وکیل خانواده در خیابان جمالزاده

وکیل خانواده در خیابان جمالزاده


شرایط دادخواست طلاق توافقی چیست؟ آیا شرایط دادخواست طلاق توافقی را در دستگاه های قضایی می دانید؟ آیا در خصوص روند حقوقی دادخواست طلاق توافقی اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید دادخواست طلاق توافقی چقدر زمان می برد؟ آیا شما به وکیل متخصص در طلاق توافقی نیاز دارید؟ مقاله پیش رو که توسط مشاورین و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان برای شما عزیزان به رشته تحریر در آمده است، سعی بر آن شده است که در نظام حقوقی ایران ، وکیل طلاق توافقی و موارد ارائه دادخواست طلاق توافقی، مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد و پاسخ سوالات حقوقی شما عزیزان در خصوص شرایط دادخواست طلاق توافقی به صورت کامل شرح داده شود.

طلاق توافقی همان طور که از نامش پیداست، بسته به توافق ما بین زن و شوهر است یعنی هرآنچه که بین زن و شوهر در خصوص مسائل مشترکی مانند اصل طلاق، مهریه، نفقه، حضانت فرزند در صورت داشتن فرزند، جهیزیه، اجرت المثل زن، قرار ملاقات فرزند و غیره توافق می‌شود. به طور کلی جهت ایجاد طلاق توافقی بین زن و شوهر، نیازی به ارائه ی دلایل محکمه پسند نیست بلکه زن و شوهر صرفا با توجه به مسائل خانوادگی خود و شرایط موجود، مصلحت خود را تشخیص و تصمیم به طلاق می گیرند.

جهت انجام مراحل طلاق توافقی، زن و شوهر می بایست ابتدا همراه با مدارک مورد نیاز در تهران به دفتر خدمات قضایی الکترونیک و در شهرستان به واحد ثبت دادخواست مراجعه و درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش دهند و فرم های مربوطه را تکمیل نمایند. پس از آن دادگاه صالح در رسیدگی به طلاق توافقی زوجین، با توجه به محل سکونت آن ها تعیین می‌شود و شعبه ی مربوطه، تاریخ مراجعه و جلسه ی رسیدگی از طریق پیامک به زوجین اطلاع داده می‌شود.

وکیل دادگاه باهنر

پس از تعیین شعبه رسیدگی، طرفین در جلسه دادگاه حاضر خواهند شد و خواسته ی خود را مبنی بر طلاق توافقی مطرح می نمایند و در آن توافقات مالی و غیر مالی خود را به صورت کامل مشخص می نمایند. توافقات زوجین می‌تواند به صورت رسمی یعنی در دادگاه یا دفاتر اسناد رسنی ثبت گردد و یا در صورت اخذ وکیل طلاق توافقی، توافقات خود را به وکیل خود ارائه دهند و وکیل آن ها مراحل انجام طلاق توافقی را پیش ببرد.

لازم به ذکر است برای انجام طلاق توافقی، الزامی به بخشش مهریه توسط زن وجود ندارد بلکه زن می‌تواند بخشی از مهریه را ببخشد و یا مرد راضی باشد که کل مهریه را به زن پرداخت نماید. در نتیجه در طلاق توافقی همه چیز به توافق طرفین بستگی دارد.

مدارک لازم جهت درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش

  • مدارک شناسایی شامل شناسنامه و کارت ملی
  • عقدنامه زوجین
  • برگ تست عدم بارداری برای زوجه

شرایط دادخواست طلاق توافقی

پس از ارائه درخواست زوجین مبنی بر طلاق توافقی (صدورگواهی عدم امکان سازش) به دادگاه، مطابق مقررات جاریه، دادگاه زوجین را مکلف می نماید که هر یک از آن ها داوری از بین آشنایان و بستگانشان معرفی نمایند. وظیفه ی داوران معرفی شده این است که با زوجین مذاکره نمایند و سعی در ایجاد مصالحه بین آن ها داشته باشند. اگر زوجین نتوانند یا نخواهند داور معرفی نمایند، دادگاه رأسا برای آن ها داور تعیین می‌کند.

علاوه بر داوری، ممکن است زوجین به مراکز مشاوره ای و یا با درخواست خود طرفین، به شورای حل اختلاف جهت ایجاد سازش ارجاع داده شوند و شورای حل اختلاف تنها با درخواست و تقاضای زوجین می‌تواند در این امر دخالت کند. در هر صورت، اگر داوران و یا مراکز مشاوره ای، نتوانند به نتیجه برسند و بین زن و شوهر مصالحه ایجاد کنند، می بایست گزارش خود را به صورت کتبی و مدلل به دادگاه ارائه دهند. دادگاه نیز با بررسی نظر کارشناسی داوران، گواهی عدم امکان سازش را صادر می نماید. باید توجه داشت که جهت انجام طلاق توافقی فوری زن و شوهر می بایست در همان جلسه ی دادگاه، حق اعتراض یا تجدید نظر خواهی و فرجام خواهی را از خود ساقط نمایند تا رای دادگاه در این خصوص قطعی شود. در غیر این صورت اگر این حق  همچنان برای زوجین پا برجا باشد، هر یک از آنان می‌توانند به رای صادره اعتراض نموده و از ادامه‌ی کار انصراف دهند. در این صورت پرونده مختومه و غیرقابل اجرا خواهد شد زیرا اثر توافق تا زمانی پا برجاست که توافق زوجین مطرح باشد.

ابطال ثبت واقعه طلاق

بنابراین پس از صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)، طرفین می‌توانند با مراجعه به دفتر خانه های طلاق، صیغه ی طلاق را جاری و طلاق خود را ثبت نمایند. لازم به ذکر است که گواهی عدم امکان سازش، تنها به مدت 3 ماه دارای اعتبار می‌باشد و پس از آن باطل می‌گردد. در نتیجه زوجین تنها به مدت 3 ماه فرصت دارند که با گواهی صادر شده، به دفاتر ثبت طلاق مراجعه نمایند در غیر این صورت گواهی باطل خواهد شد و ثبت طلاق امکان پذیر نخواهد بود.

ایرادی بر طلاق توافقی و راهکار آن

پس از صدور گواهی عدم امکان سازش و حکم طلاق، الزامی برای حضور نرد در دفترخانه وجود ندارد و از آنجایی که همه ی مراحل به صورت توافقی بوده است، نمی‌توان تقاضای الزام مرد به حضور در دفترخانه جهت ثبت طلاق را داشت. بنابراین بهتر است که الزام رجوع مرد به دفتر خانه نیز در بخشی از تعهدات توافق طرفین ذکر شود تا بعدا زوجه بتواند الزام مرد را به حضور در دفترخانه درخواست دهد. این مقاله جهت توضیح شرایط دادخواست طلاق توافقی گردآوری شده است.

وکیل متخصص در تنظیم دادخواست طلاق توافقی

آیا شما به وکیل متخصص در طلاق توافقی نیاز دارید؟ موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان با تشکیل گروه وکلای مهر و به کارگیری بیش از 100 وکیل پایه یک دادگستری در سطح ایران و در سطح بین‌الملل آماده ی ارائه ی مشاوره حقوقی و قبول وکالت در تمامی زمینه ها از جمله طلاق توافقی می‌باشد. گروه وکلای مهر تحت سرپرستی محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری با بیش از 15 سال سابقه قضایی و وکالت می‌باشد و یکی از موسسات حقوقی پیشرو در وکالت تخصصی در داخل و خارج از کشوراست. لذا با توجه به امور تخصصی ارائه دادخواست طلاق توافقی، شما عزیزان می‌توانید با وکلا و مشاورین زبده موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان مشورت نمایید و اطلاعات لازمه را از ما دریافت نمایید.

اجبار به ازدواج

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9و10

021-88663925

021-88663926

021-88663628

021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات

شرایط دادخواست طلاق توافقی

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تخصصی خانواده تهران

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل متخصص

09120067664

09120067669

09121281014

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

دفتر وکیل پایه یک ویژه

امتیاز دهی به مقاله

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *