پرداخت نفقه طبق حقوق خانواده‌ آلمان

 

طبق قوانین خانواده در ایران، پرداخت هزینه‌های زندگی از وظایف و تعهدات زوج به حساب می‌آید. در مجموع از اصطلاحی با عنوان «نفقه» یاد می‌شود که در دوران ازدواج به همسر و فرزندان و پس از طلاق به فرزندان تعلق می‌گیرد. در قوانین کشورهای دیگر همچون کشورهای اروپایی، تامین هزینه‌های زندگی صرفا بر عهده زوج نمی‌باشد و هر کدام از زوجین در حد توان خود می‌بایست در تامین هزینه‌های زندگی پاسخگو باشد. از آنجایی که آمار مهاجرت اتباع ایرانی به کشور آلمان رو به رشد می‌باشد، بررسی حقوق خانواده آلمان، ضروری گردید. در حقوق خانواده آلمان شرایط و مفاد متعددی تحت عنوان حمایت مالی در خانواده در نظر گرفته شده است که در این مطلب بدان پرداخته می‌شود.

توجه داشته باشید که هرگونه ادعا در خصوص حمایت ‌های مالی به شرح زیر تنها در صورتی امکان‌ پذیر است که ازدواج به صورت آلمانی ثبت شده باشد. در صورتی که ازدواج اتباع ایرانی طبق قوانین ایران انجام و ثبت شده باشد، در این صورت پرداخت نفقه نیز می‌بایست در دادگاه‌ ایران مطرح گردد. در غیر این صورت، دادگاه صالح آلمان، طبق رویه قضایی و بر اساس قوانین خود عمل خواهد کرد.

برای دریافت مشاوره حقوقی و تخصصی در زمینه طلاق و درخواست نفقه در آلمان، با وکلای متخصص در موسسه حقوقی و داوری بین ‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان تماس حاصل نمایید.

وکیل تجدید نظر پرونده خانواده

به طور کلی 4 نوع حمایت مالی در دوران ازدواج و بعد از طلاق در قانون خانواده آلمان در نظر گرفته شده است:

 

الف) حمایت از همسر در طول ازدواج (Familienunterhalt)

طبق ماده 1360 قانون مدنی آلمان (Bürgerliches Gesetzbuch)، زوج و زوجه از نظر قانونی موظف به تامین نیازهای مالی یکدیگر در دوران ازدواج می‌باشند.

تصویب این ماده قانون بدان معنی است که زوجین، هر کدام بر اساس توان خود برای کار کردن در منزل یا خارج از خانه، موظف به تامین نیازهای خانواده می‌باشند. به طور کلی این تعهد قانونی تا زمان اقدام برای طلاق ادامه دارد. در قوانین آلمان پیش از صدور حکم نهایی طلاق، بازه زمانی یک ساله پیش از طلاق در نظر گرفته می‌شود. وظیفه‌ی قانونی و حتمی (بدون نیاز به ثبت درخواست طوج یا زوجه) در خصوص حمایت مالی در این دوران یکساله وجود ندارد. بنابراین، اگر زوج یا زوجه نیاز به تامین هزینه‌های مالی داشته باشد، می‌بایست درخواست خود را اعلام نمایند.

هرکدام از زوجین متعهد به حمایت مالی از طریق پرداخت کمک هزینه خانوار (Haushaltsgeld)، خرجی یا نفقه همسر (Taschengeld) و در شرایط ویژه هزینه ‌های تحصیل و تامین نیازهای ویژه همسر می‌باشند.

در ذیل انواع مختلف حمایت‌های مالی در دوران ازداج و زندگی زناشویی طبق حقوق خانواده آلمان مشروح می‌گردد:

  • کمک هزینه خانوار

زوج یا زوجه در صورتی که مشغول به کار نباشد، موظف به انجام امور منزل می‌باشد. در مقابل طرف دیگر که شاغل می‌باشد، متعهد به پرداخت هزینه‌های مربوط به امور منزل از جمله مسکن، خوراک، پوشاک، مراقبت ‌های بهداشتی و پزشکی، پرداخت حق بیمه است.

ده وکیل برتر خانواده در تهران

فرمول خاصی در خصوص محاسبه مبلغ پرداختی به عنوان کمک هزینه خانوار وجود ندارد. لذا بر اساس شرایط هر خانواده این میزان تعیین می‌گردد.

  • نفقه همسر

هر کدام از زوجین که شاغل بوده و درآمدی دارند، موظف به پرداخت مبلغی به همسر خود با عنوان «نفقه همسر» هستند. کمک هزینه خانوار برای رتق و فتق امور منزل در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که نفقه همسر صرفا برای خود همسر و برای انجام امور شخصی در نظر گرفته می‌شود.

طبق رویه دادگاه‌های آلمان در دعاوی مربوط به پرداخت نفقه همسر، حدود 5 تا 7 درصد درآمد زوج یا زوجه می‌بایست به دیگری که شاغل نمی‌باشد، تعلق گیرد. در صورتی که درآمد زوج یا زوجه به نحوی باشد که تمامی درآمد صرف هزینه ‌های خانه گردد، در این صورت طرف دیگر محق به دریافت نفقه نمی‌باشد.

  • کمک هزینه تحصیلی

در صورتی که زوج یا زوجه، پیش از ازدواج محصل بوده باشد، هر کدام از زوجین که شاغل بوده و درآمد کسب می‌کند، موظف به پرداخت هزینه‌های تحصیل دیگری می‌باشد.

  • پرداخت هزینه‌های مربوط به نیازهای ویژه

در صورتی که یکی از زوجین نیازهای ویژه‌ای از جمله پرداخت هزینه‌های درمانی داشته باشد، طرف دیگر که شاغل بوده و درآمد کسب می‌نماید، موظف به پرداخت این هزینه‌ها می‌باشد. این نکته را باید در نظر داشت که هزینه‌هایی از این دست نباید از مبالغ پرداختی تحت عنوان کمک هزینه خانوار یا نفقه کسر گردد.

در صورتی که هر یک زوجین که موظف به ادای این حمایت‌ های مالی هستند، از این کار امتناع ورزد، طرف دیگر می‌تواند دادخواست خود را به داگاه تقدیم نماید.

دادخواست بطلان عقد ازدواج

 

ب) حمایت‌های مالی در یک سال جدایی پیش از طلاق (Trennungsunterhalt)

طبق قوانین طلاق آلمان، در صورتی که زوجین حداقل یکسال جدا و دور از یکدیگر زندگی نمایند (اصطلاحا بدان «Trennungsjahr» یا «سال جدایی» می‌گویند)، می‌توانند درخواست طلاق نمایند. در این دوران، زوجین طبق قانون موظف به ادای حمایت ‌های مالی طبق شرایطی که در بالا توضیح داده شد، هستند؛ اما پرداخت این حمایت‌ های مالی خود به خود نبوده و منوط به درخواست هر یک از زوجین می‌باشد.

در صورتی که هر دو زوجین مشغول به کار بوده و کسب درآمد نمایند، زوج یا زوجه که درآمد کمتری نسبت به دیگری داشته باشد، در قبال ما به تفاوت درآمد می‌تواند مدعی ادای حمایت مالی باشد. برای مثال، اگر زوج درآمد ماهیانه 2.300 یورو و زوجه درآمد ماهیانه 2.100 یورو داشته باشد، مبلغ معادل 3.7 درصد از ما به تفاوت یعنی معادل 85.71 یورو (از 200 یورو) به زوجه پرداخت می‌‌گردد.

 

ج) حمایت ‌های مالی بعد از طلاق (Nachehelicher Ehegattenunterhalt)

بعد از طلاق بر اساس شرایطی خاصی ممکن است همچنان زوجین موظف به ادای حمایت‌های مالی گردند. طبق قانون هیچ یک از طرفین به طور خودکار موظف به پرداخت هزینه‌های مالی طرف دیگر نمی‌باشند. اما در صورتی که هر یک از زوجین نیاز مالی داشته باشد، می‌تواند درخواست خود را در دادگاه طرح نماید. اگرچه رویه‌ی دادگاه‌های آلمان در سال‌های اخیر، مبنی بر تاکید لزوم تامین هزینه‌های زندگی بعد از طلاق از سوی خود زوجین می‌باشد، در صورتی که به طور قطع وابستگی مالی زوج یا زوجه به دیگری به اثبات رسد، طرف دیگر موظف به پرداخت هزینه‌های زندگی بعد از طلاق نیز خواهد بود.

پس گرفتن پول از همسر

 

د) جبران خسارت برای افزایش ارزش اموال عمومی

در صورتی که ارزش دارایی‌های زوج یا زوجه در طول دوران ازدواج افزایش یابد، طرف دیگر می‌تواند درخواست خود را برای دریافت نیمی از ارزش افزایش‌یافته‌ی دارایی‌ها را طرح نماید. این در صورتی است که دارایی‌ها پیش از ازدواج کسب شده باشد و در طول دوران ازدواج بر ارزش آن و منافع حاصل از آن افزوده شده باشد. بنابراین منظور از اموال عمومی، اموال و دارایی‌هایی می‌باشد که پیش از ازدواج کسب شده باشد.

 

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهرپارسیان، با مدیریت محمدرضا مهری و حضور گروه وکلای مهر، ارائه‌دهنده هرگونه مشاوره تخصصی و حقوقی در زمینه طلاق و آثار آن از جمله پرداخت نفقه می‌باشد. محمدرضا مهری با سابقه دیرینه و درخشان در زمینه امور خانواده از جمله طلاق و آثار آن مانند نفقه، بهترین وکیل و مشاور حقوقی شما در پرونده‌های خانواده در ایران و آلمان خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی و حقوقی با کارشناسان ما در تماس باشید.

دپارتمان مهاجرت و حقوق بین ‌الملل طلیعه عدالت و مهر پارسیان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *