وکیل خانواده در فرانسه

وکیل خانواده در فرانسه، امکان دخالت در همه امور مربوط به مشاوره حقوقی ازدواج و طلاق ایرانیان در فرانسه را تحت شرایط خاصی دارد. وضعیت حضانت فرزندان خانواده ایرانی در فرانسه که از یکدیگر جدا شده اند، چگونگی مراجعه به دادگاه‌های خانواده در فرانسه و همچنین نحوه طرح دعوای مطالبه مهریه در دادگاه خانواده فرانسه و سایر دعاوی مرتبط با مسائل خانواده و امور بعد از طلاق زوجین در فرانسه، می‌تواند مورد درخواست مشاوره حقوقی با وکیل خانواده در فرانسه باشد. با توجه به نزدیکی قانون مدنی ایران و فرانسه که هر دو سرچشمه حقوق خانواده هستند، به بررسی اجمالی حقوق خانواده در فرانسه و صلاحیت دادگاه خانواده فرانسه و همچنین بررسی امکان اجرای حکم صادر شده از دادگاه خانواده فرانسه در دادگاه خانواده تهران، در بخش حقوق خانواده موسسه بین‌المللی حقوقی و داوری مهر پارسیان، همکار گروه وکلای مهر پرداخته ایم. این مقاله پس از ویرایش و تایید نهایی توسط محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی در وب سایت موسسه بین‌المللی حقوقی مهر پارسیان درج خواهد شد.

سوالات احتمالی درباره وکیل خانواده در فرانسه و حقوق خانواده در فرانسه

  • برای مشاوره با وکیل خانواده در فرانسه خانواده های ایرانی چه امکانی دارند؟ آیا داداههای خانواده فرانسه صلاحیت ورود به دعاوی خانواده ایرانیان را دارند؟
  • هزینه‌های وکیل خانواده در فرانسه چه میزان است؟ آیا می‌توان از ایران نسبت به انتخاب وکیل خانواده در فرانسه اقدام نمود؟
  • برای دریافت ویزای ازدواج فرانسه، مشاوره با وکیل خانواده در فرانسه الزامی است؟ آیا برای مهاجرت به فرانسه، حضور وکیل مهاجرت به فرانسه در پرونده متقاضی لازم است؟
نمونه رای وصول مهریه از ورثه

ازدواج در فرانسه

قانون خانواده در فرانسه، از قانون مدنی و حقوق خصوصی الهام گرفته است. قانون خانواده فرانسه مانند قانون خانواده در ایران، ریشه فقهی و مذهبی دارد. مفهوم خانواده در قانون خانواده فرانسه تعریف مشخصی نشده و توسط حقوقدانان، اجتماع چند نفر که برای زندگی مشترک با هم توافق می نمایند به مفهوم خانواده آمده است. ازدواج سفید یا مشارکت مدنی در فرانسه پذیرفته شده است و امکان زندگی مشترک بدون ثبت رسمی ازدواج وجود دارد. ازدواج سفید در واقع نوعی ازدواج بدون رابطه جنسی است و با توجه به حفظ بکارت دختر در ازدواج سفید، این عنوان برای آن انتخاب شده است. ازدواج سفید در ایران، دقیقا خلاف این مفهوم به کار می‌رود و زندگی با رابطه جنسی بدون ثبت ازدواج را ازدواج سفید قلمداد می‌کنند. تنها زمانی که زوجین که با ازدواج سفید و مشارکت اجتماعی با هم زندگی می‌کنند دارای فرزندی شوند، ملزم به ثبت ازدواج در دفاتر اسناد رسمی ازدواج هستند. یکی از راه‌های تشکیل خانواده در فرانسه، ازدواج است. برای ازدواج در فرانسه شرایطی باید بر اساس قانون خانواده فرانسه رعایت شود. از جمله:

سن ازدواج در فرانسه: سن ازدواج در فرانسه برای پسر 18 سال  برای دختر 15 سال تعیین شده است.

اجازه ازدواج در فرانسه: برای اشخاصی که زیر سن قانونی هستند، اجازه توامان والدین برای ازدواج لازم است. در صورتی که شخص فاقد والدین و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ باشد، این اجازه توسط دادستان صادر می‌شود.

گواهی سلامتی: نداشتن معلولیت و یا بیماریهای واگیر دار خطرناک شرط بعدی ازدواج در فرانسه است.

فسخ نکاح و پرداخت مهریه

ازدواج خارجی ها در فرانسه

اگر هدف از ازدواج در فرانسه، به دست آوردن اقامت و تابعیت فرانسه باشد، و این موضوع برای دادگاه به اثبات برسد، با مجازات پنج سال حبس و جریمه 15000 یورویی روبرو خواهند بود. توجه عزیزانی که با تبلیغات ماهواره ای و بعضی موسسات به اصطلاح مهاجرتی با وعده اخذ اقامت فرانسه از طریق ازدواج و معرفی کیس ازدواج، اقدام به مهاجرت به فرانسه یا سایر کشورها، می‌کنند، به این نکته جلب می کنیم که ازدواج سفید و ازدواج خاکستری برای مهاجرت به فرانسه کاملا غیر قانونی است. تنها را مهاجرت به فرانسه از طریق ازدواج، آشنایی و ازدواج واقعی با یکی از اتباع کشور فرانسه است که تحت شرایطی منجر به اخذ اقامت دائم و پاسپورت فرانسوی می‌شود.

دادگاه خانواده در فرانسه

دادگاه خانواده فرانسه، اصلی ترین مرکز رسیدگی به دعاوی خانواده است که در همه شهرهای فرانسه وجود دارد. صلاحیت دادگاه خانواده در فرانسه در امور مربوط به پرونده‌های طلاق و توافق های بعد از طلاق، حسن رفتار زوجین نسبت به یکدیگر، تقسیم اموال در حین طلاق، حضانت و سرپرستی کودکان، ازدواج های سفید و ازدواج خاکستری، ازدواج همجنس گرایان، تغییر نام خانوادگی، رسیدگی می‌کنند. پرونده‌های طلاق از طرف مرد و یا طلاق از طرف زن، یا اصطلاحا طلاق ترافعی در دادگاه خانواده رسیدگی می‌شود ولی از 1 ژانویه 2017 میلادی، پرونده‌های طلاق توافقی در فرانسه توسط وکیل خانواده در فرانسه قابل انجام است و نیازی به مراجعه زوجین به دادگاه خانواده نیست.

صلاحیت دادگاه خانواده فرانسه

برای رسیدگی به دعاوی اتباع فرانسوی علیه زوج یا زوجه غیر فرانسوی، در صورتی که خوانده یا متهم ساکن فرانسه باشد، دادگاه خانواده فرانسه صلاحیت رسیدگی دارد. مورد بعدی زمانی است که زوجین محل زندگی مشترک خود را فرانسه انتخاب کرده باشند. اگر فرزند مشترک در فرانسه زندگی می‌کند رسیدگی به وضعیت حضانت و سرپرستی فرزندان در دادگاه خانواده فرانسه انجام می‌شود.

آیا می توان ارث را به عنوان تنصیف دارایی مطالبه کرد؟

طلاق در فرانسه

برای تحقق شرایط جدایی زوجین از یکدیگر در فرانسه، بروز یکی از علل زیر، می‌تواند موجبی برای درخواست طلاق در فرانسه باشد:

  • رضایت زوجین در اجرای طلاق توافقی. توسط وکیل خانواده در فرانسه، توافق نامه تهیه و طلاق ثبت می‌شود.
  • شکست در ادامه زندگی زناشویی. و همچنین پذیرش این شکست از ناحیه هر دو طرف.
  • عیو بی‌که منجر به درخواست طلاق می‌شود. مانند نداشتن رضایت در ازدواج و یا اینکه مانعی برای ازدواج وجود داشته و این مانع بعدا کشف شود یا در صورتی که اجازه والدین برای ازدواج افراد کمتر از سن قانونی وجود نداشته باشد. در این گونه موارد ازدواج باطل می‌شود.
  • از بین رفتن امکان زندگی مشترک. در صورتی که دو سال از زندگی مجردی زوجین گذشته باشد و امکان بازگشت به زندگی مشترک وجود نداشته باشد، امکان درخواست صدور حکم طلاق از دادگاه خانواده فرانسه وجود دارد.

دارایی های قابل تقسیم در هنگام طلاق

بر اساس قانون خانواده فرانسه، سه نوع نظام تقسیم دارایی هنگام طلاق وجود دارد. اگر زوجین در نحوه تقسیم دارایی، توافق داشته باشند، دیگر نوبت به دخالت دادگاه نخواهد رسید. اموال شخصی هر کدام از همسران، به عنوان مال خود، به آنها تعلق می گیرد و بقیه اموال بین طرفین تقسیم می‌شود. اموال شخصی شامل هدایا، درآمد با زنشستگی، عواید و درآمد های حاصل از اجاره املاک و مستغلات، می‌شود.  پرداخت نفقه فرزندان هم با یکی از والدین است که توان پرداخت هزینه ها را دارد. حمایت مالی فرزند فقط تا 18 سالگی نیست و پس از ان هم در صورتی که درآمدی نداشته باشد حمایت مالی فرزند با والدین است.

وکیل خانواده در هروی

اجرای حکم طلاق دادگاه خارجی در فرانسه

اجرای حکم طلاق دادگاه خارجی در دادگاه خانواده فرانسه، می‌تواند با درخواست وکیل خانواده در فرانسه به جریان بیفتد. برای رسیدن به این منظور، وکیل خانواده در فرانسه می‌تواند در صورت انطباق حکم طلاق دادگاه خارجی با قوانین خانواده در فرانسه، و خلاف شرع نبودن حکم صادره، اجرای حکم دادگاه خارجی را درخواست نماید.

اجرای حکم طلاق دادگاه خانواده فرانسه در دادگاه خانواده تهران

بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه‌های عمومی و انقلاب، اجرای حکم دادگاه خارجی، به شرط رابطه متقابل و پذیرفته شدن احکام دادگاه‌های ایرانی در کشور مقصد، قابل اجرا در دادگاه ههای تهران هستند. وکیل خانواده در فرانسه، می‌تواند با توکیل به وکیل خانواده در ایران و ارسال کلیه مستندات و مدارک برای وکیل خانواده در تهران، نسبت به درخواست اجرای حکم طلاق و یا هر حکم دیگری از دادگاه‌های فرانسه اقدام نماید. در صورتی که حکم طلاق و یا دیگر احکام خانواده در دادگاه خانواده تهران تنفیذ شود، قابلیت اجرایی دارد. درباره اجرای حکم دادگاه خارجی در ایران به همین مقاله در سایت موسسه بین‌المللی حقوقی مهر پارسیان مراجعه فرمایید.

معرفی وکیل خانواده در فرانسه

دفتر وکالت محمد رضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانواده، با در اختیار داشتن امکان معرفی وکیل خانواده در فرانسه و تمامی کشورهای اروپایی، نسبت به بررسی اولیه موضوعات و دعاوی حقوقی خانواده در فرانسه اقدام نموده و در صورت عدم تعارض قوانین ایران و فرانسه و قابلیت پذیرش دعاوی طلاق توافقی ایرانیان مقیم فرانسه، مطالبه مهریه‌ایرانیان مقیم فرانسه، حضانت و سرپرستی فرزندان ایرانیان مقیم فرانسه، درخواست اصلاح شناسنامه، درخواست گواهی انحصار وراثت از شورای حل اختلاف، درخواست تغییر نام خانوادگی در ایران و فرانسه، آماده معرفی وکیل خانواده در فرانسه و ایران می‌باشد. جهت تعیین وقت مشاوره حقوقی حضوری خانواده با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *