می‌نماید، که نیازی به تایید ریس حوزه قضایی هم ندارد.
حضانت فرزندان

سلب حق حضانت

فلسفه حضانت، تحقق مصالح طفل و دفع هرگونه ضرر و زیانی از اوست، بنابراین اگر والدین شایستگی و شرایط لازم را نداشته باشند، حق حضانت، از آن‌ها سلب می‌شود.

در ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی مقرر شده است، اگر مادر طفل در مدتی که حضانت طفل با اوست، ازدواج کند حق حضانت او، ساقط و به پدر منتقل می‌شود. در ماده ۱۱۷۳ قانون مدنی نیز امکان سلب حضانت از دارنده ان، پیش‌بینی ‌شده است و موارد انحطاط اخلاقی که منجر به سلب حضانت می‌شود، را ذکر کرده است.

از آنجا که یکی از شروط سرپرست طفل، سلامت جسمی اوست، اگر با بیماری مسری سرپرست، صحت جسمانی طفل در معرض خطر قرار بگیرد.

اثبات مشکل روانی شوهر

بدین نحو که بیماری به طفل سرایت کرده و موجب اضرار او شود، یا این‌ که سرپرست به خاطر بیماری صعب‌العلاج، قادر به نگهداری طفل نباشد، حق حضانت وی ساقط می‌شود؛ اما اگر وی ‌بتواند از سرایت بیماری به طفل جلوگیری کرده و یا از طریق مباشر، امور و مصالح مربوط به نگهداری و تربیت طفل را انجام دهد، اصل، بقای حضانت اوست.

مجازات ازدواج با زنی که در عده است

در فرض ابتلا مادر به اختلالات روانی باید ابتدا نوع اختلال وی برای دادگاه، مشخص شود و بعد صلاحیت وی نسبت به حضانت بررسی شود، زیرا اختلالات روانی، معنایی اعم از جنون دارند و به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • اختلالات روانی جنونی
 • اختلالات سفهی
 • اختلالات معتوهی

عنایت فرمایید صرف با ابتلا مادر به اختلال روانی، نمی‌توان مانند جنون حکم به سلب حضانت وی نمود.

سلب حضانت از مادر در رابطه نامشروع

در اختلالات روانی سفهی و اختلالات روانی، شرایط روانی مناسب، برای پذیرش حضانت در مادر وجود دارد و در برخی موارد حتی حضانت فرزند، منجر به بهبود حال مادر می‌شود، اما در اختلالات روانی جنونی، مادر شرایط غیرقابل درمانی دارد و به دلیل ماهیت آن اختلال، نه ‌تنها توانایی حضانت را ندارد، بلکه به مصالح فرزند آسیب می‌زند که در این موارد، حق حضانت از وی سلب می‌شود.

در مورد بیماری‌های روانی پدر، نیز این مطلب صدق می‌کند، هرچند که ماده ۱۱۷۰ فقط به مادر اشاره‌ شده است. مستفاد از اصل ۱۶۷ قانون اساسی و ماده ۳ قانون آیین دادرسی مدنی مصو۲۳۰ب ۱۳۷۹ کفر، نیز از موارد سلب حضانت محسوب می‌شود.
حضانت فرزندان

ماهیت حضانت

حضانت، هم حق است و هم تکلیف. پس آثار خاص خود را دارد. هرگونه قرارداد راجع به اسقاط یا واگذاری ان یا وجه التزام از سوی یکی از والدین بی‌اعتبار است. کسی که مسئول حضانت از طفل است در برابر دیگران مسئول اعمال طفل می‌باشد. امکان الزام به نگهداری طفل برای کسی که حضانت را عهده‌دار است، وجود دارد. دادگاه جز در موارد قانونی، نمی‌تواند ابوین را از حق حضانت طفل، محروم کند.

وکیل طلاق توافقی سوئد

امکان اخذ دستمزد در قبال اجرای تکالیف بر حضانت وجود ندارد. آنچه در حضانت کودک پس از طلاق مهم می‌باشد، مصلحت طفل و شرایط والدین است.

هزینه‌های حضانت فرزند

حضانت از جهت مالی، در مقوله نفقه اقارب قرار می‌گیرد و بر عهده‌ی پدر می‌باشد. در صورت فوت پدر، بر عهده‌ی جد پدر است؛ و در مرحله‌ی بعد بر عهده مادر می‌باشد. البته همه این موارد در صورتی است که فرزند خود، مالی نداشته باشد. در مواردی که مادر، هزینه‌های مربوط به حضانت طفل را پرداخت می‌کند، می‌تواند ان را از پدر مطالبه نماید.

حضانت فرزندان پس از ازدواج مادر

معمولا حضانت طفل، با بلوغ و رشد وی به پایان می‌رسد. افزایش مدت حضانت، در صلاحدید والدین است که بخواهند مسئولیت‌های مالی و غیرمالی استمرار حضانت را همچنان بر عهده بگیرند. مگر آن که دوام حضانت توسط والدین، خلاف مصلحت فرزند باشد.

موسسه حقوقی بین‌المللی مهر پارسیان با داشتن وکلای مجرب در امور خانواده بالاخص خانواده، آماده ارائه هرگونه مشاوره و انجام وکالت حضانت در کوتاه‌ترین زمان ممکن و نتیجه تضمینی می‌باشد.

 

_

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین در تهران

_

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن‌های تماس ثابت با دفتر موسسه مهر پارسیان (دکتر محمدرضا مهری) در تهران

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات و ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه

ارسال پیام از طریق شماره واتس اپ و تلگرام

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد
حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد
دفتر وکالت مهر پارسیان – دکتر محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری

خدمات دفتر وکالت و امور حقوقی بین المللی دکتر محمدرضا مهری

مشاوره حقوقی آنلاین با وکلای پایه یک دادگستری در موضوعات تخصصی در همه ساعات شبانه روز
مشاوره حقوقی حضوری با وکیل تخصصی جرایئم اقتصادی
قبول وکالت دادگستری بدون حضور موکل در دفتر وکیل
خدمات وکالت ایرانیان خارج از کشور در ایران
خدمات وکالت ایرانیان در سایر کشورها توسط وکیل رسمی
معرفی بهترین وکیل مهاجرت بین المللی در تهران
بهترین وکیل کیفری تهران
بهترین وکیل ملکی تهران
بهترین وکیل دعاوی پولی و بانکی تهران
بهترین وکیل خانواده تهران
بهترین وکیل دادگاه تجدید نظر
بهترین وکیل اعاده دادرسی و دیوان عالی کشور
بهترین وکیل فرجام خواهی

2 دیدگاه

  • سلام وقت به خیر
   بعد از بلوغ فرزند، خود فرزند تصمیم میگریه که با کدوم یک از والدین زندگی کنه.
   میتونین در صورت عدم صلاحیت هر کدوم از والدین که حضانت با اوست، دادخواست سلب حضانت تقدیم دادگاه خانواده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *