ازدواج موقت بدون تعیین مهریه

هر چند نام موقت برای ازدواجی که ممکن است در بعضی مواقع سالها نیز ادامه داشته باشد و حتی در بعضی موارد از ازدواج دائمی نیز دوام و قوام بیشتری داشته باشد، خالی از اشکال نیست، اما در عمل هم میبینیم که در ازدواج موقت، بیشتر احکام ازدواج دائمی، اجرا می‌شود. هر چند ازدواج موقت در جامعه ایران، به نسبت ازدواج دائم کمتر دیده می‌شود و عام نیست، اما به لحاظ قانونی و شرعی به رسمیت شناخته شده است. تا قبل از تصویب قانون مدنی در سال 1307، اکثر فقها و مراجع تقلید حکم به جواز ازدواج موقت داده بودند و قانون مدنی ایران هم در ماده 1075 ازدواج موقت در حقوق ایران را جنبه رسمی بخشید.

به دلیل دریافت سوالات زیادی از سوی کاربران شبکه های اجتماعی موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان و گروه وکلای مهر تهران، تصمیم گرفته شد تا نوشتاری پیرامون ازدواج موقت بدون تعیین مهریه در حقوق ایران مورد بررسی موشکافانه قرار گیرد.

سوالات مرتبط با موضوع ازدواج موقت بدون تعیین مهریه

  • آیا می‌توان در ازدواج موقت شرط کرد که مهریه‌ای به زوجه پرداخت نشود؟
  • چگونه می‌توان با زنی که در ایام عده است ازدواج موقت داشت؟
  • آیا شرط توارث در ازدواج موقت از سوی زن و مرد پذیرفته و مورد حمایت قانون است؟
  • راه اثبات ازدواج موقت در دادگاه چیست؟
  • وضعیت نفقه زن در ازدواج موقت چگونه است؟
  • بهترین وکیل جهت مطالبه مهریه در ازدواج موقت کیست؟
  • در صورت تولد فرزند در ازدواج موقت وضعیت قانونی وی چیست؟
نمونه لایحه فرجام خواهی طلاق

شرایط اساسی جهت صحت ازدواج موقت

شباهت های بسیاری بین ازدواج موقت و ازدواج دائم وجود دارد. اما دو تفاوت عمده و اساسی موجب تشخیص و تمییز ازدواج دائمی و ازدواج موقت می‌شود که در این مقاله به آن می پردازیم.

شرط تعیین مدت در ازدواج موقت: در ازدواج موقت حتی اگر به مدت ازدواج موقت 99 ساله هم باشد، تعیین مدت از ضروریات است. بدون تعیین مدت در ازدواج موقت، عقد از نظر شرعی باطل و فاقد اعتبار است.

شرط تعیین مهریه در ازدواج موقت: در صورتی که طرفین شرط نمایند مهریه در ازدواج موقت پرداخت نشود و یا مهریه تعیین نشود، این شرط و عدم رعایت شرایط شکلی ازدواج موقت نیز باعث بطلان عقد ازدواج موقت می‌شود.

صحت ازدواج موقت مشروط به تعیین مهریه

توافق و تعیین مهریه یکی از ارکان و شروط اصلی در صحت ازدواج موقت است تا جایی که طبق ماده 1095 قانون مدنی در نکاح منقطع عدم تعیین مهر در عقد، موجب بطلان است. استناد به ماده قانونی فوق، مشخص می‌کند عقد موقت بدون تعیین مهریه باطل است و این در حالی است که در عقد دائم اگر همان لحظه مهریه تعیین نشود، باطل نبوده و می‌توان بعد از مدتی نسبت به تعیین و توافق بر مبلغ مهریه توافق نمود.

بذل مهریه در ازدواج موقت

اما در خصوص بخشش مهریه از سوی زن در ازدواج موقت، شرایط مانند عقد دائم بوده و هر زمانی که زن بخواهد می‌تواند آن را ببخشد؛ این امر به قدری واضح است که به عنوان مثال بگوییم فردی 10 میلیون به قرض از کسی گرفته باشد و به هر دلیلی، قرض ‌دهنده آن مبلغ را به مقروض ببخشد و در چنین شرایطی قانون‌گذار نمی‌تواند بگوید او حق ندارد ببخشد یا مواردی از این قبیل که بخشش مهریه هم در ازدواج دائم و هم در ازدواج موقت از این مثال تبعیت می‌کند.

حکم دروغگویی خواستگار در مورد مدرک تحصیلی چیست؟

مواد قانونی درباره ازدواج موقت بسیار محدود بوده و دلیل اصلی آن هم این است که این ازدواج چندان مرسوم نبوده و محدود به شرایط اضطرار است اما به طور کلی قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده با اختصاص موادی به امر نکاح موقت، ابهامات و ایرادات احتمالی در پیش ‌رو را برطرف کردند.

ارث زن در ازدواج موقت

در خصوص چگونگی حق ارث زوجه (متعه) در ازدواج موقت. ارث برخلاف مهریه، حکم بوده و در قالب حق نمی‌توان آن را تعریف کرد.

در قانون مدنی و فقه شیعه به مساله ارث و نحوه ارث بردن وراث به تفصیل توضیح داده شده است. ارث بین زوج و زوجه دائمی برقرار می‌شود به این معنا که زوجه موقت ارث نمی‌برد؛ به عبارت دیگر توارث بین زن و شوهر هنگامی است که رابطه زناشویی آنان ناشی از ازدواج دائم باشد در نکاح موقت هیچ یک از زوجین از یکدیگر ارث نمی‌برند.

مرد می‌تواند وصیت کند که در زمان فوتش، تا یک سوم اموال به زوجه موقت داده شود که این وصیت است و از حکمی که حق زن را تعیین می‌کند، مجزا است. بنابراین نافذ بودن وصیت به ثلث مال کاملا قانونی است و می‌توان نقیصه عدم ارث بردن زن در ازدواج موقت را این گونه جبران نمود.

ارث فرزند در ازدواج موقت

حق ارث فرزندی که ثمره ازدواج موقت باشد، فرزمد متولد شده از نکاح موقت، مانند فرزندان ناشی از عقد دائم از پدر ارث می‌برد؛ به عبارت دقیق‌تر همه حقوق و تکالیفی که پدر در قبال فرزندان زن دائم دارد، برابر این فرزند نیز داراست.

 وکیل تجویز ازدواج مجدد

وکیل مطالبه مهریه و حقوق مالی زن در ازدواج موقت

ممکن است در مواقعی که نیاز به خدمات وکیل پایه یک دادگستری دارید، جستجوی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی متخصص امور خانواده، اولین دغدغه شما باشد، جهت مطالبه مهریه و حقوق مالی زوجه در ازدواج موقت، موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، و همچنین گروه وکلای تخصصی مهر تهران، آماده ارائه مشاوره حقوقی و قبول وکالت تخصصی خانواده در سراسر کشور می‌باشد.

دپارتمان تخصصی حقوق خانواده گروه وکلای مهر تهران

امتیاز دهی به مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *