وکالت مهریه - گروه وکلای مهر | 02188663926

وکالت مهریه

امروز با موضوع وکالت مهریه با شما هستیم.

برای وصول و مطالبه مهریه در ازدواج دائم و موقت، راههای متفاوتی وجود دارد که تقریبا همه ما با آن آشنا هستیم و کمابیش در رسانه های مجازی و رسانه های دیگر درباره آن مطالب زیادی شنیده ایم.

در این نوشتار که توسط دفتر وکالت محمدرضا مهری یکی از ده وکیل برتر خانواده در ایران تهیه شده است، به موضوع وکالت مهریه و معرفی وکیل متخصص مطالبه و وصول مهریه پرداخته و در نهایت با معرفی روشهای وصول و مطالبه مهریه با شما خواهیم بود.

نکات مهم در موضوع وکالت مهریه

  • هزینه استخدام وکیل در پرونده مهریه چگونه تعیین و از موکل وصول می شود؟
  • آیا می توان برای انتخاب وکیل تضمینی مهریه، وصول حق الوکاله را مشروط به وصول مهریه نمود؟
  • پرداخت هزینه دادرسی در پرونده مهریه توسط وکیل مهریه چگونه پرداخت می شود؟

راههای مطالبه و وصول مهریه

مراجعه به دادگاه خانواده

برای مطالبه مهریه در عقد دائم و موقت، می توان ابتدا با ارسال اظهارنامه به همسر، موضوع مطالبه رسمی مهریه را به اطلاع وی رساند تا شاید مشارالیه تمایل خود را برای پرداخت مبلغ مهریه اعلام نماید.

در صورت استنکاف از پرداخت مهریه ما فی القباله، ارائه و تقدیم دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی راه حلی است که در ابتدای امر به ذهن می رسد.

مزایای مطالبه مهریه از طریق دادگاه خانواده، می تواند بازداشت و زندانی شدن همسر در صورت عدم پرداخت مهریه تا صد و ده سکه و عدم اثبات اعسار زوج، توقیف سریع اموال زوج، امکان اثبات معامله صوری همسر به قصد فرار از پرداخت مهریه و مطالبه حق الوکاله وکیل و خسارات تاخیر در پرداخت وجه نقد مهریه و همچنین مطالبه هزینه دادرسی است.

مطالبه مهریه از طریق شورای حل اختلاف

در صورتی که مبلغ مهریه کمتر از بیست میلیون تومان و تا بیست میلیون تومان برآورد شود، دادخواست مطالبه مهریه به شورای حل اختلاف محل سکونت زوجه تقدیم می شود و معمولا مدت زمان رسیدگی در شورای حل اختلاف ویژه خانواده کمتر از دادگاه خانواده است.

تمامی مزایایی که جهت مطالبه مهریه از دادگاه ذکر شد، برای مطالبه مهریه از طریق شورای حل اختلاف نیز مصداق دارد.

مطالبه مهریه از طریق اداره اجرای ثبت

آسانترین و ارزانترین راه مطالبه و وصول مهریه، تقاضای صدور اجراییه از طریق دفتر ازدواجی است که عقد ازدواج در آن واقع شده است، با مراجعه زوجه یا وکیل وی به دفترخانه ازدواج، اجراییه صادر و به زوج ابلاغ می شود تا اگر ظرف مهلت مقرر نسبت به پرداخت مهریه اقدام ننمود، بتوان درخواست توقیف اموال و ممنوع الخروجی زوج را ارائه نمود.

اداره اجرای اسناد رسمی، حق تقسیط مهریه را نداشته و به دعوای اعسار از پرداخت مهریه نیز رسیدگی نخواهد کرد.

آیا مطالبه مهریه از پدر شوهر امکان پذیر است؟

در صورتی که پدرشوهر به عنوان ضامن پرداخت مهریه در زمان عقد ازدواج، پرداخت مهریه را ضمانت کرده باشد، می توان مهریه را از وی مطالبه و دریافت نمود.

البته در موضوع ضمانت مهریه، ویژگی برای شخص تعیین نشده و هر شخصی اعم از حقوقی یا حقیقی که پرداخت مهریه را ضمانت کرده باشد، مکلف به پرداخت مهریه خواهد بود.

مسئول پرداخت هزینه های دادرسی جهت مطالبه و وصول مهریه کیست؟

از باب تسبیب و همچنین تکلیف مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی، در صورتی که خوانده در دعوای مطروحه، محکوم به پرداخت شود، موظف به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل به میزان تعرفه قانونی خواهد شد.

شرط محکومیت زوج به پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل، مطالبه توسط خواهان یا وکیل در زمان تقدیم دادخواست است.

دفتر تخصصی وکالت مهریه در تهران

دفتر وکیل متخصص خانواده در محدوده میدان ونک تهران، با بیش از بیست سال سابقه خدمات قضایی و وکالت مهریه، جهت مشاوره درباره نحوه دفاع در پرونده اعسار از پرداخت مهریه، تقسیط و تعدیل اقساط مهریه، نحوه اثبات معامله صوری به قصد فرار از دین در پرونده مهریه، آماده ارائه خدمات حقوقی خانواده به عزیزان می باشد.

برای دریافت مشاوره با وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر، همه روزه از ساعت‌های 19 الی 9 و پنجشنبه‌ها 15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

  • 021-88799562
  • 021-88795408
  • 021-88796143
  • 09120067665

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

09120067669

موسسه حقوقی مهر پارسیان