امروز با بررسی موضوع وکیل جهیزیه با شما هستیم.

وظیفه مرد در تامین مایحتاج و لوازم زندگی مشترک، در قالب نفقه همسر و فرزندان موضوعی است که هیچ اختلافی در صورت داشتن تمکن مالی مرد، در آن وجود ندارد، اما رسوم و عرف در ازدواج های سنتی در ایران و در بسیاری از کشورهای دیگر این است که عروس هنگام شروع زندگی مشترک، لوازمی برای شروع با خود به منزل زوج می آورد.

به اسبابی که خانواده عروس در آغاز زندگی مشترک به عنوان هدیه به فرزندشان می دهند جهاز یا جهیزیه گفته می شود که البته در سالهای اخیر با توجه به تحول وضعیت اقتصادی و کمال گرا شدن زوجهای جوان، تهیه بخشی از این لوازم به عهده داماد گذارده شده است.

در قدیم با دریافت مبالغی نقدی به عنوان شیربها، به تهیه جهیزیه کمکی انجام می شد و در عصر کنونی  وام ازدواج توسط زوجین تا حدی این نقیصه را برطرف نموده است.

دفتر حقوقی محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانواده در بحث پیش رو به شرایط وکیل جهیزیه  معرفی وکیل متخصص استرداد جهیزیه همسر در مواقع اختلاف خواهد پرداخت.

نکات مهم در موضوع وکیل جهیزیه و معرفی وکیل پرونده جهیزیه

  • آیه جهیزیه زن به عنوان امانت در ید مرد قرار دارد و در صورت مطالبه باید استرداد شود؟
  • در صورت تلف شدن و نقص و خرابی در لوازم زن به عنوان جهیزیه مرد چه مسئولیتی دارد؟
  • پرداخت خسارت های وارده به جهیزیه بر اثر زلزله یا سیل به عهده چه کسی می باشد؟
  • اگر جهیزیه قبل از شروع زندگی مشترک به خانه داماد ارسال شود و ازدواج منجر به طلاق شود چه باید کرد؟
  • بهترین وکیل و مشاور حقوقی پرونده استرداد جهیزیه کیست؟

راههای استرداد جهیزیه

اولین راه برای استرداد جهیزیه، مراجعه به زوج و اعلام عدم تمایل به باقی ماندن جهیزیه در منزل وی می باشد، با توجه به اینکه جهیزیه توسط خانواده عروس و به عنوان هدیه به فرزندشان داده می شود، رجوع از هبه نیز در هر زمان جایز بوده و والدین دختر می توانند نسبت به استرداد جهیزیه اقدام نمایند.

در صورت خودداری داماد از استرداد جهیزیه در صورتی که مبلغ مالی جهیزیه مورد مطالبه تا بیست میلیون تومان باشد، دادخواست استرداد جهیزیه به شورای حل اختلاف ارجاع می شود و در صورتی که مبلغ بیش از بیست میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده صلاحیت رسدگی به دعاوی استرداد جهیزیه را دارد.

اقدام تامینی در پرونده استرداد جهیزیه

برای جلوگیری از احتمال تلف کردن جهیزیه توسط شوهر، با اطلاع از تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه، می توان دستور موقت به تحویل جهیزیه به زن را از مرجع رسیدگی کننده درخواست نمود.

در صورتی که دادگاه دعوای زن را مقرون به صحت تشخیص دهد و دلائل کافی بر اثبات موضوع ارائه شده باشد، با تعیین خسارت احتمالی، دستور موقت مبنی بر استرداد موقت جهیزیه به زن را صادر می کند.

دفتر تخصصی وکیل جهیزیه و دعوای استرداد جهیزیه در تهران

برای مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری متخصص در استرداد جهیزیه پرونده خانواده یا در صورتی که نیاز به وکیل تخصصی در موضوع استرداد جهیزیه دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

ساعت‌های کار روزهای شنبه تا چهارشنبه 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9

راه‌های ارتباطی با دفتر وکیل محمد رضا مهری

021-88663925

021-88663926

021-88663927

021-88663628

021-88795408

021-88796143

شماره موبایل وکیل تخصصی استرداد جهیزیه خانواده

09120067661

09120067662

09120067663

09120067664

09120067665

09120067669

درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق شماره های اعلامی امکان پذیر است.

نشانی دفتر وکالت تخصصی استرداد جهیزیه پرونده خانواده

تهران- گاندی جنوبی- خیابان 14- پلاک14- طبقه4- واحد 9- دفتر وکالت محمدرضا مهری

دفتر وکیل پایه یک دادگستری تهران

4 دیدگاه

  • سلام وعرض ادب . بنده زوجه هستم . درخواست اعسار جهیزیه دادم و همسرم در این مورد محکوم شدند . ولی در این مدت تمام جهیزیه من هنوز در منزل ایشون بود ولی ایشون تمام وسایل مهم و با ارزش جهیزیه من رو فروختند آیا میتوانم از ایشان به اتهام فرروش مال غیر شکایت کنم ؟

  • با سلام و وقت بخیر. من به مدت 6 ماه به دلیل اختلاف با همسرم در منزل پدرم سکونت داشتم . در این مدت بنده تقاضای طلاق و استرداد جهزیه دادم . و امروز متوجه شدم که همسرم وسایل اصلی و مهم جهزیه ام مانند یخچال ،فرش دستباف و سرویس مبلمان و…. را فروخته اند بنده میتونم از ایشان به جرم خیانت در امانت شکایت کنم؟ ممنون میشم من را راهنمایی بفرمایید.

    • با سلام و احترام. اگر همسرتان بدون اجازه شما لوازمی که تحت عنوان جهیزیه آورده شده است را بفروشد مرتکب جرم شده است و شما می توانید از ایشان در مراجع کیفری طرح دعوی نماید. شما میتوانید به عنوان فروش مال غیر از ایشان شکایت کنید. به دلیل آن که فروش مال غیر مربوط به زمانی می شود که به دیگری تعلق دارد به شخص ثالثی انتقال دهد این انتقال می تواند فروش مال به غیر باشد یا انتقال منفعت مال باشد که در هر دو صورت جرم فروش مال غیر محقق گردیده. شما میتوانید برای ثبت شکایت خود و مشاوره با وکلای متخصص در امور خانواده و استراداد جهزیه با شماره 09120067661 تماس حاصل نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *