تحریک به خودکشی در فضای مجازی

 

یکی از تلخ ترین رفتارهایی که یک انسان ممکن است انجام دهد، پایان دادن به زندگی خویش می‌باشد. اتفاقی که تحت عنوان خودکشی از آن یاد می‌شود.
خودکشی، نتیجه ی مستقیم یا غیر مستقیم عملی است، که شخص قربانی آن را نسبت به خود انجام داده و از نتیجه ی عمل خود نیز، آگاه می‌باشد و در نتیجه به زندگی خود پایان می دهد.

خودکشی در قوانین ایران، جرم محسوب نمی‌شود. معاونت در انجام یک جرم نیز، چه به صورت تحریک و یا تشویق باشد و چه به صورت تسهیل و ترغیب، در صورتی جرم محسوب می‌شود که خود عمل نیز، جرم باشد. بنابراین معاونت در خودکشی هم جرم نخواهد بود. دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای مهر، با داشتن کادر تخصصی و وکلای با تجربه، و با توجه به نیاز روز افزون جامعه و با گسترش فضای مجازی، در این مقاله، به بررسی یکی از جرایم قابل تحقق در فضای مجازی، یعنی تحریک به خودکشی از طریق فضای مجازی، پرداخته است.

 

قابلیت یا عدم قابلیت تحقق جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی

همانطور که گفته شد، خودکشی در قانون مجازات اسلامی، جرم انگاری نشده است. با این وجود، امکان تقاضا از شخص دیگر، برای انجام خودکشی نیز وجود ندارد. تهدید به انجام خودکشی نیز، در قوانین جزایی، جرم محسوب نمی‌شود مگر در صورتی که تهدید به خودکشی، در زندان و توسط شخص زندانی صورت بگیرد که در این صورت نیز، تخلف انضباطی از آیین نامه ی زندان تلقی شده و با آن برخورد قضایی خواهد شد.
نکته ی دیگر آن که، معاونت در خودکشی نیز جرم تلقی نشده و بدون مجازات محسوب می‌شود. اما در یک مورد، قانون، معاونت در خودکشی را به صورت یک جرم خاص، جرم انگاری کرده و آن هم در جایی است که تحریک به خودکشی، در فضای مجازی، صورت گرفته باشد.
تحریک، در مرحله ی قبل از دعوت و تشویق یا ترغیب قرار دارد. که به معنای ایجاد انگیزه می‌باشد، که در آن، یک شخص، اقدام به تحریک قربانی برای انجام خودکشی می‌کند. مصداق بارز تحریک به خودکشی در فضای مجازی، بازی معروف و خطرناک نهنگ آبی است که این به اصطلاح بازی، اولین بار در سال 2013، در یک شبکه ی اجتماعی روسی آغاز شد و گفته می‌شود که در سال 2015، منجر به اولین خودکشی، شده است و شخص سازنده ی بازی، به اتهام تحریک حداقل 16 نوجوان به خودکشی، بازداشت شد.

ضرب و جرح همسر

 

مجازات قانونی جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی

قانونگذار، با تصویب قانون جرایم رایانه ای در سال 1388، تحریک به خودکشی را جرم انگاری نموده است. مطابق با این قانون، برای این که تحریک به خودکشی، جرم باشد، باید منحصرا از طریق سامانه های رایانه ای، مخابراتی و حامل های داده به عمل آید. در تحریک به خودکشی، طریقه و روش خودکشی، موضوعیت ندارد. تحریک به خودکشی از طریق فضای مجازی، مقید به نتیجه نیز نمی‌باشد. در خصوص دعوت به خودکشی نیز باید به این نکته اشاره کرد که دعوت، در مرحله ی بعد از تحریک به خودکشی قرار دارد. اگر دعوت، به صورت مشروط باشد، باز هم جرم، محقق خواهد شد. هم چنین، بازگشتن از دعوت به خودکشی، نمی‌تواند موجب عدم تحقق جرم بشود.
در خصوص مجازات جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی، می‌توان به ماده ی 15 از قانون جرایم رایانه ای مصوب 1388 اشاره نمود که مقرر می دارد: هرکس از طریق سیستم های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان، خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز، تحریک یا ترغیب یا تهدید یا دعوت کرده یا فریب دهد یا شیوه ی ارتکاب یا استعمال آن ها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از 91 روز تا 1 سال یا جزای نقدی از 5 میلیون ریال تا 20 میلیون ریال یا هر دو مجازات، محکوم می‌شود.

 

قابلیت تعلیق اجرای مجازات در جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی

در این خصوص، باید به ماده ی 46 از قانون مجازات اسلامی اشاره نمود. این ماده مقرر داشته، در جرایم تعزیری از درجه ی 3 تا 8، دادگاه می‌تواند با در نظر گرفتن شرایطی، اجرای تمام یا قسمتی از مجازات را از یک تا پنج سال، معلق نماید.
با توجه به مجازات های در نظر گرفته شده برای جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی، که شامل حبس، جزای نقدی یا هر دو مجازات می‌باشد و مقرره ی قانونگذار در این مورد، می‌توان قایل به تعلیق اجرای مجازات در خصوص جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی بود.

شکایت فریب در ازدواج بین المللی

 

مرجع صالح برای رسیدگی به جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی

در خصوص مرجع صالح به رسیدگی به جرم تحریک به خودکشی در فضای مجازی، باید گفت که چون این جرم از طریق فضای مجازی تحقق می یابد، مرجع صالح برای رسیدگی به آن، دادسرای جرایم امور رایانه ای می‌باشد و پس از تحقیق و بررسی، به دادگاه صالح، ارسال خواهد شد.

 

بهترین وکیل و موسسه‌ی حقوقی در تهران در خصوص جرایم سایبری

رسیدگی به پرونده‌های مربوط به جرایم سایبری، از جمله، تحریک به خودکشی در فضای مجازی، نیازمند تجربه و داشتن اطلاعات دقیق در این زمینه می‌باشد. گروه وکلای مهر با داشتن کادر تخصصی و وکلای متخصص در خصوص جرایم سایبری، مشاوره ی حقوقی ارائه می نماید. چنانچه شما عزیزان، سوال یا سوالاتی در خصوص جرایم سایبری و از جمله تشخیص تحریک به خودکشی در فضای مجازی داشتید، حتما با وکیل تخصصی مشورت نمایید. هم چنین، جهت اعطای وکالت و ارتباط با گروه وکلای مهر، می‌توانید با شماره های موسسه‌ی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، تماس حاصل فرمایید.

دپارتمان حقوق و جرایم سایبری گروه وکلای مهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *