امروز با موضوع وکیل مهریه با شما هستیم.

برای وصول و مطالبه مهریه در ازدواج دائم و موقت، راههای متفاوتی وجود دارد که تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم و کمابیش در رسانه های مجازی و رسانه های دیگر درباره آن مطالب زیادی شنیده ایم.

در این نوشتار که توسط دفتر وکالت محمدرضا مهری یکی از ده وکیل برتر خانواده در ایران تهیه شده است، به موضوع وکیل مهریه و معرفی وکیل متخصص مطالبه و وصول مهریه پرداخته و در نهایت با معرفی روشهای وصول و مطالبه مهریه با شما خواهیم بود.

نکات مهم در موضوع وکیل مهریه

 • هزینه استخدام وکیل در پرونده مهریه چگونه تعیین و از موکل وصول می شود؟
 • آیا می توان برای انتخاب وکیل تضمینی مهریه، وصول حق الوکاله را مشروط به وصول مهریه نمود؟
 • پرداخت هزینه دادرسی در پرونده مهریه توسط وکیل مهریه چگونه پرداخت می شود؟

راههای مطالبه و وصول مهریه

مراجعه به دادگاه خانواده

برای مطالبه مهریه در عقد دائم و موقت، می توان ابتدا با ارسال اظهارنامه به همسر، موضوع مطالبه رسمی مهریه را به اطلاع وی رساند تا شاید مشارالیه تمایل خود را برای پرداخت مبلغ مهریه اعلام نماید.

در صورت استنکاف از پرداخت مهریه ما فی القباله، ارائه و تقدیم دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه حلی است که در ابتدای امر به ذهن می رسد.

مزایای مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده، می تواند بازداشت و زندانی شدن همسر در صورت عدم پرداخت مهریه تا صد و ده سکه و عدم اثبات اعسار زوج، توقیف سریع اموال زوج، امکان اثبات معامله صوری همسر به قصد فرار از پرداخت مهریه و مطالبه حق الوکاله وکیل و خسارات تاخیر در پرداخت وجه نقد مهریه و همچنین مطالبه هزینه دادرسی است.

مطالبه مهریه از طریق شورای حل اختلاف

در صورتی که مبلغ مهریه کمتر از بیست میلیون تومان و تا بیست میلیون تومان برآورد شود، دادخواست مطالبه مهریه به شورای حل اختلاف محل سکونت زوجه تقدیم می شود و معمولا مدت زمان رسیدگی در شورای حل اختلاف ویژه خانواده کمتر از دادگاه خانواده است.

تمامی مزایایی که جهت مطالبه مهریه از دادگاه ذکر شد، برای مطالبه مهریه از طریق شورای حل اختلاف نیز مصداق دارد.

مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت

آسانترین و ارزانترین راه مطالبه و وصول مهریه، تقاضای صدور اجراییه از طریق دفتر ازدواجی است که عقد ازدواج در آن واقع شده است، با مراجعه زوجه یا وکیل وی به دفترخانه ازدواج، اجراییه صادر و به زوج ابلاغ می شود تا اگر ظرف مهلت مقرر نسبت به پرداخت مهریه اقدام ننمود، بتوان درخواست توقیف اموال و ممنوع الخروجی زوج را ارائه نمود.

اداره اجرای اسناد رسمی، حق تقسیط مهریه را نداشته و به دعوای اعسار از پرداخت مهریه نیز رسیدگی نخواهد کرد.

آیا مطالبه مهریه از پدر شوهر امکان پذیر است؟

در صورتی که پدرشوهر به عنوان ضامن پرداخت مهریه در زمان عقد ازدواج، پرداخت مهریه را ضمانت کرده باشد، می توان مهریه را از وی مطالبه و دریافت نمود.

البته در موضوع ضمانت مهریه، ویژگی برای شخص تعیین نشده و هر شخصی اعم از حقوقی یا حقیقی که پرداخت مهریه را ضمانت کرده باشد، مکلف به پرداخت مهریه خواهد بود.

مسئول پرداخت هزینه های دادرسی جهت مطالبه و وصول مهریه کیست؟

از باب تسبیب و همچنین تکلیف مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که خوانده در دعوای مطروحه، محکوم به پرداخت شود، موظف به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل به میزان تعرفه قانونی خواهد شد.

شرط محکومیت زوج به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل، مطالبه توسط خواهان یا وکیل در زمان تقدیم دادخواست است.

دفتر تخصصی وکیل مهریه در تهران

دفتر وکیل متخصص خانواده در محدوده میدان ونک تهران، با بیش از بیست سال سابقه خدمات قضایی و وکیل مهریه، جهت مشاوره درباره نحوه دفاع در پرونده اعسار از پرداخت مهریه، تقسیط و تعدیل اقساط مهریه، نحوه اثبات معامله صوری به قصد فرار از دین در پرونده مهریه، آماده ارائه خدمات حقوقی خانواده به عزیزان می باشد.

راه‌های ارتباطی با دفتر وکیل محمد رضا مهری

021-88663925
021-88663926
021-88663927
021-88663628
021-88795408
021-88796143

شماره موبایل وکیل مهریه

09120067661
09120067662
09120067663
09120067664
09120067665
09120067669
درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق شماره های اعلامی امکان پذیر است.

نشانی دفتر وکیل مهریه

تهران- گاندی جنوبی- خیابان 14- پلاک14- طبقه4- واحد 9- دفتر وکالت محمدرضا مهری
دفتر وکیل پایه یک دادگستری تهران
 

4 دیدگاه

 • سلام من همسرم رو به خاطر کرونا سال پیش از دست دادم و خانواده همسرم امسال مهریه ایشون از من مطالبه کردن ایا این حق رو دارن ؟

  • سلام دوست عزیز
   از آنجایی که به محض وقوع عقد، زن مالک تمام مهریه می شود و بخشی از اموال او به حساب می آید، پس از فوت او حتی اگر شوهر آن را پرداخت نکرده باشد، باید آن را پرداخت کرده و مهریه به ورثه میرسد. بنابر این اگر پدر و مادر زن متوفی در زمره وارثان باشند، از مهریه و سایر اموال زن ارث خواهند برد.

 • سلام وقت بخیر
  من مهریه ام 172 سکه است و این امسال اجرا گذاشتم ایا میتونم هزینه های دادرسی از همسرم مطالبه کنم ؟

  • سلام دوست عزیز
   از باب تسبیب و همچنین تکلیف مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که خوانده در دعوای مطروحه، محکوم به پرداخت شود، موظف به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل به میزان تعرفه قانونی خواهد شد. شرط محکومیت زوج به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل، مطالبه توسط خواهان یا وکیل در زمان تقدیم دادخواست است. پس این مورد مطابق قانون برای شما امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *