حضانت دختر بعد از هفت سالگی


 

امروز با موضوع حضانت دختر بعد از هفت سالگی با شما هستیم.

یکی از مسائل چالش برانگیز در پرونده‌های خانواده، بحث حضانت فرزند بعد از هفت سالگی است. به دلیل اختلاف نظرهای گوناگون وکلای خانواده در این موضوع، گروه وکلای خانواده مهر تهران و دفتر حقوقی محمدرضا مهری بهترین وکیل خانواده در ایران، نسبت به بررسی آراء صادر شده در نتیجه فرجام خواهی از رای حضانت فرزند دختر، اقدام نموده و با توجه به نمونه رای حضانت فرزند دختر بعد از هفت سالگی، نتیجه آن را در سایت رسمی موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان منتشر خواهد نمود

اولویت حضانت فرزند دختر بعد از هفت سالگی

در حضانت دختر بعد از هفت سالگی به لحاظ جنسیت، نزدیک بودن به سن بلوغ و احتیاج به مراقبت‌های ویژه که فقط از طرف مادر ممکن و میسر خواهد بود، مادر در اولویت است. این موضوع در رای دیوان عالی کشور مورد تاکید قرار گرفته است و با توجه به موضوع هر پرونده درباره حضانت فرزند دختر بعد از 7 سالگی تصمیم‌گیری می‌شود. البته در رای مشابه نیز، حضانت فرزند دختر بعد از هفت سالگی به پدر واگذار شده است که مورد تایید دیوان عالی کشور نیز قرار گرفته است.

انحصار وراثت اقلیت های دینی

نمونه رای حضانت فرزند دختر بعد از هفت سالگی

تاریخ رای نهایی: پنجم اسفندماه نودوسه
شماره رای نهایی: 9309970906801213

رای دیوانعالی کشور درباره حضانت فرزند بعد از هفت سالگی

خانم الف.س. نسبت به دادنامه شماره 981-93 مورخ 12/6/93 شعبه 24 دادگاه تجدیدنظر استان تهران که در جهت تایید رای بدوی متضمن گواهی عدم امکان سازش جهت اجرای صیغه طلاق به خواسته زوج فرجام‌خوانده انشاء گردیده فرجام‌خواهی نموده و اساس اعتراض وی این است که

اول: واگذاری حضانت فرزند مشترک دختر به نام ص. هفت ساله به پدر با توجه به جنسیت طفل که نیازمند مراقبت‌های ویژه از طرف مادر بوده و به ‌علاوه موجب جدائی دو فرزند مشترک که وابستگی عاطفی با یکدیگر داشته بوده به مصلحت طفل نیست.

دوم: در دادنامه‌های بدوی و فرجام‌ خواسته راجع به نفقه معوقه و حال ایشان تا زمان اجرای صیغه طلاق تعیین تکلیف به‌ عمل نیامده است که اعتراضات فرجام‌خواه در موارد فوق‌الذکر وارد و موجه است، زیرا

عدم تصمیم گیری درباره پرداخت نفقه

الف: وکیل زوج در دادرسی مرحله بدوی به شرح صورت‌مجلس مورخ 12/11/92 صریح اعلام داشته که موکلش (زوج) شش ماه است که زندگی مشترک را ترک نموده ولی تا ماه قبل نفقه همسرش را پرداخت نموده است چون ترک زندگی مشترک از ناحیه زوج بوده و زوجین فاقد زندگی مشترک زیر یک سقف بوده‌اند و وکیل زوج بر صحت ادعای خود مبنی بر پرداخت نفقه از ناحیه موکلش پس از ترک زندگی مشترک هیچ دلیلی اقامه و ابراز ننموده و زوجه در لوایح اعتراضیه تجدیدنظر و فرجامی مدعی عدم پرداخت نفقه خود بوده و نفقه خود تا زمان اجرای صیغه طلاق را خواستار گردیده لذا ضرورت قانونی داشته که در اجرای ماده 29 قانون حمایت خانواده مصوب سال 1391 به لحاظ اینکه زوج متقاضی طلاق همسرش بوده در خصوص نفقه معوقه و حال تا زمان اجرای صیغه طلاق نفیا یا اثباتا اتخاذ تصمیم نماید.

آیا عدم پرداخت نفقه گذشته موجب عسر و حرج زن می شود؟

ب: زوجین دارای دو فرزند مشترک یکی دختر به نام ص. هفت ساله و دیگری پسر به نام الف.سه ساله می‌باشد که حسب دادنامه نخستین حضانت فرزند دختر به پدر و فرزند پسر به مادر محول گردیده است.

وابستگی روحی فرزند در تعیین حق حضانت

اگرچه پدر در حضانت فرزند بعد از هفت سالگی قانونا دارای اولویت بوده ولی چون فرزندان مشترک بدون هیچ‌گونه تردیدی دارای وابستگی روحی و عاطفی با یکدیگر بوده و واگذاری حضانت هر یک از آنان به یکی از والدین و تعیین زمان ملاقات واحد برای هر یک از والدین جهت ملاقات با فرزند دیگر موجب خواهد شد که فرزندان مشترک ملاقاتی با یکدیگر نداشته و با هم بودن با یکدیگر را تجربه ننمایند که این امر ممکن است موجب ورود صدمات روحی به هر یک از آنان گردد.

از طرف دیگر فرزند مشترک دیگر به نام ص. که دختر بوده نزدیک به سن بلوغ می‌باشد و احتیاج به مراقبت‌های ویژه دارد و انجام این مراقبت‌های ویژه فقط از طرف مادر ممکن و میسر خواهد بود بنابراین چون به صلاحیت اخلاقی مادر در نگهداری طفل مشترک دختر خدشه‌ای وارد نشده است.

لذا در مورد حضانت فرزندان مشترک مصلحت فرزندان که ملاک قانونی خواهد بود مراعات نگردیده و از این‌ رو ضرورت قانونی داشته که دادگاه محترم تجدیدنظر با ملاک قرار دادن مصلحت فرزندان مشترک بویژه فرزند مشترک دختر هفت ساله در خصوص حضانت فرزند مشترک دختر تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.

بنابراین دادنامه فرجام‌خواسته که بدون توجه به مراتب مرقوم در فوق انشاء گردیده به علت نقص تحقیقات و رسیدگی مخدوش بوده مستندا به بند 5 ماده 371 و بند الف ماده 401 قانون آیین دادرسی مدنی ضمن نقض دادنامه مرقوم رسیدگی مجدد به همان دادگاه محترم صادرکننده رای منقوض ارجاع می‌گردد.
رئیس شعبه 8 دیوان‌عالی کشور- مستشاران

وکیل با تجربه خانواده

وکیل متخصص پرونده حضانت در تهران

دفتر وکالت گروه وکلای مهر تهران، با برخورداری از تجربه های موفق در پرونده‌های خانواده و از طریق مشاوره آنلاین حقوقی با وکیل متخصص حضانت در تهران، تمامی خدمات پرونده‌های خانواده ایرانیان مقیم خارج از کشور را توسط وکلای پایه یک دادگستری ایران به انجام می رساند.
جهت مشاوره حقوقی آنلاین با وکیل متخصص حضانت در تهران، با موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان تماس بگیرید و یا از طریق تکمیل فرم مشاوره آنلاین در سایت اقدام فرمایید.

برای دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری، همکار دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل دادگستری با سابقه قضایی،  همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

راههای ارتباطی با دفتر محمدرضا مهری

  • 021-88795408
  • 021-88796143

شماره های همراه

  • 09120067661
  • 09120067662
  • 09120067663
  • 09120067664
  • 09120067665

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

  • 09120067669

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی محمدرضا مهری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *