امروز با موضوع رابطه نامشروع مرد متاهل با شما هستیم.

در سال های اخیر طلاق به دلیل خیانت شوهر یکی از موضوعاتی است که حجم بالای پرونده‌های دادگاه های خانواده را در بر گرفته است. طلاق به دلیل خیانت شوهر آمار نگران کننده ای دارد و در حقیقت خانواده های بسیاری به دلیل خیانت شوهر از هم گسیخته اند.

زندگی زناشویی در بسیاری از موارد به دلیل خیانت شوهر به دادگاه ها کشیده شده است. خیلی از خانم ها در تماس با موسسه حقوقی طلیعه عدالت و مهر پارسیان و دفتر وکالت محمدرضا مهری به عنوان وکیل خوب خانواده در تهران، خواهان اطلاعات در خصوص چگونگی تقاضای طلاق به دلیل خیانت شوهر بوده اند.

لذا مشاور گروه وکلای مهر در این یادداشت، سعی نموده است مباحث حقوقی و کاربردی طلاق به دلیل خیانت شوهر، چگونگی تنظیم دادخواست طلاق به درخواست زوجه و دادگاه صالح به رسیدگی به طلاق به دلیل خیانت شوهر را با توجه به رویه قضایی دادگاه خانواده بررسی نماییم.

سوالات متداول در خصوص طلاق به دلیل خیانت شوهر و رابطه نامشروع مرد متاهل

  • حکم زنا زن شوهردار با مرد متاهل چیست؟ آیا رابطه نامشروع مرد متاهل از مصادیق عسر وحرج زوجه است؟
  • فساد اخلاقی مرد متاهل چگونه باعث ایجاد حق طلاق برای همسر وی می‌شود؟
  • محکومیت شوهر به داشتن رابطه نامشروع با زنان دیگر چه تاثیری در پرونده طلاق دارد؟
  • بهترین وکیل برای اثبات حق طلاق زن در تهران کیست؟
  • دادگاه خانواده تهران به پرونده‌های طلاق از طرف زن چگونه رسیدگی می‌کند؟
  • روابط دختران مجرد با مردان متاهل چه حکمی دارد و به چه دلیل رواج یافته است؟
  • آیا صیغه کردن دختر مجرد و باکره برای مردان متاهل جایز است و یا باعث ایجاد حق طلاق برای زن می‌شود؟ آیا زن حق درخواست طلاق به دلیل خیانت شوهر را دارد؟
  • چگونگی تنظیم دادخواست طلاق به دلیل خیانت شوهر چگونه است؟ آیا ارتباط اینترنتی شوهر با خانم های دیگر می‌تواند دلیلی بر خیانت شوهر محسوب شود؟
  • زن چگونه می‌تواند خیانت شوهر را به اثبات برساند؟ دادگاه صالح جهت رسیدگی به پرونده طلاق به دلیل خیانت شوهر کجاست؟
راه شکایت از دخالت پدر زن

بررسی رابطه نامشروع مرد متاهل

در حقیقت یافتن علت در خصوص موضوع طلاق به دلیل خیانت شوهر از تخصص مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری خارج است و شاید خیانت شوهر در اکثر موارد به دلیل تنوع طلب بودن مردان و مسائل جنسی باشد لیکن حرفه و تخصص وکیل پایه یک دادگستری ایجاب می نماید تا از منظر قوانین موضوعه، مباحث حقوقی طلاق به دلیل خیانت همسر را بررسی نماییم. بررسی مسائل روانشناختی و سکس تراپی دلایل تنوع طلبی در مردان متاهل و زنان متاهل نیز می‌تواند ریشه ها و دلایل خیانت مردان و زنان متاهل را تا حدی روشن کند.

خیانت شوهر در فضای مجازی

خیانت شوهر یا زن در زندگی خانوادگی به طور مشخص در قوانین موضوعه جرم انگاری نشده است اما می‌توان گفت خیانت شوهر اصولا به رابطه نا مشروع جنسی گفته می‌شود که قانون گزار در قانون مجازات اسلامی حسب مورد مجازات حدی یا تعزیری برای رابطه نامشروع و زنا در نظر گرفته است. لذا ارسال یک پیام عاشقانه از شوهر به زن دیگر نمی‌تواند از موجبات خیانت شوهر محسوب شود.

از طرف دیگر ماده 1257 قانون مدنی بیانگر این موضوع است که چنانچه کسی مدعی حقی است می بایست با ادله اثبات دعوا اعم از اقرار و شهادت، اسناد کتبی، سوگند و امارات آن را در دادگاه صالح اثبات نماید بر همین اساس پیامک، چت در فضای مجازی و یا ایمیل را نمی‌توان از ادله اثبات دعوا دانست چرا که می‌توان محتویات پیام یا چت را هک یا جعل نمود. البته در رویه قضایی اسنادی دال بر ارتباط اینترنتی همچون ایمیل یا چت صرفا می‌تواند از جمله امارات بوجود آورنده علم قاضی باشد که در کنار سایر اوضاع و احوال در تصمیم‌گیری قاضی دادگاه تاثیر گذار باشد. لذا می‌توان نتیجه گرفت وجود چنین ارتباطاتی جرم انگار نشده و شاید تنها در قالب های جرایم مذکور در قانون مجازات اسلامی قابل تعقیب و محاکمه باشد.

الزام مرد به بخشیدن مدت صیغه موقت

حق درخواست طلاق به دلیل خیانت شوهر

مطابق ماده 1133 قانون مدنی، مرد هر وقت بخواهد می‌تواند زن خود را طلاق دهد و نیاز به هیچ دلیلی در جهت تقاضای طلاق ندارد  اما حق طلاق از جانب زن محدود می‌باشد. چنانچه شوهر به زن خیانت نماید و زن بتواند خیانت شوهر را در دادگاه اثبات نماید این امر می‌تواند مطابق ماده  1130 قانون مدنی ( که از جمله مواد پر کاربرد در خصوص تقاضای طلاق از جانب زن می‌باشد ) موجب عسر و حرج زن شده و بنابر همین موضوع زن به دادگاه مراجعه کند و دادخواست طلاق تنظیم نماید.

تاثیر حکم محکومیت کیفری در پرونده طلاق به دلیل خیانت شوهر

شاید برخی تصور نمایند خیانت شوهر که مطابق ماده 1130  قانون مدنی از مصادیق عسر و حرج زن است باید ابتدا خیانت شوهر در دادگاه کیفری با رای قطعی اثبات شود اما باید گفت که در واقع نیازی به مراجعه به دادگاه کیفری نیست و همین که خیانت شوهر و عسر و حرج از ادامه زندگی بر دادگاه ثابت شود حتی بر فرض مخالفت شوهر با طلاق، دادگاه می‌تواند با طلاق زوجه موافقت نماید.

در این خصوص نظریه مشورتی1994/93/7 مورخ 21/8/1393  اداره حقوقی قوه قضاییه این ادعا را تایید می نماید. به موجب این نظریه دادگاه خانواده به استناد ماده 199 قانون آیین دادرسی مدنی می‌تواند راسا و بدون نیاز به دادگاه کیفری سو رفتار شوهر را احراز نماید و نیازی به صدور حکم کیفری نیست و حتی صدور حکم قطعی دادگاه کیفری مبنی بر برائت شوهر منافاتی با احراز سو رفتار وی و صدور حکم طلاق نخواهد داشت چرا که هر سو رفتاری لزوما جرم محسوب نمی‌شود.

شرایط اعدام در جرم لواط

دادگاه صالح جهت تقاضای طلاق به دلیل خیانت شوهر

به موجب ماده 12 قانون حمایت خانواده مصوب 1392 زوجه می‌تواند در دادگاه محل اقامت شوهر یا محل سکونت خود دعوا را مطرح نماید به غیر از موردی که دعوای زوجه مطالبه مهریه مال غیر منقول باشد که اگر این موضوع مطابق قانون ایین دادرسی مدنی دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است. لذا اصولا زن مختار است در دادگاه خانواده محل اقامت شوهر یا محل سکونت خود دادخواست طلاق به دلیل خیانت شوهر را تقدیم نماید.

بهترین وکیل پایه یک دادگستری در خصوص وکالت در طلاق به دلیل خیانت شوهر

از این یادداشت می‌توان نتیجه گرفت که خیانت شوهر و داشتن رابطه نامشروع مرد متاهل و یا زنا با زن های دیگر به موجب عرف سو رفتار محسوب شده و لذا منجر به عسر و حرج زوجه می‌گردد و این از موضوعاتی است که با آبرو و حیثیت خانوادگی زوجه مغایرت دارد.

لازم به ذکر است در نهایت قاضی رسیدگی کننده به پرونده با عنایت به شرایط و اوضاع و احوال و همچنین شخصیت زوجین تصمیم نهایی اتخاذ می نماید. موسسه حقوقی طلیعه عدالت و مهر پارسیان با بهره مندی از گروه وکلای مهر که همگی از وکلای خوشنام به مدیریت محمدرضا مهری می باشند به شما عزیزان در تمامی موضوعات حقوق خانواده اعم از تقاضای طلاق به درخواست زوجه، مطالبه مهریه، طلاق توافقی، تقاضای طلاق به دلیل خیانت همسر مشاوره حقوقی ارائه نموده و قبول وکالت می نمایند.

علی مهری-کارشناس ارشد حقوق

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *