سرپرستی کودکان

امروز با بررسی موضوع سرپرستی کودکان در خدمت شما هستیم.

نکات مهم

 • آیا از شرایط فرزند خواندگی اطلاعی دارید؟ خانواده های فاقد فرزند، امکان سرپرستی کودکان یتیم را دارند؟
 • سرپرستی کودکان تحت چه شرایطی به افراد مجرد سپرده می‌شود؟
 • حامی کودکان بی سرپرست چه شرایط باید داشته باشند؟
 • آیا فرزند خوانده از پدر ومادر خوانده ارث می برد؟ وضعیت شرعی فرزند خوانده چیست؟
 • سرپرستی کودکان، تا چند سالگی امکان پذیر است؟

وکیل متخصص فرزند خواندگی جهت مشاوره حقوقی پذیرش سرپرستی کودکان، کیست؟ مطالب مربوط به پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست، توسط مشاورین حقوقی گروه وکلای مهر، تهیه وتدوین شده و تقدیم شما عزیزان خواهد شد.

 

سرپرستی کودکان یتیم

براساس آیه شریفه قرآن و اصول مسلم اخلاقی، دستگیری و سرپرستی کودکان یتیم و بی سرپرست، یکی از وظایف آحاد جامعه می‌باشد. اما به واسطه حمایت کامل از حقوق کودکان بی سرپرست وجلوگیری از امکان سو استفاده از شرایط این کودکان، قوانین و مقررات خاصی جهت قبول سرپرستی کودکان، درهمه کشورها وضع شده است که به صورت مستقیم با نظم عمومی کشورها مرتبط است.

در این بین جامعه ایرانی به دلیل دارا بودن احساسات مذهبی و همچنین تعالیم عالیه قرآن و دین مبین اسلام، به بخش کودکان بی سرپرست وکودکان یتیم دارد. هر چند وضعیت کودکان بی سرپرست، در سازمانهایی نظیر سازمان بهزیستی کل کشور و یا کمیته امداد حضرت امام خمینی در حد مقبولی قرار ندارد، اما از بین همین کودکان، در بعضی موارد افراد نابغه ای با استعداد خاص، بروز نموده و باعث سربلندی کشور می شوند.

برخورداری از محبت خانواده و والدین، باعث بروز گرایشی در افراد خیر و یا افرادی که به هر دلیلی از نعمت فرزند دار شدن برای همیشه محروم مانده اند، ایجاد کرده تا با پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست، علاوه بر خروج از شرایط تنهایی و بی فرزندی، با تربیت کودکان بی سرپرست در محیط گرم خانواده گامی مثبت جهت پرورش این عزیزان بردارند.

 

پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست

براساس قانون اساسی وقانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392 مجلس شورای اسلامی، سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست با مقام معظم رهبری می‌باشد. معظم له این اذن را برای قانونگذاری به مجلس دادند تا با تصویب قانون حمایت از مودکان بی سرپرست و بدسرپرست، نسبت به تعیین شرایط و ضوابط فرزند پذیری و فرزند خواندگی اقدام نمایند.

شرط ثبت درخواست سرپرستی کودکان بی سرپرست، تابعیت ایران است و افراد مقیم ایران به صورت مستقیم، درخواست خود را به بهزیستی ارائه خواهند نمود. ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز درخواست فرزند پذیری را به سفارت ایران در کشور محل زندگی خود تقدیم می نمایند. وزارت امور خارجه، مکلف به همکاری در این زمینه با سازمان بهزیستی می‌باشد.

 

سرپرستی کودکان بی سرپرست و بدسرپرست برای چه کسانی امکان پذیر است؟

 1. از تاریخ ازدواج زن و شوهر بیش از پنج سال تمام گذشته باشد و دارای فرزندی نشده باشند به شرط داشتن سن بالای سی سال برای یکی از زوجین. با تشخیص پزشکی قانونی مبنی بر عدم باروری زوجین، از شرط پنج ساله ازدواج معاف می باشند. درخواست از سوی زن وشوهر متفقا باید ارائه شود.
 2. زوجین دارای فرزند، به شرط داشتن سن بالای سی سال برای یکی از آنها، می‌توانند درخواست فرزند خوانده نمایند. درخواست کنندگان زیر50 سال سن در صورت شرایط مساوی با درخواست کنندگان بالای 50 سال، در اولویت هستند.
 3. دختران مجرد و زنان بیوه یا مطلقه، بالای سی سال، می‌توانند صرفا درخواست پذیرش فرزند دختر ارائه نمایند. اولویت پذیرش برای زوجین فاقد فرزند، دختران و زنان مجرد و سپس زوجین دارای فرزند می‌باشد. اگر درخواست کننده از بستگان کودک باشد، می‌تواند از بعضی از شرایط معاف باشد.

 

شرایط اختصاصی متقاضیان سرپرستی کودکان

 1. دارا بودن تمکن مالی کافی با تایید سازمان بهزیستی
 2. نداشتن سابقه محکومیت موثر کیفری
 3. انجام واجبات وترک محرمات، اعتقاد به یکی از ادیان مورد تایید در قانون اساسی
 4. داشتن توانایی جسمی و روحی کافی جهت تربیت کودک
 5. عدم اعتیاد به مواد مخدر روانگردان ویا هر نوع اعتیاد مضر
 6. نداشتن هیچ گونه بیماری لاعلاج ویا واگیر دار با تایید پزشکی قانونی
 7. عدم وجود سابقه حجر

 

شرایط فرزند خوانده ( کودک بی سرپرست یا بد سرپرست)

سرپرستی کودکان، برای کودکی که می خواهد به دامان خانواده ای پذیرفته شود، شرایطی از قبیل:

 1. امکان شناخت والدین و یا جد پدری کودک بی سرپرست وجود نداشته باشد.
 2. سرپرستی کودکان در صورتی قابل پذیرش است که پدر مادر جد پدری ووصی منصوب از طرف یکی از آنها در قید حیات نباشد.
 3. گذشت دوسال از تاریخ سرپرستی کودکان که توسط دادگاه به سازمان بهزیستی سپرده شده و در این مدت، والدین وی شناسایی نشده باشند.
 4. نداشتن صلاحیت سرپرستی کودکان از طرف هیچ یک از پدر مادر یا جد پدری وعدم امکان تکفل امور با ضم امین را دارد.

 

مدارک لازم جهت درخواست سرپرستی کودکان

کلیه کودکان ونوجوانان زیر 16 سال تمام مشمول مقررات این قانون می باشند. متقاضی فرزند پذیری، مدارک زیر را به انضمام درخواست فرزند پذیری به اداره بهزیستی محل سکونت خود تحویل می دهد و سازمان بهزیستی مکلف است ظرف دو ماه با بررسی همه جوانب، نسبت به صدور نظریه کارشناسی و ارسال پرونده به دادگاه خانواده اقدام نماید.

 1. تقاضانامه و درخواست فرزند پذیری
 2. مدارک مثبت تمکن مالی
 3. گواهی عدم سو پیشینه وگواهی عدم اعتیاد
 4. گواهی صحت وسلامت

 

مراحل صدور حکم سرپرستی کودکان در دادگاه خانواده

پس از وصول درخواست متقاضی به همراه نظریه کارشناسی وتایید سازمان بهزیستی، دادگاه خانواده نسبت به صدور قرار سرپرستی آزمایشی شش ماهه، در وقت اداری و بدون نیاز به تشکیل جلسه رسیدگی، اقدام و قرار سرپرستی به متقاضی، سازمان بهزیستی ودادستان، ابلاغ می‌شود.

پس از اتمام سرپرستی موقت و در صورت اخذ تضامین لازم و انتقال بخشی از اموال متقاضی سرپرستی کودکان طبق نظر دادگاه و انجام بیمه عمر فرزند خوانده توسط سرپرست موقت، با تعهد مبنی بر تکفل همه هزینه‌های طفل، دادگاه اقدام به صدور حکم سرپرستی کودک خواهد نمود. پس از قطعیت حکم دادگاه، اداره ثبت احوال با حفظ سوابق سجلی قبلی طفل، نسبت به صدور شناسنامه جدید وابطال شناسنامه قبلی با حفظ سوابق اقدام خواهد نمود. نام کودک نیز درشناسنامه والدین جدید ثبت می‌شود.

 

موارد ابطال و فسخ حکم سرپرستی کودکان

 1. هرگاه سرپرست فاقد یکی از شرایط مذکور در فرزند خواندگی شود
 2. توافق کودک تحت سرپرست با والدین جدید بعد از رسیدن به سن رشد و قانونی
 3. تقاضای سرپرست در مواردی که سو رفتار کودک تحت سرپرست قابل تحمل نباشد
 4. مشخص شدن والدین حقیقی ویا امکان ضم امین برای کودکان بد سرپرست

خدمات حقوقی سرپرستی کودکان

انجام امور حقوقی خانواده ومخصوصا موضوعی مانند پذیرش سرپرستی کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست از مسائل کاملا حقوقی است که مشاوره دقیق وبررسی راه‌های احتمالی حل مشکلات حقوقی درآینده تنیز به آن اضافه می‌شود.

دادگاه ویژه خانواده براساس قانون حمایت خانواده، متکفل رسیدگی به همه دعاوی خانوادگی می‌باشد و تبحر درقوانین موضوعه مملکتی خصوصا قانون حمایت از کودکان بی سرپرست وبد سرپرست وپذیرش سرپرستی کودکان، می‌تواند چالش های حقوقی موجود در این زمینه را به خداقل برساند.

 

موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت ومهرپارسیان، با تنقیح قوانین روز و ارائه مطالب کاربردی درزمینه حقوق خانواده، امکان ارائه مشاوره حقوقی درباره سرپرستی کودکان بی سرپرست ومشارکت در این امر خداپسندانه را دارد.

2 دیدگاه

 • من زنى هستم که مذهب شیعه دارم و با شخصى حنفى المسلک ازدواج کرده بودم ، بعد از مدتى بین ما اختلافى رخ داد و بنده تقاضای طلاق دادم، چون ایشان مى خواست بچه ها را پایبند به مسلک خویش نماید و من راضى نبودم و بچه ها هم راضى نیستند و حالا به خاطر این سه فرزند نمى‌خواهم با او زندگى کنم لذا از طریق دادگاه طلاق گرفته ام. آیا می‌توانم حضانت و سرپرستی فرزندان را نیز دریافت نمایم. آیا راهى براى این کار هست ؟

  • سلام وقت شما بخیر
   اگرعلت و سبب طلاق دادن دادگاه جهت شرعى داشته باشد، طلاق مزبور صحیح است. در مورد حضانت فرزندان هم بستگی به سن و شرایط آنها دارد. اگر به دلیل عدم مراقبت یا انحطاط اخلاقی، والدی که فرزندان تحت آن حضانت قرار دارند، سلامت جسمی یا تربیت اخلاقی کودک به خطر بیفتد، دادگاه می‌تواند به درخواست بستگان کودک یا به درخواست سرپرست او، هر تصمیمی بگیرید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با وکیل متخصص در امور خانواده با شماره 09120067661 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.