رابطه نامشروع با خواهر زن

از نظر اسلام و آموزه های دینی، هرگونه ارتباط با نامحرم اعم از سخن گفتن یا نگاه شهوت انگیز، تماس و رابطه ی جنسی، حرام و گناه کبیره می‌باشد.
یکی از دعاوی بسیار حساس در مراجع قضایی، جرم رابطه ی نامشروع است. پرونده‌های رابطه ی نامشروع، اغلب با اهمیت خاصی در دادگاه ها دنبال می‌شود. فصل 18 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی(تعزیرات)، اختصاص به جرایم ضد عفت و اخلاق عمومی دارد. قانونگذار، رابطه ی نامشروع را جرم انگاری کرده و مقرر داشته که هرگاه زن و مردی که بین آن ها علقه ی زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا شوند، به مجازات مقرر محکوم خواهند شد.
نکته ی دیگر، تفکیک بین مصادیق جرم رابطه ی نامشروع از جرم زنا می‌باشد. دپارتمان حقوق کیفری گروه وکلای مهر با داشتن کادر تخصصی و وکلای پایه یک دادگستری، در این مقاله، به بررسی جرم رابطه ی نامشروع غیر از زنا پرداخته و ضمن تفکیک جرم  رابطه ی نامشروع از زنا، یکی از مصادیق آن از جمله، رابطه ی نامشروع با خواهر زن را مورد بررسی قرار می دهد.

سوالات متداول درباره ی جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن

  • مجازات جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن در قانون چیست؟
  • دادگاه صالح به رسیدگی به جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن کجاست؟
  • تفاوت جرم رابطه نامشروع با زنا در چیست؟ تفاوت مجازات جرم رابطه نامشروع و زنا چیست؟
  • آیا مجازات جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن قابل تعلیق می‌باشد؟
  • بهترین وکیل و موسسه‌ی حقوقی تهران چه ویژگیهایی دارد؟
  • دادسرا و دادگاه ارشاد تهران چه وظیفه ای در قبال رسیدگی به جرم رابطه نامشروع بدون شکایت شاکی دارند؟
مشاوره حقوقی اثبات زوجیت

مجازات جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن در قانون مجازات اسلامی

 قانونگذار در ماده ی 637 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی، تعیین تکلیف کرده و مقرر داشته که اگر زن و مردی که بین آن ها، علقه ی زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل(بوسیدن) یا مضاجعه(زیر یک بستر رفتن) شوند، به شلاق تا 99 ضربه، محکوم خواهند شد و اگر عمل، با عنف و اکراه باشد، فقط اکراه کننده تعزیر می‌شود.
همانطور که بیان شد، قانونگذار هر گونه ارتباط با فرد غریبه، بدون علقه ی زوجیت را جرم انگاری کرده است. بنابراین رابطه ی با خواهرزن نیز از جمله ی این موارد بوده و تفاوتی با فرد غریبه نمی‌کند و  بنابراین جرم محسوب شده و از این حیث، قابل مجازات است.

دادگاه صالح به رسیدگی به جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن

اقامه ی دعوای رابطه ی نامشروع به صورت کیفری بدون اینکه در دادسرای ارشاد مطرح شود، در دادگاه کیفری قابل رسیدگی خواهد بود. دادسرای ارشاد در تهران حق رسیدگی به جرم رابطه ی نامشروع را ندارد. در شهرستان ها نیز، شکایت از جرم رابطه ی نامشروع، در دادگاه عمومی و انقلاب و مطابق رویه ی سایر جرایم کیفری دنبال می‌شود.

تفاوت یا تفاوت های جرم رابطه ی نامشروع از جرم زنا

جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن، متفاوت از جرم زنا می‌باشد. در جرم رابطه ی نامشروع، فرد به  شلاق تا 99 ضربه به عنوان مجازات تعزیری محکوم می‌شود، در حالی که در جرم زنا، فرد  به 100 ضربه شلاق به عنوان مجازات حدی محکوم می‌شود.
تفاوت دیگر در این است که در جرایم موجب تعزیر، قاضی می‌تواند به اختیار خود، میزان مجازات را مشخص کند، ولی در جرایم حدی، قاضی به هیچ عنوان حق تغییر، کم یا زیاد کردن مجازات را ندارد.
در خصوص راه های اثبات جرم رابطه ی نامشروع و زنا با خواهر زن باید گفت که راه های اثبات جرم در زنا، بسیار مشکل است چرا که تنها از طریق اقرار و شهادت قابل اثبات می‌باشد ولی جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن، از طریق اوضاع و احوال و شرایط موجود و همینطور عکس و فیلم و علم خود قاضی نیز قابل اثبات است.

کلاهبرداری از طریق سایت همسریابی

قابلیت تعلیق در اجرای مجازات جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن

با توجه به این که مجازات جرم رابطه ی نامشروع با خواهر زن، از جمله جرایم موجب تعزیر می‌باشد و قانونگذار، جرایم تعزیری درجه ی 3 تا8 را قابل تعلیق دانسته است اما در خصوص جرم رابطه ی نامشروع باید گفت که این جرم به دلیل این که از مصادیق جرایم علیه عفت عمومی می‌باشد، قابل تعلیق اجرای مجازات نمی‌باشد چرا که قانونگذار به طور کلی جرایم منافی عفت را غیر قابل تعلیق دانسته است.

بهترین وکیل و موسسه حقوقی تهران

گروه وکلای مهر با داشتن وکلای تخصصی و داشتن پرونده‌های متعدد در زمینه های کیفری، مشاور شما در زمینه‌ی پرونده‌های نامشروع و به طور کلی جرایم علیه عفت عمومی می‌باشد. چنانچه شما عزیزان درتعیین مصادیق و راه های اثبات جرم رابطه ی نامشروع، سوال یا سوالاتی داشتید، می‌توانید با شماره های موسسه‌ی حقوقی طلیعه ی عدالت و مهر پارسیان، تماس حاصل فرمایید. موسسه‌ی حقوقی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، آمادگی خود را جهت قبولی پرونده‌های کیفری شما در این خصوص، اعلام می دارد. تنها موسسه حقوقی معتبر ایران که دارای نماد دو ستاره اعتماد الکترونیک و مجوز برگزاری مشاوره آنلاین را دارد، جهت ارائه خدمات حقوقی آنلاین در خدمت شماست

دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای مهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *