امروز با موضوع بررسی دادخواست اجازه ازدواج مجدد با شما هستیم.

یکی از شرایط مندرج در سند ازدواج که به زن وکالت در طلاق می دهد، و در صورت امضای مرد و عمل بر خلاف آن به اصطلاح حق طلاق برای زن ایجاد می‌شود، ازدواج مجدد مرد است.

در بین افراد جامعه گاهی مشاهده می‌شود که مرد متاهل، به واسطه ایجاد رابطه با زن دیگری و دلبستگی به او، تن به ازدواج دائم یا موقت با معشوقه داده و با توجه به لزوم ثبت ازدواج دائم در دفتر اسناد رسمی ازدواج و الزام مرد به ثبت ازدواج موقت در صورت بارداری زوجه، مشکل عدم امکان ثبت ازدواج پیش می آید.

ازدواج مجدد مرد متاهل بدون حکم دادگاه و ثبت ازدواج مجدد بدون حکم دادگاه توسط سردفتر ازدواج، مجازات هایی را در پی خواهد داشت.

گروه وکلای مهر با تشکیل دپارتمان تخصصی حقوق خانواده و بررسی شرایط ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر، موارد نه گانه صدور اجازه ازدواج مجدد توسط دادگاه به درخواست مرد را مورد بررسی حقوقی قرار داده که نتیجه آن در قالب مقاله حاضر در سایت رسمی موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان درج خواهد شد.

سوالات مرتبط با اجازه ازدواج مجدد مرد- دادخواست اجازه ازدواج مجدد

 • در چه مواردی اجازه ازدواج مجدد مرد از سوی دادگاه خانواده صادر می‌شود؟
 • آیا صدور اجازه ازدواج مجدد مرد تاثیری در نفقه و مهریه زن دارد؟ آیا در هر صورت حق طلاق زن محفوظ است؟
 • ثبت ازدواج موقت در چه مواردی لازم است؟
 • وکیل خوب خانواده در تهران چه ویژگیهایی دارد؟ گروه وکلای تخصصی ایران چگونه قابل شناسایی است؟
 • مجازات سردفتر اسناد رسمی ازدواج در صورت ثبت ازدواج مجدد مرد بدون حکم دادگاه چیست؟
 • دادخواست اجازه ازدواج مجدد در چه مواردی رد می‌شود؟
مشاوره حقوقی ارث

موارد صدور اجازه ازدواج مجدد از سوی دادگاه خانواده

در قانون جدید حمایت خانواده و قانون جدید طلاق توافقی، ماده 23 به مواردی پرداخته است که دادگاه خانواده با احراز سایر شرایط، نسبت به صدور اجازه ازدواج مجدد مرد اقدام خواهد نمود. اعلام رضایت همسر اول، عدم قدرت همسر اول به ادای وظایف زناشویی، عدم تمکین خاص زن از شوهر پس از صدور حکم الزام به تمکین وی، مبتلا شدن زن به جنون یا بیماری های لاعلاج و محکومیت قطعی زن در جرائم عمدی به مجازات حبس بیش از یک سال یا جزای نقدی که بر اثر عجز از پرداخت به بازداشت بیش از یک سال تبدیل می‎شود، از مواردی است که دادگاه خانواده با تقدیم دادخواست اجازه ازدواج مجدد از سوی مرد، می‌تواند این اجازه را صادر نماید.

ابتلای زن به اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه خانواده اساس زندگی خانوادگی را مختل نماید، سوء رفتار یا سوء معاشرت زن تا جایی که ادامه زندگی مشترک را غیر ممکن سازد، ترک زندگی خانوادگی از طرف زن به مدت بیش از ۶ ‌ماه، عقیم بودن زن و غایب شدن وی به مدت بیش از یک سال نیز، از جمله مواردی است که طبق قانون، مرد حق درخواست اجازه ازدواج مجدد را دارد.

اخذ اجازه ازدواج مجدد از طریق همسر دوم

گاهی اوقات برای کوتاه کردن راه دریافت اجازه ازدواج مجدد از سوی مرد، وی با تبانی همسر دوم، اقدام به ازدواج دائم نموده و سپس، همسر دوم در مقام شاکی، از عدم ثبت ازدواج دائم توسط همسر شکایت مطرح می نماید.

نصف کردن اموال شوهر

با توجه به اینکه مقام قضایی که به پرونده کیفری رسیدگی می‌کند، مکلف است تا ضمن صدور حکم محکومیت مرد به جرم عدم ثبت ازدواج موقت، دستور ثبت ازدواج دائم را نیز صادر نماید، طرفین به خواسته خود، بدون صرف هزینه‌های دادرسی و در معرض خطر عدم صدور اجازه ازدواج مجدد از سوی دادگاه خانواده، رسیده و موفق به ثبت ازدواج دوم می شوند.

نمونه دادخواست اجازه ازدواج مجدد

مانند همه دادخواست هایی که در مسائل حقوقی تقدیم دادگاه می‌شود، رسیدگی به درخواست صدور اجازه ازدواج مجدد لازم است در فرم های مخصوص چاپی دادخواست، تنظیم شود.

ستون خواهان و خوانده، شرح خواسته و مبلغ آن که در دادخواست اجازه مجدد لازم نیست، دلایل و مستنداتی که پیوست دادخواست می‌شود، از مواردی است که لازم است در دادخواست اجازه ازدواج مجدد قید شود.

نمونه متن دادخواست را می‌توان به شرح ذیل نگارش کرد:

ریاست محترم دادگاه خانواده تهران

با سلام و احترام، به حکایت سند ازد.اج که تصویر مصدق آن به پیوست دادخواست تقدیم می‌شود، خوانده مدت چهار سال است که همسر شرعی و قانونی بنده می‌باشد.

بر اساس دادنامه قطعی شماره11111 صادر شده از شعبه دوم دادگاه تجدید نظر استان تهران،  خوانده محکوم به الزام به تمکین شده است.

با صدور دستور اجرای حکم صادر شده، از سوی شعبه 264 دادگاه خانواده ونک، خوانده محترم با گذشت یکسال از قطعیت دادنامه الزام به تمکین، از تمکین خاص خودداری نموده است.

با تقدیم دادخواست حاضر و مستندات پیوست، تقاضای رسیدگی و صدور حکم به اجازه ازدواج مجدد را دارم- با احترام مجدد- خواهان

اجبار شوهر به پرداخت مهریه

وکیل خوب خانواده در تهران

اگر سالهاست که در جستجوی وکیل پایه یک دادگستری و متخصص امور خانواده در دادگستری سرگردان هستید، اگر نیاز به مشاوره آنلاین با وکیل پایه یک دادگستری در امور خانواده را دارید، اگر از تعویض وکلای متعدد خسته شده اید، می‌توانید یک بار برای همیشه از خدمات مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر بهره مند شوید

تنظیم دادخواست مطالبه مهریه، دفاعیه پرونده‌های خانواده، وکالت در پرونده‌های کیفری خانواده، معرفی وکیل طلاق توافقی در تهران و سایر شهرستانها، قبول وکالت در پرونده‌های طلاق توافقی تخصص گروه وکلای خانواده مهر می‌باشد

ادعای مشاوره حقوقی رایگان خانواده از وکلا و موسساتی است که معنی خدمات حقوقی را درک نکرده اند و با توجه به حجم پایین مراجعین، سعی در جذب مخاطب دارند.

انجام وکالت در پرونده‌های خانواده، با همراهی حداقل دو وکیل پایه یک دادگستری انجام خواهد شد.

گروه وکلای رسمی مهر پارسیان، متشکل از وکلای پایه یک دادگستری، کارشناسان رسمی دادگستری، قضات بازنشسته و اساتید برتر حقوق در ایران، آماده پذیرش کلیه دعاوی عزیزان در پرونده های خانواده، کیفری، حقوقی و ثبتی می باشد.

جهت انتخاب بهترین وکیل در ایران، و مشاوره با همکاران موسسه حقوقی و داوری بین المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان، در روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت 9 الی 18 و پنج شنبه از ساعت 9 الی 14 با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 • 21-88795408
 • 021-88796143
 • 09120067661
 • 09120067662
 • 09120067663
 • 09120067664
 • 09120067665

در خارج از ساعات اداری اعلام شده و جهت مشاوره آنلاین نیز می‌توانید از طریق تکمیل فرم از طریق سایت گروه وکلای مهر اقدام فرمایید.

دعوای مطالبه وجه چک بابت مهریه

دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

دپارتمان حقوق خانواده گروه وکلای مهر

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *