امروز با موضوع بررسی نحوه ثبت ازدواج موقت با شما هستیم.

ثبت ازدواج موقت یا صیغه موقت، اجباری نیست. در قانون حمایت خانواده در مواردی ثبت ازدواج موقت، اجباری اعلام شده است. اما در موارد عادی، ثبت ازدواج موقت در دفاتر ازدواج و یا در شناسنامه طرفین، الزامی نیست.

موضوع قابل بحث درباره صیغه موقت یا ازدواج موقت، شرایط و نحوه انعقاد عقد صیغه موقت است. بنا به نظر مشهور فقها و مراجع تقلید، ازدواج موقت یا صیغه شدن دختر باکره، نیاز به اذن پدر دارد و بعضی از فقها نیز برای ازدواج موقت یا صیغه شدن دختر باکره هیچ اجازه ای را لازم نمی دانند.

حال اگر بر اثر رابطه نامشروع، بکارت دختری زایل گردد، اخذ اجازه ازدواج موقت از پدر محل بحث است. اما موضوع این نوشتار که توسط وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانواده در گروه وکلای مهر، تحت نظر موسسه حقوقی و داروی مهر پارسیان، تهیه شده، ثبت ازدواج موقت است.

موضاعاتی که از طریق طرح سوال در وب سایت موسسه حقوقی مهر پارسیان به کارشناسان تسلیم می‌شود، توسط محمدرضا مهری، وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه به صورت فایل های صوتی در کانال های تلگرم، پاسخ داده می‌شود. اما اطلاعات تکمیلی در همین سایت قابل دسترسی است.

سوالات متداول درباره صیغه

 • در صورت عدم ثبت، می‌توان از شوهر شکایت کرد؟
 • در صورت عدم ثبت و عدم تمکین زن، می‌توان دادخواست الزام به تمکین تقدیم ددگاه خانواده نمود؟
 • صیغه ساعتی و یا ازدواج موقت ساعتی به چه معناست و آیا امکان پذیر است؟
 • آیا امکان ازدواج موقت رسمی بدون ثبت در شناسنامه وجود دارد؟
 • نحوه اجرای صیغه موقت چگونه است و آیا نیازی به حضور دردفتر ازدواج دارد؟
 • در چه صورتی ثبت اجباریست؟
 • وکیل و مشاور حقوقی خانواده چه ویژگیهایی دارد؟

ازدواج موقت- صیغه- متعه

همسر در ازدواج موقت، که در عرف از آن به عنوان زن صیغه ای یاد می‌کنند، در عربی و متون فقهی، متعه نامیده شده است. متعه به معنی تمتع و لذت بردن است. در نتیجه، ازدواج موقت یا گرفتن زن صیغه ای به منظور لذت بردن از جاذبه های جنسی زن و همخوابگی با او تشریع شده است. با توجه به اینکه در طول تاریخ متعه، که بعضا به دلیل بارداری زنان، عدم امکان رابطه جنسی در زمان قاعدگی زنان و یا بیماری زنان، از سوی مردان متاهل انجام می‌شود، ثبت ازدواج موقت یا صیغه، انجام نمی پذیرفت.

اما امکان بارداری زن صیغه ای که موارد بسیاری هم اتفاق افتاد، اخذ شناسنامه و اثبات هویت طفل متولد شده از ازد.اج موقت را با خطر انکار از سوی مرد و تبعات بعدی عدم پذیرش فرزند، از سوی دیگر خواهران و برادران را در پی داشت. قانون حمایت خانواده مصوب 1391، تحولی بنیادین جهت حل این معضل ایجاد کرد و در مواردی، ثبت ازدواج موقت را اجباری اعلام نمود.

موارد اجباری

در سه مورد, مورد حمایت قانونگذار است و می‌توان در صورت استنکاف مرد از پذیرش ثبت، هم ضمانت اجرای حقوقی و هم ضمانت اجرای کیفری قایل شد.

 1. در مواردی که زوجه در ازدواج موقت باردار می‌شود، ثبت اجباری است.
 2. در مواردی که ضمن عقد، ثبت شرط شده و این شرط قابل اثبات است.
 3. در مواردی که طرفین، توافق بر ثبت دارند.

این موارد مشکل فرزند دار شدن و زیر بار نرفتن مرد در ازدواج موقت را تا حدی حل نموده است. اما مشخص نیست، در صورت استنکاف مرد از ثبت ازدواج پس از بارداری، تکلیف زن چیست و چگونه می‌تواند اثبات زوجیت و سپس اثبات نسب نماید.

شاید بتوان از ضمانت اجرای کیفری، در مواردی که ثبت ازدواج، الزامی است، در اینجا بهره بگیریم. اما نظام حقوقی ایران، در تعریف جایگاه حقوقی ازدواج موقت، بنا به ملاحظاتی، تاکنون عاجز مانده است. چون ازدواج موقت یا صیغه، عموما از سوی مردان متاهل انجام می‌شود و ثبت ازدواج موقت، می‌تواند موجب فروپاشی بیسیاری از خاواده ها شود.

صیغه ساعتی یا ازدواج  موقت ساعتی

این اصطلاح که در سایت های همسریابی یا صیغه موقت در فضای مجازی به کار می‌رود و هیچ گونه نظارتی بر فعالیت غیر قانونی و غیر شرعی این گونه مراکز نیز وجود ندارد، شاید به دلیل درگیر بودن بخش زیادی از مردان با این مقوله، عزم جدی برای براندازی مافیای رابطه جنسی و معرفی زنان و مردان در قالب ازداج موقت و صیغه ساعتی نیست. احکام عده در ازدواج موقت تفاوتی با ازدواج دائم و طلاق در ازدواج دائم ندارد.

در ازدواج موقت هم، پس از اتمام مدت ازدواج موقت یا بذل مدت در صیغه و یا انحلال عقد ازدواج موقت به هر دلیلی، زن، باید عده نگه دارد. امکان اینکه زن هر ساعت، به عقد ازدواج مردان مختلفی درآید، نیست و این موضوع مورد حمایت شرع و قانون نیست. امید که برای رفع این معضل چاره ای اندیشیده شود و با تن فروشی زنان و لذت جویی مردان به این شکل، مبارزه جدی صورت گیرد.

اجبار مرد به ثبت ازدواج موقت

همانطور که پیشتر آمد، در سه موضع، مرد مکلف به ثبت رسمی ازدواج موقت است. حال اگر مردی، علیرغم بارداری همسر موقت، حاضر به ثبت نیست، می‌توان تحت عنوان عدم ثبت از وی شکایت کیفری طرح نمود و یا اینکه با مراجعه به دادگاه خانواده، الزام مرد به ثبت ازدواج به دلیل بارداری زوجه و یا شرط ضمن عقد و یا با اثبات توافق بر ثبت را درخواست نمود.

در صورت پذیرش مسوولیت کیفری مرد، بر اساس قانون حمایت خانواده در صورت عدم ثبت، دادگاه ضمن حکم به مجازات مرد، دستور به ثبت ازدواج موقت در یکی از دفاتر اسناد رسمی ازدواج می دهد.

مزایای ثبت ازدواج موقت

 • عدم نیاز به شاهد جهت اثبات رابطه ازدواج موقت.
 • اخذ شناسنامه برای فرزند متولد شده از ازدواج موقت.
 • امکان اثبات رابطه برای مهاجرت به خارج از کشور در ویزاهای مهاجرتی.

مجازات عدم ثبت ازدواج موقت

عدم ثبت رسمی صیغه موقت، هیچ مجازاتی ندارد مگر اینکه در جایی، که به حکم قانون ثبت ازدواج اجباری باشد و مرد از ثبت سرباز می زند. در غیر موارد مقرر در قانون، عدم ثبت ازدواج موقت یا صیغه، مجازاتی در پی نداشته و لازم نیست.

در صورت ثبت ازدواج با توافق طرفین نیز، امکان عدم درج ازدواج موقت در شناسنامه وجود دارد. هزینه ثبت نیز مانند ازدواج دائم محاسبه و دریافت می‌شود.

وکیل خانواده و مشاور حقوقی ازدواج موقت

جهت مشاوره حقوقی درباره امکان ثبت ازدواج موقت و یا اثبات رابطه ازدواج موقت یا صیغه، اسناد و مدارکی لازم است. در بعضی موارد، مدرک مستندی وجود ندارد و صرفا شخص می‌تواند با شهادت شهود، یا مدارکی که برای قاضی ایجاد علم نماید از قبیل زندگی در منزل مشترک، رفتن به مهمانیهای خانوادگی و یا مسافرت، وجود رابطه ازدواج موقت را اثبات نماید و مواردی از قبیل مطالبه مهریه در ازدواج موقت، اثبات زوجیت در مواردی که شبهه زنا وجود دارد و یا در موارد انکار مرد یا زن در وجود رابطه زوجیت، امکان اختلاف وجود دارد.

برای دریافت مشاوره کیفری با وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر، همه روزه از ساعت‌های ۹ الی ۱۹ و پنجشنبه‌ها ۹ الی ۱۵ با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

021-88795408

021-88796143

09120067665

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

09120067669

موسسه حقوقی مهر پارسیان

ازدواج موقت

ازدواج موقت بدون ثبت در شناسنامهازدواج موقت ساعتیدفاتر ازدواج موقت تهرانسایت همسریابیموارد اجباری ثبت صیغههزینه صیغه نامه

75 دیدگاه

   • برای دریافت مشاوره کیفری با وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر، همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.
    021-88663925
    021-88663926
    021-88663927
    021-88663628
    021-88799562
    021-88795408
    021-88796143
    09120067665
    تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.
    09120067669
    موسسه حقوقی مهر پارسیان

    • سلام
     ازدواج موقت با مرد غیر ایرانی آیا امکان پذیر است ؟ و اگر بله ، چه مدارکی از ایشان لازم است ؟ و باتوجه به اینکه در شناسنامه ثبت نمی شود ، آیا جایی این قضیه آشکار میشود ؟

  • سلام. خانمی ۴۲ساله و باکره هستم که شاغل و مدرس دانشگاه هستم و پدر در قید حیاط هستند ایا با توجه به حکم مرجعم میتونم به صورت قانونی ازدواج موقتی انجام بدم و جایی ثبت نشه ، البته به صورت مخفیانه از پدر و خانواده در این صورت گرفتنه برگه صیغه نامه ممهور به مهر ضمانت قانونی دارد؟

 • سلام هزینه ثبت رسمی صیغه چقدر است؟ آیا میتوان بجای ثبت در شناسنامه فقط یک برگه دریافت کرد؟ لطفا هزینه آن را برای مثال به مدت 10 سال را اعلام کنید

 • سلام من دختر باکره هستم و طبق نظر مرجعم اجازه پدر واجب نیست،با فردی قصد اشنایی دارم و میخواهیم برای یکسال قبل ازدواج صیغه بخوانیم ، پدرم ۱۰ سال است که مارا رها کرده و خبری از ماندارد،چگونه و کجا میتوانم با شرایطی که دارم صیغه نامه بگیرم

  • تلفن های مشاوره با وکیل خانواده برای ساعات 6 الی 18 روزهای شنبه تا چهارشنبه و 9 الی 14 برای روزهای پنج شنبه به شرح زیر است.
   021-88663925
   021-88663926
   021-88663927
   021-88663628
   021-88799562

  • سلام نیاز به اجازه هست
   از دادگاه خانواده اقدام بفرمایید.
   تلفن های مشاوره با وکیل خانواده برای ساعات 6 الی 18 روزهای شنبه تا چهارشنبه و 9 الی 14 برای روزهای پنج شنبه به شرح زیر است.
   021-88663925
   021-88663926
   021-88663927
   021-88663628
   021-88799562

 • 2 سال پیش یه آقایی که پیش نماز مسجد بود ما رو صیغه کرد و صیغه نامه داد و دفتر زدواج هم نرفتیم ولی بعد از 2 روز بهم خورد، این صیغه جایی ثبت شده؟

  • سلام از شخصی که صیغه رو براتون خونده سوال بفرمایید.
   تلفن های مشاوره با وکیل خانواده برای ساعات 6 الی 18 روزهای شنبه تا چهارشنبه و 9 الی 14 برای روزهای پنج شنبه به شرح زیر است.
   021-88663925
   021-88663926
   021-88663927
   021-88663628
   021-88799562

 • با سلام
  آیا امکان ثبت صیغه ۹۹ ساله وجود دارد؟
  من از دو دفترخانه پرسیدم و گفتند که امکان ثبت ۹۹ ساله وجود ندارد حداکثر ۱۰ ساله است یا با توجه به سنتان ۳۰ یا ۴۰ بتوان ثبت کرد

 • سلام آیا کانال های تلگرام که در زمینه همسریابی چه دائم یا موقت فعالیت میکنن مجوز دارن بعضی از آن ها ادعا میکنن که دارن در صورت داشتن از کجا باید استعلام کرد

 • سلام خسته نباشید. ازدواج موقتی که در دفترخانه صورت گرفته قابل استعلام و پیگیری است؟ جزو سوابق فردی محسوب میشود؟

 • سلام خسته نباشید
  برای ازدواج موقت دختر باکره، در صورتی که پدر مفقود باشه و جد پدری فوت کرده باشه، اگر از اعضای فامیل شاهد بیاریم برای شهادت به مفقود بودن پدر،امکان صیغه یا عقد کردن وجود داره؟

 • آیا بدون دریافت صیغه نامه هم می‌توان با گفتن جملات صیغه کرد یعنی شخص خودش این کار را بدون دریافت صیغه نامه ومراجعه به دفتر خانه این کار را انجام دهد

 • سلام وقت بخیر .من سه سال قبل از خانمم جدا شدم الان میخوام عقد موقت یک ساله باهاش انجام بدم ولی خانمم قبلا با یکی صیغه موقت چهار ساله بسته الان از اون بنده خدا جدا شده و صیغه رو .رو یه برگه نوشتن و دو نفر شاهد بود الان اون بنده خدا میگه من صیغه نامه رو پاره کردم ما الان بریم صیغه رو انجام بدیم مشکلی داره یا نه ؟ چیکار باید انجام بدیم برامون مشکلی پیش میاد یا نه

 • سلام
  من برگه ی صیغه نامه رو از اینترنت دانلود کردم.
  آیا با همین برگه میشود شخص مورد نظر رو صیغه کنم؟
  و با همین برگه بتوانم به هتل و مسافرخانه بروم؟

 • سلام
  وقت بخیر
  می خواستم بدونم صیغه نامه ای که مهربرجسته عاقد شرعی داشته باشه
  با صیغه نامه ای که مهر دفتررسمی ازدواج داشته باشه باهم چه تفاوتی دارند؟ کدوم معتبر تره؟
  عاقد شرعی کیست؟ فرقش با کسی که در دفتر ازدواج صیغه را جاری می کند چیست؟؟؟
  ایا صیغه نامه با مهر عاقد شرعی معتبره؟ و قابل ارائه به هتل ها و نهادهای انتظامی هست؟؟؟

 • سلام.وقتتون بخیر
  من پدرم بدون دلیل منطقی با ازدواج من مخالفت میکنند طبق قانون ۱۰۴۳ مدنی خواستار اذن ازدواج شدم که دادگاه رای رو صادر کرد و اجازه رو داد اما بعد اون درگیری و تهدیدهایی پیش اومد بین پدر و همسر آیندم که نمیتونیم الان ازدواج دائم کنیم چون در شناسنامه ثبت میشه و مشکلاتی بوجود میاره با توجه به اینکه دادگاه اجازه ازدواج دائم به ما داده ایا میتونیم ازدواج موقت داشته باشیم؟؟؟
  تا وقتی که شرایط درست بشه و بتونیم عقد دائم کنیم

 • با سلام. درج ازدواج در شناسنامه زن و مرد، دلالت بر ازدواج دائم ایشان می تواند داشته باشد؟ این دو نفر در یک روستای دور افتاده و 50 سال پیش ازدواج کرده‌اند و عقدنامه ندارند فقط یک اقرارنامه دارند.

 • سلام
  اگر خانمی باکره باشد و پدر و جد پدری فوت کرده باشد. البته شاغل هم باش برای ثبت ازدواج موقت در محظر احتیاج به اجازه شخص دیگری است یا خیر؟

 • سلام.من دختری 35 ساله ومجرد وباکره هستم.میتونم بدون اذن پدرم با مردی 43ساله صیغه موقت بشم؟ با تشکر مجدد..

 • سلام.من با مرد متاهلی که همسرش چندین ساله رفته و خبری ازش نیست ازدواج موقت انجام دادم..با توجه به اینکه در شناسنامه هنوز طلاق ثبت نشده، میتونیم ازدواجمون رو بصورت توافقی ثبت کنیم؟!

 • با سلام و خسته نباشید سوال من اینه چگونه میتوانیم استعلام بگیریم که یک نفر قبلا ازدواج موقت داشته یا نه در این مورد اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم؟

 • سلام
  من با همسرم در شرف طلاق هستیم.
  در این مدت سه ماه شخصی با من و دخترم زندگی میکند .و شوهر بنده از این موضوع اطلاع پیدا کرده و بر علیه ما در ایجاد رابطه نامشروع شکایت کرده است.
  آیا اگر دخترم به صیقه این شخص دربیاید شوهرم باز میتواند شکایتش را پیش بکشد

  • سلام در صورتی که رابطه نامشروع قبلی شما اثبات بشه این موضوع نمیتونه کمکی بهتون بکنه.
   ولی اگه دختر شما با ایشون صیغه محرمیت خونده باشه شما هم به ایشون محرم هستین و رابطه نامشروع مصداق نداره

 • سلام خسته نباشید.چندتا سوال داشتم.
  ۱_صیغه ۹۹ ساله جایی ثبت میشه؟و میتونیم استعلام بگیریم؟؟
  ۲_صیغه ۹۹ سال ارث بهشون تعلق میگیره ؟؟

 • سلام صیغه نامه رو میتونیم خودمون از اینترنت کپی بگیریم و پر کنیم و فقط جهت مهر ببریم دفترخونه؟!آیا دفتر خانه جایی ثبت میکنه ؟! طرفین نخواییم هیچ جا ثبت نشه ولی دستمون یه سند مهر دار باشه تا از طرف مامورین کلانتری و… به مشکل بر نخوریم!!

  • سلام میتونین به صورت عادی هم بنویسین و دو تا شاهد امضا کنن که شما صیغه محرمیت خوندین البته اعتباری جهت اجاره هتل و سایر موارد نداره ولی رابطه مشروع رو ثابت میکنه

 • سلام دختری که قبلا عقد دایم بوده و الان جدا شده و باکره میباشد، میتونه بدون اجازه پدرش صیغه بشه و خودشون متن رو بخونن

 • سلام وقت بخیر یه راهنمایی میخواستم ازتون ایا همسر بنده میتونن زن صیغه ای اونم صیغه ۹۹ ساله داشته باشن بدون اجازه من؟ایا این صیعه حکم عقد دائم را دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *