وکالت جهیزیه - گروه وکلای مهر | 02188663926

وکالت جهیزیه

امروز با بررسی موضوع وکالت جهیزیه با شما هستیم.

وظیفه مرد در تامین مایحتاج و لوازم زندگی مشترک، در قالب نفقه همسر و فرزندان موضوعی است که هیچ اختلافی در صورت داشتن تمکن مالی مرد، در آن وجود ندارد، اما رسوم و عرف در ازدواج های سنتی در ایران و در بسیاری از کشورهای دیگر این است که عروس هنگام شروع زندگی مشترک، لوازمی برای شروع با خود به منزل زوج می آورد.

به اسبابی که خانواده عروس در آغاز زندگی مشترک به عنوان هدیه به فرزندشان می دهند جهاز یا جهیزیه گفته می شود که البته در سالهای اخیر با توجه به تحول وضعیت اقتصادی و کمال گرا شدن زوجهای جوان، تهیه بخشی از این لوازم به عهده داماد گذارده شده است.

در قدیم با دریافت مبالغی نقدی به عنوان شیربها، به تهیه جهیزیه کمکی انجام می شد و در عصر کنونی  وام ازدواج توسط زوجین تا حدی این نقیصه را برطرف نموده است.

دفتر حقوقی محمدرضا مهری وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی خانواده در بحث پیش رو به شرایط وکالت جهیزیه  معرفی وکیل متخصص استرداد جهیزیه همسر در مواقع اختلاف خواهد پرداخت.

نکات مهم در موضوع وکالت جهیزیه و معرفی وکیل پرونده جهیزیه

  • آیه جهیزیه زن به عنوان امانت در ید مرد قرار دارد و در صورت مطالبه باید استرداد شود؟
  • در صورت تلف شدن و نقص و خرابی در لوازم زن به عنوان جهیزیه مرد چه مسئولیتی دارد؟
  • پرداخت خسارت های وارده به جهیزیه بر اثر زلزله یا سیل به عهده چه کسی می باشد؟
  • اگر جهیزیه قبل از شروع زندگی مشترک به خانه داماد ارسال شود و ازدواج منجر به طلاق شود چه باید کرد؟
  • بهترین وکیل و مشاور حقوقی پرونده استرداد جهیزیه کیست؟

راههای استرداد جهیزیه

اولین راه برای استرداد جهیزیه، مراجعه به زوج و اعلام عدم تمایل به باقی ماندن جهیزیه در منزل وی می باشد، با توجه به اینکه جهیزیه توسط خانواده عروس و به عنوان هدیه به فرزندشان داده می شود، رجوع از هبه نیز در هر زمان جایز بوده و والدین دختر می توانند نسبت به استرداد جهیزیه اقدام نمایند.

در صورت خودداری داماد از استرداد جهیزیه در صورتی که مبلغ مالی جهیزیه مورد مطالبه تا بیست میلیون تومان باشد، دادخواست استرداد جهیزیه به شورای حل اختلاف ارجاع می شود و در صورتی که مبلغ بیش از بیست میلیون تومان باشد، دادگاه خانواده صلاحیت رسدگی به دعاوی استرداد جهیزیه را دارد.

اقدام تامینی در پرونده استرداد جهیزیه

برای جلوگیری از احتمال تلف کردن جهیزیه توسط شوهر، با اطلاع از تقدیم دادخواست استرداد جهیزیه، می توان دستور موقت به تحویل جهیزیه به زن را از مرجع رسیدگی کننده درخواست نمود.

در صورتی که دادگاه دعوای زن را مقرون به صحت تشخیص دهد و دلائل کافی بر اثبات موضوع ارائه شده باشد، با تعیین خسارت احتمالی، دستور موقت مبنی بر استرداد موقت جهیزیه به زن را صادر می کند.

دفتر تخصصی وکالت جهیزیه و دعوای استرداد جهیزیه در تهران

برای دریافت مشاوره کیفری با وکیل پایه یک دادگستری و عضو گروه وکلای مهر، همه روزه از ساعت‌های 19 الی9 و پنجشنبه‌ها15 الی9 با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

  • 021-88795408
  • 021-88796143
  • 09121281014
  • 09120067665

تعیین وقت مشاوره حضوری با وکیل پایه یک دادگستری، درخواست مطالعه پرونده توسط وکیل پایه یک دادگستری، درخواست وقت مشاوره با محمدرضا مهری، مدیر موسسه حقوقی مهر پارسیان، از طریق مدیر داخلی دفتر گروه وکلای مهر امکان پذیر است.

09120067669

موسسه حقوقی مهر پارسیان