امروز با موضوع مهریه عندالاستطاعه و راه‌های وصول آن با شما هستیم.

مهم‌ترین حق مالی زن، در ازدواج همیشگی و یا ازدواج موقت، بنا به نظر علمای حقوق خانواده، مهریه است.

مهریه تعهدی مالی و حقوقی از سوی مرد است که جهت اطمینان خاطر زن و دلگرمی وی به زندگی مشترک طی تعالیم قرآنی و همچنین تایید دین اسلام، ایجاد شده است.

اما جامعه ایرانی هم خیلی زود مهریه را پذیرفت، در همه کشورهای دنیا، حقوق مالی برای زن، قرار داده می‌شود.

گاهی تحت عنوان تملیک نصف دارایی هنگام طلاق و یا دارا شدن نصف اموال مرد در صورتی که بی دلیل اقدام به استفاده از حق طلاق نماید.

اما همین حق مالی در برخی موارد از گردن مرد ساقط می‌شود و زن امکان مطالبه مهریه را ندارد.

نکات مهم در بررسی موضوع مهریه عندالاستطاعه

آیا امکان تبدیل مهریه عندالاستطاعه به مهریه عندالمطالبه وجود دارد؟
هزینه وکیل برای وصول مهریه عندالاستطاعه چگونه تعیین و دریافت می‌شود؟
بهترین وکیل جهت مشاوره حقوقی نحوه تعیین مهریه در ایران کیست؟
آیا امکان وصول مهریه عندالاستطاعه برای ایرانی‌های مقیم خارج از کشور وجود دارد؟

استطاعت

در مهریه عندالاستطاعه، که جهت جلوگیری از اقدام به مطالبه مهریه، بلافاصله بعد از ازدواج، توسط بعضی از خانم‌ها انجام می‌شد، امکان پرداخت و توانایی مالی مرد جهت پرداخت مهریه، شرط مطالبه مهریه توسط زن، قرار داده شده است.

به دیگر مفهوم، زن تا قبل از اثبات توانایی شوهر در پرداخت مبلغ مهریه، امکان مطالبه یا وصول مهریه را ندارد.

بار اثبات توانایی مرد، به گردن زن قرار داده شده و در این گونه موارد زن مدعی و شوهر منکر است.

راه مطالبه و وصول مهریه عندالاستطاعه

براساس توافق طرفین در هنگام عقد ازدواج اعم از دائم و یا موقت، در تعیین مهریه عندالاستطاعه، این توافق بر اساس ماده 10 قانون مدنی معتبر و قابل اجراست.

پس زن نمی‌تواند هر زمان که مایل بود، مهریه خود را مطالبه نماید بلکه ابتدا باید اثبات نماید که شوهر توان پرداخت مهریه وی را، با در نظر گرفتن مستثنیات دین، دارد.

مستثنیات دین اموالی هستند که بدهکار برای امرارمعاش و زندگی به آنها نیاز دارد و دادگاه نمی‌تواند آنها را برای اجرای حکم متوقف کند.

نحوه اثبات توانایی شوهر در پرداخت مهریه چگونه است؟

اگر شوهر اموالی دارد و آنها را از همسرش مخفی نموده، براساس قانون، امکان اخذ استعلام از بانک مرکزی، اداره راهنمایی و رانندگی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، جهت اطلاع از دارایی‌های مرد وجود دارد.

چگونه می‌توان از اموال و دارایی‌های شوهر مطلع شد؟

کافی است با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج که از طریق آن ازدواج زوجین به ثبت رسیده است، درخواست صدور اجراییه نمود.

با درخواست ذینفع و یا وکیل وی، سردفتر اقدام به صدور اجراییه و ابلاغ به شوهر نموده و شوهر مکلف به پرداخت مهریه زن می‌باشد اما اگر شوهر اقدامی جهت پرداخت مهریه انجام نداد، با تشکیل پرونده در اداره اجرای اسناد رسمی ثبت، می‌توان درخواست استعلام از بانک مرکزی، اداره ثبت اسناد و املاک کشور و یا اداره راهنمایی رانندگی جهت اطلاع از دارایی‌های شوهر و آنها را توقیف نمود.

استعلام دارایی‌های شوهر از طریق دادگاه

به نظر می‌رسد که بتوان در دادگاه خانواده، دعوی با موضوع اثبات دارایی مرد طرح نمود و دادگاه با استعلام از مراجع مذکور، نسبت به کشف دارایی‌های مرد اقدام نمود.

اما راه دیگری که وجود دارد، دادخواست تامین دلیل از شورای حل اختلاف نیز می‌تواند باشد.

هرچند با توجه به صلاحیت عام دادگاه خانواده در مسائل خانواده و لزوم طرح همه دعاوی خانواده در دادگاه خانواده، بر اساس قانون جدید حمایت خانواده، راه دوم را دشوار می‌نمایاند ولی باید منتظر رویه قضایی در این مورد بود تا بتوان بهترین و آسان‌ترین راه را معرفی کرد.

در هر صورت مشاوره با وکیل متخصص خانواده جهت وصول مهریه عندالاستطاعه، با توجه به امکان انتقال اموال توسط مرد و خروج عمدی وی از استطاعت نیز بحث مفصلی است که در ادامه خواهد آمد.

معامله صوری به قصد فرار از دین

منظور معامله‌ای است که بدون قصد و اراده جدی و به صورت غیر واقعی با هدف نپرداختن بدهی انجام می‌شود.

گاهی اوقات، شوهر برای خروج عمدی از اثبات توانایی وی در پرداخت مهریه توسط زن، تمام یا بخشی از اموال خود را به صورت غیر واقعی به اشخاص دیگری منتقل می‌نماید.

در صورت اثبات این موضوع و تقلب مرد، انتقال دهنده و انتقال گیرنده در صورت اطلاع و تبانی، مسئولیت کیفری داشته و علاوه بر ابطال معامله صوری، اموال منتقل شده قابل استرداد و توقیف جهت وصول مهریه هستند.

در این گونه موارد باید شکایت کیفری از طرف زن یا وکیل وی طرح شود و نیازی به دادخواست نیست مگر اینکه مال در اثر انتقال‌های بعدی دست به دست شده باشد که لزوم طرح دادخواست ابطال سند و معامله بدیهی است.

حق حبس در مهریه عندالاستطاعه

موضوع مهم در مهریه عندالاستطاعه، امکان استفاده زن از حق حبس می‌باشد.

حق حبس یعنی، زن می‌تواند تا زمان پرداخت مهریه نسبت به برقراری عمل زناشویی، خودداری نماید، حال با توجه به اینکه مهریه عندالاستطاعه، در صورت عدم توان مرد در پرداخت مهریه، قابل مطالبه نیست، آیا باز هم زن می‌تواند از حق حبس استفاده نماید؟

پاسخ این سوال قطعا منفی است؛ در صورت عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه عندالاستطاعه، زن نمی‌تواند تمکین خاص را منوط به پرداخت مهریه نموده و از حق حبس استفاده کند چرا که معلوم نیست شوهر چه زمانی مستطیع می‌شود و این با فلسفه ازدواج مغایر است.

اما در جایی که مرد توان پرداخت مهریه را دارد، امکان استفاده زن از حق حبس وجود دارد و زن می‌تواند تا زمان پرداخت مهریه از برقراری رابطه جنسی خودداری نماید.

البته شرط استفاده از حق حبس، باکره بودن زن است.

مرجع درخواست وصول مهریه عندالاستطاعه

با توجه به قانون برنامه ششم توسعه، تمامی دیونی (بدهی) که به موجب سند رسمی برعهده شخصی قرار می‌گیرد، لازم است ابتدا از طریق اداره اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد، پیگیری شوند.

مهریه عندالاستطاعه با توجه به اینکه بدون معرفی اموال و دارایی مرد، اصولا امکان مطالبه مهریه وجود ندارد، تنها راه ممکن جهت مطالبه و وصول مهریه، اقدام از طریق اداره اجرای اسناد رسمی ثبت اسناد می‌باشد.

وکیل متقاضی و یا خود وی با مراجعه به دفتر رسمی ازدواج، درخواست صدور اجراییه نموده و پس از صدور و ابلاغ اجراییه توسط سردفتر ازدواج، با درخواست ذینفع پرونده در اداره اجرای اسناد رسمی ثبت تشکیل و نسبت به اجرای تشریفات قانونی اقدام خواهد شد.

لازم به ذکر است در مطالبه و وصول مهریه تفاوتی بین ازدواج دائم و موقت وجود ندارد اما اگر ازدواج موقت براساس سند رسمی نباشد و فقط بین زن و شوهر و شاهد ثبت شده باشد با توجه به رسمی نبودن سند ازدواج موقت، باید از طریق دادگاه خانواده اقدام نمود.

مدارک لازم جهت مطالبه مهریه عندالاستطاعه

 • سند ازدواج یا رونوشت (کپی) آن
 • کارت ملی و شناسنامه
 • مدرکی که دارایی مرد را ثابت نماید.
 • وکالتنامه وکیل در صورتی که پرونده توسط وکیل پیگیری می‌شود.

وکیل متخصص در وصول مهریه عندالاستطاعه

 قبل از هرگونه اقدام حقوقی و قرارداد، که ازدواج مهم‌ترین آنها می‌باشد، مشاوره با وکیل متخصص حقوق خانواده، می‌تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری نماید و بنا به نظر استاد مسلم حقوق و سرپرست گروه وکلای مهر پارسیان، دکتر محمدرضا مهری، طلاق قبل از ازدواج، بهترین نظریه جهت پیشگیری از اختلافات احتمالی خانوادگی می‌باشد.

021-88795408
021-88796143
09120067665
در خارج از ساعات اداری اعلام شده و جهت مشاوره آنلاین با وکیل متخصص مهریه نیز می‌توانید از طریق تکمیل فرم از طریق سایت گروه وکلای مهر اقدام فرمایید.

برای دریافت مهریه در ازدواج موقت به کجا باید مراجعه کنیم؟

در خصوص دریافت مهریه تفاوتی در ازدواج موقت و دائم وجود ندارد و در هر دو صورت باید به مراجع ثبتی مراجعه شود.

آیا بدون تعیین مهریه می‌توان ازدواج کرد؟

بدون تعیین مهریه می‌توان به صورت دائم ازدواج کرد اما بدون تعیین مهریه امکان ازدواج موقت وجود ندارد.

 

دفتر وکالت محمدرضا مهری وکیل و مشاور حقوقی خانواده

8 دیدگاه

 • سلام وقتتون بخیر
  من سال گذشته با خانومم عقد کردم و توافق ما ۷۲ عدد سکه تمام بهار آزادی عندالاستطاعه بود الان خانومم میگه تامهریه پرداخت نکنی من با تو زندگی نمیکنم و میخوام از حق حبس استفاده کنم آیا ایشون این حق رو داره ؟ وکیلی دارید که بتونن به من راهنمایی بدن ؟

  • سلام دوست عزیز
   بر اساس قانون و رویه عملی دادگاه ها و همچنین بر اساس رای وحدت رویه دیوان عالی کشور، حق حبس مهریه در مهریه عندالاستطاعه جاری نیست. در واقع، اگر مهریه زن عندالاستطاعه بود، دیگر زن امکان استفاده از حق حبس را نخواهد داشت. بلکه زن در صورتی می تواند از حق حبس استفاده کرده و از تمکین در برابر شوهر خودداری کند که مهریه او از نوع مهریه عندالمطالبه باشد تا هر زمان بخواهد مهریه را مطالبه کند، مرد موظف به پرداخت آن باشد
   جهت رزرو مشاوره با سرکار خانم توکل وکیل متخصص امور خانواده با شماره ۰۹۱۲۰۰۶۷۶۶۱ تماس حاصل فرمایید.

 • سلام وقتتون بخیر

  من سال گذشته با خانومم عقد کردم و توافق ما ۷۲ عدد سکه تمام بهار عندالاستطاعه بود الان خانومم میگه تامهریه پرداخت نکنی من با تو زندگی نمیکنم و میخوام از حق حبس استفاده کنم آیا ایشون این حق رو داره ‌؟ وکیلی دارید که بتونن به من راهنمایی بدن ؟

  • سلام بله در صورتی که تا حالا رابطه جنسی نداشتین امکان استفاده از حق حبس رو دارند.
   اما بعد از داشتن رابطه جنسی دیگه این حق برای زوجه متصور نیست.

  • سلام دوست عزیز
   پاسخ به این سوال قطعا منفی است. در صورت عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه عندالاستطاعه، زن نمی‌تواند تمکین خاص را منوط به پرداخت مهریه نموده و از حق حبس استفاده کند، چرا که معلوم نیست شوهر چه زمانی مستطیع می‌شود و این با فلسفه ازدواج مغایر است.

 • سلام جناب وکیل ما جهت آشنایی و به اصرار خانواده ها میخوایم خطبه نکاح موقت بخونیم آیا میتونیم مهریه رو عندالاستطاعه  قرار بدیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *