وکیل خانواده در خیابان جمالزاده

وکیل خانواده در خیابان جمالزاده


گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم. حضانت فرزند از جمله موضوعات مورد اختلاف در امور حقوقی خانواده می‌باشد و این موضوع از جهتی دارای اهمیت بسیار زیادی خواهد بود که هرکدام از پدر و مادر بخواهند فرزند خود را، خود نگهداری کنند و بدون اینکه طرف دیگر در نگهداری کامل فرزند نقشی داشته باشد. غالبا این موضوع زمانی اتفاق می افتد که زوجین قصد جدایی، افتراق و یا طلاق را داشته و یا اینکه بخواهند بعد از صدور حکم طلاق تکلیف حضانت فرزند خود را مشخص کنند؛ چرا که با افتراق و جدایی زوجین از یکدیگر، به عنوان زن و شوهر زندگی نمی‌کنند و از یکدیگر فاصله می گیرند، و در نتیجه باید نسبت به فرزند مشترک خود که در قبال نگهداری آن مسول و متعهد هستند، پاسخگو و در صورت جدایی، هر دوی آنها باید خود با یکدیگر حضانت فرزند را داشته باشند ولی فرزند باید نزد یکی از زوجین قرار بگیرد.

قانون برای حضانت فرزند بعد از صدور حکم طلاق، مواردی را مصرح کرده است که در مورد حضانت و نگهداری فرزند تعیین تکلیف می‌شود. در طول مدتی که حضانت با پدر و مادر و یا غیر از آنها می‌تواند باشد، ممکن است مواردی حادث شود که در صلاحیت شخصی که مسول نگهداری او می‌باشد تردید ایجاد شود و شخص صلاحیت لازم را نداشته و در نتیجه نگهداری از طفل، موجب ایجاد مشقت شود و برخلاف مصلحت و غبطه ی فرزند باشد، در این صورت شخص دیگر می‌تواند به جهت گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم اقدام کند.

دپارتمان حقوق خانواده موسسه‌ی حقوقی و داوری بین‌المللی مهر پارسیان قصد دارد در این مقاله مطالبی را در مورد گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم و شرایط گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم با توجه به شایع بودن پرونده‌های حقوقی در امر گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم، منتشر نماید.

سوالات مرتبط با گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم

– حضانت فرزند و تعیین آن به چه نحوی می‌باشد؟

– در چه صورتی، اخذ حضانت فرزند به صورت دائم امکان پذیر خواهد بود؟

– قرار تامینی لازم برای گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم چگونه می‌باشد؟

برترین گروه وکلای ایران در پرونده‌های خانواده کدام است؟

– فعالیت موسسه‌ی حقوقی مهر پارسیان در زمینه‌ی امور حقوقی خانواده چیست؟

حضانت فرزند و نحوه ی تعیین آن

در صورت وجود اختلافات جدی بین زوجین، هرگاه تصمیم آنها بر جدایی و طلاق باشد، در صورتی که در زندگی مشترک خود صاحب فرزند یا فرزندانی هم باشند که سنین کمی دارند، موضوع مهم حضانت مطرح می‌شود. حضانت و نگهداری فرزند یا فرزندان، از وظایف مادر و پدر می‌باشد که در انجام آن باید با یکدیگر معاضدت داشته باشند، ولی زمانی که موضوع افتراق و جدایی آنها مطرح می‌شود، انجام این تعهد به نگهداری طفل، بنا بر مصلحت طفل توسط پدر یا مادر به حکم قانون و دادگاه تعیین می‌شود که به این وسیله امنیت جسمانی و روحی او تامین گردد.بر همین اساس هرگاه طلاق و جدایی حاصل شود، دادگاه حضانت طفل را به مادر تا هفت سالگی می سپارد و بعد از آن مدت، حضانت با پدر طفل خواهد بود. البته فرزند می‌تواند بعد از رسیدن به سن بلوغ، خود تعیین کند که با کدام یک از آنها زندگی نماید و این حضانت بر فرزند تا سن قانونی ادامه خواهد داشت.

حال این امکان وجود دارد که حضانت فرزند هم تا بعد هفت سالگی با مادر ادامه داشته باشد و یا هر کدام از پدر و مادر صلاحیت لازم برای نگهداری طفل را نداشته باشند و در این صورت نظر دادگاه خانواده در این مورد لازم الاتباع خواهد بود که حضانت فرزند، با اقربا یا شخص دیگری باشد.

امکان گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم

با توجه به سن طفل، بعد از طلاق تا هفت سالگی، مادر عهده دار حضانت فرزند خود خواهد بود، حال این امکان وجود دارد که حضانت و حق نگهداری طفل، به دلیلی در مدت هفت سال و یا برای بیش از مدت مقرر که نگهداری طفل با اوست، هم از او سلب گردد و این موارد زمانی است که:

– مادر دچار جنون شود.

– توانایی لازم به جهت تامین نیازهای مادی و عاطفی فرزند خود را نداشته باشد.

– مادر ازدواج مجدد نماید.

در صورتی که هر کدام از این امور برای مادر طفل حادث شود، پدر یا اقربای فرزند، می‌توانند از دادگاه تقاضای سلب حضانت فرزند از مادر و گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم را داشته باشند که با احراز موارد مزبور، دادگاه بر حسب امر، حضانت فرزند را در صورت صلاحیت، به پدر یا اقربای او اعطا می‌کند.

با این اوصاف، قانون گذار به دلیل حمایت از طفل، موارد موجب سلب حضانت فرزند به صورت دائم را فقط محدود به مواردی که از مادر سلب حق حضانت می‌شود، نکرده و موارد دیگری را که به دلیل اعمال و انحطاط اخلاقی پدر و مادر و عدم مواظبت در جهت حضانت و نگهداری، محتمل است موجب مشقت و عسر و حرج و همچنین موثر در وضعیت جسمانی و اخلاقی فرزند شود را احصا کرده و در این صورت ممکن است از مادر یا پدر در مورد نگهداری به طور دائم، سلب حضانت شود و همچنین طرف دیگر یا اقربای طفل می‌توانند به موجب دادخواست و اثبات موارد ذیل، تقاضای گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم را داشته باشند:

– اعتیاد زیان آور به الکل، مواد مخدر و قمار

– اشتهار به فساد اخلاق و فحشا

– ابتلا به بیماریهای روانی با تشخیص پزشکی قانونی

– سو استفاده از طفل یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشا، تکدی گری و قاچاق

– تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف

قرار تامینی لازم برای گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم

با احراز تخلف پدر یا مادر در مورد حضانت فرزند، هرگاه تا صدور حکم دادگاه و اقدام به جهت سلب حضانت شخص و همچنین گرفتن حضانت فرزند به صورت دائم، امکان به خطر افتادن سلامت جسمانی و اخلاقی فرزند و قرار گرفتن طفل در وضعیت عسر و حرج و مشقت وجود داشته باشد، طرف دیگر می‌تواند درخواست دستور موقت، مبنی بر نگهداری طفل در مکانی مناسب و یا توسط شخص صالح دیگری را به طور موقت از دادگاه داشته باشد و موقتا اجرا شود.

خدمات موسسه حقوقی مهر پارسیان در زمینه امور حقوقی خانواده و حضانت

چنانچه در زمینه‌ی مسائل مربوط به حضانت فرزند و اختلافات و دعاوی ناشی از آن، متمایل به دریافت مشاوره و راهنمایی از تیم وکلای تخصصی موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان در امر خانواده و حضانت فرزند می باشید، می‌توانید برای تنظیم وقت و مشاوره ی تلفنی یا حضوری با موسسه تماس حاصل نمایید.

نشانی دفتر وکالت وکیل آنلاین

میدان ونک- ابتدای بزرگراه حقانی- خیابان گاندی جنوبی- خیابان چهاردهم- پلاک 14- طبقه 4- واحد 9 و 10

تلفن های تماس با دفتر وکیل آنلاین

021-88663925

021-88663926

021-88663628

021-88796143

تماس با دفتر وکیل آنلاین خارج از ساعات اداری و تعطیلات

ارسال پیام از طریق خط تلفن همراه به موبایل وکیل تخصصی خانواده تهران

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

ارسال پیام از طریق شماره واتس آپ و تلگرام وکیل متخصص

09120067664

09120067669

09121281014

پس از ارسال پیام شکیبا باشید تا جهت وقت مشاوره حضوری یا آنلاین هماهنگی صورت گیرد.

حداکثر ظرف 12 ساعت وقت مشاوره تنظیم و به شما اعلام خواهد شد.

دفتر وکیل پایه یک ویژه

امتیاز دهی به مقاله

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.